Онколог розповів, які родимки треба видалити, аби уникнути небезпеки

Найпоширенішим серед усіх видів онкологічних захворювань, за новими даними Американської академії дерматологів, виявився рак шкіри. Навіть більше: меланома стала лідером у смертності через цей новоутвір. 

Зважаючи на таку жахливу статистику, медики вкотре закликають людей проходити огляд у дерматолога. Притім наголосили, що до групи ризику належать жінки у віці 25 -- 29 років, а також діти. Ця проблема стосується й українців, адже щороку в нас нараховують  близько 2700 нових випадкiв злоякiсних пухлин шкiри.

Як проявляється ця небезпечна недуга на початкових стадіях? Чи можна самотужки помітити її симптоми? Говоримо про це з лікарем-онкодерматологом Олегом Фрайтом.

-- Чому до групи ризику належать люди з великою кількістю
родимок?

-- Так, у 20 -- 25 відсотках випадків меланома утворюється з уже наявних родимок, тоді як у решті випадків вона з'являється на здоровій шкірі. І хоч далеко не завжди причина -- переродження родимки,  до групи ризику належать люди з більш як півсотнею родимок (невусів) на тілі. 

Ми маємо берегти шкіру від самого дитинства, бо одна з найвагоміших причин для розвитку раку шкіри -- кількість отриманих сонячних опіків. Майте на увазі, якщо людина зазнала трьох і більше опіків другого ступеня (з піхурцями), ризик розвитку
цієї важкої недуги збільшується у 3 -- 5 разів.

-- Але чому сонце так агресивно впливає на невуси?

-- Найбільший показник у світі з розвитку раку шкіри вже давно фіксують в Австралії та Новій Зеландії, тоді як найменший показник -- в  африканських країнах. У першому випадку це пояснюється тим, що свого часу континент окупували люди білої раси, організм яких не був пристосований до умов такого потужного ультрафіолету. Тоді як чорношкірі люди народжуються з певним імунітетом щодо впливу сонячних променів, їхній організм певною мірою готовий до таких випробувань.

Так, сонячні промені конче потрібні нашому організму для синтезу вітаміну D і просто для покращення настрою. Однак є певні перестороги, яких слід дотримуватися. До групи ризику належать люди з блідою шкірою, ясноокі й рудоволосі, тож перед виходом на сонце їм варто користуватися спеціальними захисними кремами. Тоді як смаглявим необов'язково вдаватися до таких заходів, звісно, якщо мова лише про прогулянки (на пляжі це робити слід усім).

-- Як запідозрити, що з невусом щось не так?

-- Особливу небезпеку становлять ті родимки, що почали змінювати розмір та колір, а також ті, що мають нечіткий контур. Тож якщо ви помітили певну еволюцію у розвитку невуса, якщо він став атиповим, негайно пройдіть обстеження. Зрештою, якщо родимка викликає підозру, краще її видалити, а не чекати, чи вона, бува, 
не створить проблеми.

Не слід гаяти часу й тим, у кого на тілі з'явилися новоутвори (які нагадують родимку) коричневого кольору або одночасно кількох кольорів (нерідко вони мають навіть рожевий відтінок). Так звані набуті родимки слід негайно перевірити. Майте на увазі, при ранній діагностиці у 90% випадках меланома піддається лікуванню.
 
 

Реклама

Читайте також:

Тема дня

Відвари хвої корисно не тільки додавати у ванну, лікувати ними кашель, вони можуть подолати тягу до горілки.
Учені університету Тафтса (США) провели масштабне дослідження, щоб  визначити рівень споживання солі та наслідки такого  споживання. Вони нагадали, що

Новини

11:00
В Україні дедалі частіше роблять операції з трансплантації. А як довго чужі органи можуть функціонувати в новому організмі?
14:00
Дієтологи кажуть, що основний складник куті - дуже цінний для здоров'я. Утім вживати його можна не всім.
11:10
Це неприємне відчуття нерідко стає наслідком святкових частувань.
11:00
Приватні клініки записують у чергу на щеплення від коронавірусу китайським препаратом компанії Sinovac.
13:00
Тим часом в Україні розробили ПЛР-тест, який дозволяє в одному аналізі визначити наявність в організмі відразу трьох типів вірусів.
11:30
В Україні вперше почали виробляти хірургічні імпланти з титанового сплаву методом 3D-друку.
Орфографічна помилка в тексті:

Надіслати повідомлення про помилку автору?
Ваш браузер залишиться на тій же сторінці.