Створено найповніший атлас білків людини

Дослідники з Швеції і Великобританії представили новий атлас людських білків, локалізація ряду з яких була невідома. Вивчення того, де біополімери, наприклад білки, перебувають в організмі, важливе для розуміння їх функцій і розробки нових терапевтичних стратегій.

Білки – ланцюжки з 20 амінокислот і їх залишків з молекулярною масою 17-10 000 кілодальтон. Залежно від складу (можливо близько 2×10 -18 комбінацій), вони беруть участь у формуванні цитоскелету, організації клітинного циклу, каталізі біохімічних реакцій, обміні речовин.

Незважаючи на поширеність і значимість, локалізація білків в клітинах людини вивчена недостатньо. Раніше вченим вдалося скласти атласи протеому для ембріональних стовбурових клітин мишей , “безсмертних” ракових клітин людини HeLa і гепатоцитів щурів.

Щоб заповнити прогалину, співробітники Королівського технологічного інституту, Кембриджського університету та інших установ вивчили 56 ліній людських клітин зародкових тканин. На першому етапі шляхом секвенування РНК вони вибрали 22 лінії, сумарна експресія генів, що кодують білки, в яких склала 84%. Потім за допомогою конфокального мікроскопа і 13 993 флуоресцентних антитіл вчені оцінили розподіл білків. Всього автори отримали 82 152 зображення, до аналізу яких залучили цивільних вчених – учасників Project Discovery гри EVE Online. Таким чином, вони локалізували 12 003 білки, які віднесли до 30 внутрішньоклітинних структур, повідомляє invaders.com.ua.

Для 6341 білка дослідники уточнили дані, відомі по анотації в рамках GO terms, місце розташування інших було показано вперше. Категоризація білків по 13 основним органелам дозволила прояснити їх функції. Так, найбільш вираженою у всіх зразках виявилася експресія білків в ядрі, мітохондріях і ЕПР, що підкреслює їх роль у виживанні клітин. Білки, які група віднесла до “збагачених” і “посилених” (з рівнем експресії в п’ять разів більше, ніж в інших клітинах або в середньому), були представлені в мембрані, цитоскелеті і везикулах.  Ймовірно, останні можуть забезпечувати міжклітинну комунікацію і адаптацію.

За рахунок порівняння з профілями локалізації 5020 інших білків вчені зуміли віднести 1971 білок до однієї або декількох з 12 внутрішньоклітинних структур. Унікальні позиції при цьому були зафіксовані для 1426 шести з 3626 білків, 799 з яких згодом увійшли в новий атлас, доступний на сайті проекту. За словами авторів, він має велике значення для фундаментальної науки та медицини.

Реклама

Читайте також:

Тема дня

Відвари хвої корисно не тільки додавати у ванну, лікувати ними кашель, вони можуть подолати тягу до горілки.
Учені університету Тафтса (США) провели масштабне дослідження, щоб  визначити рівень споживання солі та наслідки такого  споживання. Вони нагадали, що

Новини

12:17
Зараз триває третя хвиля алергії - на рослини, які пилкують в серпні.
11:00
"У пацієнтки в нирці був камінь завдовжки 12 сантиметрів!", - пригадує лікар один із нетипових випадків.
11:00
Медики кажуть, етап видалення підшлункової у донора складніший, ніж її трансплантація реципієнтові.
11:00
Аби спати міцніше, до раціону варто додати деякі продукти, кажуть фахівці.
11:00
Вражаюча історія про те, як медики роками помилялись у діагнозі хлопчика, і внаслідок його життя перетворилось на суцільні страждання.
11:00
Фахівці розповідають про унікальний склад агрусу.
11:00
Ви здивуєтесь, коли замислитесь, яким статеве життя людства було лише сто років тому. І здивуєтеся ще більше, коли дізнаєтесь, яким воно буде в майбутньому.
Орфографічна помилка в тексті:

Надіслати повідомлення про помилку автору?
Ваш браузер залишиться на тій же сторінці.