Кліщі відчувають наближення людини за півтора кілометра

Кінець травня - це час, на який припадає пік активності іксодових кліщів. Вони вже активно полюють на українців у лісах, парках, навіть на присадибних ділянках. Не встигнеш оглянутися -- а до тіла вже присмоктався дрібний кровопивця.

Відомо, що саме укуси клiщiв -- причина серйозних захворювань як-от вірусний енцефаліт та хвороба Лайма (бореліоз). Свою жертву ці членистоногі чують уже за 1,5 кілометра, нападають з дерев і кущів на рівні людського зросту, повзуть по тілу і шукають місце, у якому шкіра -- найніжніша.

Детально про те, чому кліщі такі незнищенні та чи можна захиститися від них, розпитуємо Леоніда Колодочку, доктора біологічних наук, акаролога, провідного наукового співробітника Інституту зоології імені І.І. Шмальгаузена НАНУ.

-- Як кліщі вибирають свою жертву?

-- Свою потенційну жертву -- а це не лише людина, а й будь-яка теплокровна тварина -- ці членистоногі відчувають на відстані, бо мають на тілі рецептори, чутливі до інфрачервоного випромінення. Ми лише підходимо до лісу, а самиця іксодового кліща (саме вони найбільшi кровопивцi) вже чатує: готуючись до стрибка, розкривши передні лапки.

-- Чому людина ніколи не відчуває моменту, коли її вкусив клiщ?

-- Це ж крихітне -- до 5 мм -- павукоподібне, і хоботок у нього тонесенький, такої мікроскопічної голки ще ніхто не винайшов. Кліщ присмоктується до дiлянок з тонкою шкiрою: пiд колiнами, на спинi, шиї, головi, за вухом, тож жертви помiчають це лише через певний час. У слині кліща є специфічна речовина -- білок з антикоагулянтними властивостями, він певний час не дає крові згортатися. Тож самка може перебувати у шкірі жертви до кількох днів.

Уже за декілька хвилин, коли тільце кліща починає збільшуватися, його присутність можна помітити. Але що раніше ви витягнете кровопивцю з тіла, то менший ризик, що у кров потрапить збудник кліщового енцефаліту чи бореліозу -- небезпечних  хвороб, якi вражають нервову систему і призводять до інвалідності.

-- Як ці збудники потрапляють у слину кліща?

-- Від попереднього "господаря" -- наприклад, дрібного гризуна, в крові якого віруси чи бактерії також можуть жити. Збудникам потрібен "посередник", який би допомагав їм знаходити джерела для свого розмноження. Кліщ -- ідеальний для цієї  ролі, бо неперебірливий у пошуку жертв, і сам на ці хвороби не хворіє.

В організмі кліщів збудник зберігається все життя. А в ендемічних районах (таких чимало і в Україні) інфікованість кліщів коливається від 10% до 70%. Щоправда, лише в небагатьох із них борелії є в слинних залозах, тому інфікування відбувається не завжди. Вірогідність його збільшується при розчавлюванні кліща. Тому видаляти його слід дуже обережно.

А, збираючись на присадибнi дiлянки, прогулянки у парк, вдягайтеся так, щоб не було неприкритих вразливих дiлянок шкiри. Це головна умова. Можна також обробляти тiло спецiальними кремами, бальзамами чи просто кедровою,  гвоздичною олiєю, що вiдлякують клiщiв.

I ще: коли клiщ присмоктався до хатньої тварини (собаки чи кота), видалiть його й обов'язково спалiть. Якщо ви викинете його у смiтник чи сад, то в такий спосiб посприяєте розмноженню членистоногих просто в себе на обійсті.

 

 

Реклама

Читайте також:

Тема дня

Відвари хвої корисно не тільки додавати у ванну, лікувати ними кашель, вони можуть подолати тягу до горілки.
Учені університету Тафтса (США) провели масштабне дослідження, щоб  визначити рівень споживання солі та наслідки такого  споживання. Вони нагадали, що

Новини

15:19
Лікар розповідає, що саме потрібно зробити не менше ніж за два місяці до початку небезпечного для алергіка сезону.
09:20
Відомо, що з-поміж усіх живих істот мігрень буває тільки в людини. Це один з найсильніших проявів болю голови. Як вона виникає ' наука досі не з'ясувала, хоча мігрень описував ще Гіппократ.
16:00
Науковці переконані, ліки на основі канабісу можуть стати порятунком для сотень тисяч хронічно хворих українців.
14:40
Науковці довели, що красива фігура залежить не лише від здорового раціону та фізичних навантажень.
09:00
Одинадцятирічний хлопчик став першою онкохворою дитиною, для лікування якої медики застосували її власні Т-лімфоцити. Цілком можливо, цей випадок започаткує нову еру боротьби з недугом.
08:30
Механізми виникнення болю тривалий час були загадкою. Нині ж про них уже відомо майже все.
10:50
Науковець розповів, яку роль у роботі організму відіграє рослинна клітковина.
08:30
Чи правда, що дорослі важче переносять кір, аніж діти?
07:30
Обережно: прочитавши його аргументи, вам може захотітись суттєво змінити раціон
Орфографічна помилка в тексті:

Надіслати повідомлення про помилку автору?
Ваш браузер залишиться на тій же сторінці.