Кліщі відчувають наближення людини за півтора кілометра

Кінець травня - це час, на який припадає пік активності іксодових кліщів. Вони вже активно полюють на українців у лісах, парках, навіть на присадибних ділянках. Не встигнеш оглянутися -- а до тіла вже присмоктався дрібний кровопивця.

Відомо, що саме укуси клiщiв -- причина серйозних захворювань як-от вірусний енцефаліт та хвороба Лайма (бореліоз). Свою жертву ці членистоногі чують уже за 1,5 кілометра, нападають з дерев і кущів на рівні людського зросту, повзуть по тілу і шукають місце, у якому шкіра -- найніжніша.

Детально про те, чому кліщі такі незнищенні та чи можна захиститися від них, розпитуємо Леоніда Колодочку, доктора біологічних наук, акаролога, провідного наукового співробітника Інституту зоології імені І.І. Шмальгаузена НАНУ.

-- Як кліщі вибирають свою жертву?

-- Свою потенційну жертву -- а це не лише людина, а й будь-яка теплокровна тварина -- ці членистоногі відчувають на відстані, бо мають на тілі рецептори, чутливі до інфрачервоного випромінення. Ми лише підходимо до лісу, а самиця іксодового кліща (саме вони найбільшi кровопивцi) вже чатує: готуючись до стрибка, розкривши передні лапки.

-- Чому людина ніколи не відчуває моменту, коли її вкусив клiщ?

-- Це ж крихітне -- до 5 мм -- павукоподібне, і хоботок у нього тонесенький, такої мікроскопічної голки ще ніхто не винайшов. Кліщ присмоктується до дiлянок з тонкою шкiрою: пiд колiнами, на спинi, шиї, головi, за вухом, тож жертви помiчають це лише через певний час. У слині кліща є специфічна речовина -- білок з антикоагулянтними властивостями, він певний час не дає крові згортатися. Тож самка може перебувати у шкірі жертви до кількох днів.

Уже за декілька хвилин, коли тільце кліща починає збільшуватися, його присутність можна помітити. Але що раніше ви витягнете кровопивцю з тіла, то менший ризик, що у кров потрапить збудник кліщового енцефаліту чи бореліозу -- небезпечних  хвороб, якi вражають нервову систему і призводять до інвалідності.

-- Як ці збудники потрапляють у слину кліща?

-- Від попереднього "господаря" -- наприклад, дрібного гризуна, в крові якого віруси чи бактерії також можуть жити. Збудникам потрібен "посередник", який би допомагав їм знаходити джерела для свого розмноження. Кліщ -- ідеальний для цієї  ролі, бо неперебірливий у пошуку жертв, і сам на ці хвороби не хворіє.

В організмі кліщів збудник зберігається все життя. А в ендемічних районах (таких чимало і в Україні) інфікованість кліщів коливається від 10% до 70%. Щоправда, лише в небагатьох із них борелії є в слинних залозах, тому інфікування відбувається не завжди. Вірогідність його збільшується при розчавлюванні кліща. Тому видаляти його слід дуже обережно.

А, збираючись на присадибнi дiлянки, прогулянки у парк, вдягайтеся так, щоб не було неприкритих вразливих дiлянок шкiри. Це головна умова. Можна також обробляти тiло спецiальними кремами, бальзамами чи просто кедровою,  гвоздичною олiєю, що вiдлякують клiщiв.

I ще: коли клiщ присмоктався до хатньої тварини (собаки чи кота), видалiть його й обов'язково спалiть. Якщо ви викинете його у смiтник чи сад, то в такий спосiб посприяєте розмноженню членистоногих просто в себе на обійсті.

 

 

Реклама

Читайте також:

Тема дня

6 грудня відомому кардіологу, батькові кардіохірургічної школи України виповнилося б 105 років
Ім’я Миколи Амосова стала практично називним. Це символ здорового духу і тіла -- практично до останніх днів Микола Амосов робив свою авторську гімнастику.
Модель, телеведуча і світська діва розповіла, як позбутись болю голови,  схуднути і не старіти
48-річна Світлана Вольнова не боїться зйомок у купальнику, носить відкриті сукні, короткі шорти і кардинально змінює не тільки імідж, але й професії.

Новини

18:32
Вчені склали карту озонового шару Землі та карту забруднення повітря на планеті, використовуючи дані з супутників, що рухаються навколо Землі.
15:35
Дієтологиня розробила раціони харчування для кожного учасника за схемою, якою можете скористатися і ви.
14:25
У Києві показник захворюваності на грип та ГРВІ є нижчим епідемічного порогу.
07:07
Куріння кальяну має прямий зв‘язок з онкологією легень, ротової порожнини, стравоходу, шлунка, з серцево-судинними захворюваннями, хронічним обструктивним захворюванням легень, чоловічим безпліддям.
21:54
"Зелені" райони знижують рівень стресу та рівень серцево-судинних хвороб.
16:17
6 грудня відомому кардіологу, батькові кардіохірургічної школи України виповнилося б 105 років
Орфографічна помилка в тексті:

Надіслати повідомлення про помилку автору?
Ваш браузер залишиться на тій же сторінці.