Епідеміолог: "Таке вкрай заразне захворювання найдовше лікують в охайних людей"

Той, хто бодай раз у житті пережив коросту, запам'ятає її надовго. Свербіж, що наростає у вечірні години і позбавляє сну. Недуга не лише непокоїть фізично, вона змінює фізіологічний склад крові й здатна довести хворого до нервового зриву.

Хто найбільше ризикує заразитися коростою? Як захиститися від
неї?

-- Коросту (скабіоза) спричиняє коростяний кліщ (sarcoptes scabiei), який паразитує у верхніх шарах шкіри. Цей збудник мігрує від людини до людини, -- розповіла Олена Левицька, лікар-епідеміолог обласного лабораторного центру
Держсанепідслужби України. -- "Підчепити" коростяного кліща найвірогідніше можна у місцях скупчення людей: в автобусі, трамваї, потязі, магазині. Доторкнувшись до поручнів чи прилавка рукою, а потім змахнувши нею волосся з обличчя чи шиї, ми й незчуємося, як матимемо збудника корости.

Можна заразитися і у процесі звичайного потиску руки хворого, і у примірочній магазину (наприклад, якщо річ перед вами приміряв хворий), і в душовій кабіні, і у ліжку з людиною, ураженою кліщем... Коростяний кліщ за межами людського організму живе 3 -- 5 діб. Він тільки й чекає, щоб уп'ястися в чиюсь шкіру. Збудник
мікроскопічний, його на тілі відразу й не помітиш.

Паразити негайно починають прогризати ходи в роговому шарі епідермісу, що супроводжується свербежем. Заразитися можна також личинками, тоді клінічна симптоматика розвивається приблизно через два тижні.

Але в кожному разі симптоми хвороби схожі: свербіж, що наростає увечері й уночі (час активізації кліща); характерні коростяні ходи на шкірі; поява кров'янистих кірочок, які часто розміщені попарно або ланцюжком. Коростяні ходи найчастіше можна побачити на бокових поверхнях кистей і пальців, на згинальних і бокових поверхнях променево-зап'ясткових суглобів, ліктів, тильних поверхнях ступень. Це білуваті або бурого кольору лінії, які ледь вивищуються над рівнем шкіри. 

-- Коросту називають хворобою брудних рук. Чи означає це, що людям охайним вона не загрожує?

-- На жаль, це не так. В осіб, які часто миються, дуже ретельно дотримуються правил особистої гігієни, може розвинутися малосимтомна короста -- з незначними висипаннями, кров'янистими кірочками, подряпинами і слабковираженим свербежем.

Так звана короста охайних -- це стерта форма хвороби, яка трапляється у людей, котрі мають нормальну імунореактивність, унаслідок чого не спостерігається алергічної реакції на наявність кліщів. У такому разі хвороба характеризується
поодинокими висипами на грудях чи навколо пупка, які можуть і не створювати дискомфорту, лише вночі виникає свербіж.

Якщо вчасно і правильно не пролікувати коросту, вона може спричинити ускладнення: гноячкові хвороби, фурункули, дерматити, зміни з боку внутрішніх органів та крові.

-- Як лікують коросту і які методи профілактики хвороби?

-- Призначають спеціальні протипаразитичні препарати, зокрема на основі сірки. Причому лікування доцільно проводити у вечірні години -- між  18-ю і 24-ю, враховуючи біоритм життєдіяльності коростяного кліща. 

Основний метод профілактики корости -- миття рук після відвідування громадських місць. Не варто використовувати чужі речі або предмети особистої гігієни (постіль, рушники тощо). Якщо якісь речі (ті, що належать хворому, чи вживаний одяг з магазину) попрасувати або обробити гарячою парою не можна, ними не слід користуватися вісім днів, аби кліщ за цей час загинув.

 

Реклама

Читайте також:

Тема дня

Відвари хвої корисно не тільки додавати у ванну, лікувати ними кашель, вони можуть подолати тягу до горілки.
Учені університету Тафтса (США) провели масштабне дослідження, щоб  визначити рівень споживання солі та наслідки такого  споживання. Вони нагадали, що

Новини

12:00
Лікарка розповідає про найпоширеніші помилки дорослих, які намагаються зміцнити здоров'я малечі у зимово-весняний сезон.
15:00
Вони видалили доброякісну пухлину судинної оболонки цього органу за допомогою високочастотного електрозварювання.
11:00
Як вони виникають, чи захищає від них вакцина й скільки часу ще може мутувати вірус?
15:00
В Україні вкрай низький рівень вакцинації від цього захворювання, кажуть лікарі.
15:00
Дослідники кажуть, що складність перенесення недуги залежить від групи крові людини.
12:00
За словами лікарів, цей розлад поведінки перебуває у першій трійці за поширеністю серед психологічних проблем неповнолітніх.
11:00
Дві українки діляться своїм досвідом та практичними порадами.
11:30
Ця проблема виникає у понад 60% пацієнтів, які перенесли ампутацію.
13:00
Реабілітолог пояснює, чому після пологів розпочинати відновлення форми потрібно вкрай обережно.
Орфографічна помилка в тексті:

Надіслати повідомлення про помилку автору?
Ваш браузер залишиться на тій же сторінці.