Вiрус гепатиту у 100 разiв заразнiший, нiж вiрус ВIЛ

У травні традиційно відзначається мiжнародний день боротьби з гепатитами, метою якого  є пiдвищення обiзнаностi про  розповсюдження хвороби. Адже, за словами фахiвцiв, рiвень iнфiкування та смертностi вiд гепатитiв майже наздогнав ВIЛ/СНIД.

А, власне, що ми знаємо про гепатит? Як його дiагностують та лiкують? Чи можна захиститися? Або всi ми у зонi ризику? Про це говоримо iз Свiтланою Кузнецовою, лiкарем-гепатологом.

-- Що таке гепатит?

--  Це запалення печiнки, викликане вiрусною iнфекцiєю. Їх є декiлька видiв, якi позначаються буквами А, В, С, D, Е. Причому 75% складають так званi "гепатити брудних рук" -- коли вiрус пострапляє в органiзм через бруднi руки, їжу, воду. Зараження iншими видами гепатиту (В, С, D) вiдбувається через кров -- наприклад, пiд час переливання кровi, використаня непростерилiзованих медичних  iнструментiв, у тату-салонах чи під час манікюру, а також при iнтимних контактах.

Найчастiше хворiють на гепатит А -- жовтяницю. Гострий перiод хвороби складає близько мiсяця (саме в цей час хворий дуже небезпечний для оточуючих, адже може заражати iнших), а повне видуження триває пiвроку.

А найважчим типом вiрусного гепатиту є гепатит В. Його ще називають "тихим вбивцею", оскiльки  вiн протiкає практично непомiтно, але при цьому нерiдко призводить до летальних наслiдкiв. Зокрема, вiрус гепатиту В у 100 разiв  заразнiший, нiж вiрус ВIЛ. Крiм того, часто вiн провокує появу новоутворень.

А ще цей тип небезпечний тим, що викликає хронiчну форму. Скажiмо, якщо людина перехворiла на гепитит А чи Е, пiсля видужання нiяких ускладнень з боку печiнки не вiдмiчається, а iмунiтет утворюється на все життя. А от пiсля гепатитiв В та С печiнка збiльшуються у розмiрах, пiдвищуються показники бiлiрубiну в кровi,  знижується гемоглобiн. Усе це має стати приводом до спостереження та тривалого прийому гепатопротекторiв, дотримування спецiальної дiєти, вiдмови вiд алкоголю. Iнакше може розвинутися цироз та фiброз печiнки.

-- Якi симптоми вказують на хворобу?

-- Як правило, гепатити проявляються пожовтiнням шкiри та склер очей, темною сечею, надмiрною втомою, нудотою й болем у дiлянцi правого пiдребер’я. Але нерiдко буває й таке, що хвороба не викликає пожовтiння шкiри. Часом на початку гепатиту може пiднятися температура тiла, виникає головний бiль. I люди, думаючи, що це звичайна застуда, починають лiкуватися жарознижувальними та протизастудними засобами, що, звiсно ж, не дає ефекту. Супутнiми симптомами можуть бути гiркий присмак та неприємний запах з рота. Остаточний дiагноз встановлюється завдяки аналiзу кровi та сечi.

 -- Якщо гепатит -- це вiрусне захворювання, як, власне, вiдбувається зараження -- через повiтря, воду, руки?

-- Джерелом iнфекцiї є людина, хвора на гостру форму гепатиту. Найбiльшу небезпеку складають тi, в яких гепатит проходить безсимптомно -- без жовтяницi. Зараження вiдбувається через предмети побуту хворої людини, через їжу, приготовану нею. Дуже часто гепатитом хворiють пiсля вживання iнфiкованої води з криниць. А також вiрус потрапляє до людини через бруднi руки.

А гепатит В та С  передається через донорську кров, пiд час статєвого контакту. Фiксувалися навiть випадки зараження у стоматологiчних кабiнетах та салонах татуювання.

-- Тобто, фактично, усi ми у зонi ризику. Чи можна якось захиститися вiд гепатитiв?

-- Найперше правило -- мити руки завжди та всюду! А ще -- вакцiнацiя, яка на сьогоднi є найефективнiшим засобом профiлактики. В Українi вiд гепатиту та В вакцiнують новонароджених -- це знедавна входить до обов’язкового перелiку щеплень. А будь-яка доросла людина може пройти таке щеплення у приватному порядку у полiклiнiцi за мiсцем проживання.

 

Реклама

Читайте також:

Тема дня

Відвари хвої корисно не тільки додавати у ванну, лікувати ними кашель, вони можуть подолати тягу до горілки.
Учені університету Тафтса (США) провели масштабне дослідження, щоб  визначити рівень споживання солі та наслідки такого  споживання. Вони нагадали, що

Новини

18:25
Ознакою захворювання є погіршення пам'яті, коли забуваються насамперед поточні події.
16:35
Найчастіше харчі забруднюються поліциклічними ароматичними вуглеводнями (ПАВ), нітрозамінами (НА) та важкими металами.
10:27
Документ про повну вакцинацію дитини продають всього за 400, лікарняний - за 200, а довідку про вагітність - за 300 гривень.
09:52
Чим небезпечне вживання антибіотиків безконтрольно? Які ризики виникають, якщо їх не продаватимуть без призначення лікаря?
19:20
Брунькотерапія допомагає при багатьох захворюваннях, кажуть фахівці народної медицини.
18:02
Науковці змусили відступити смертельну інфекцію, врятувавши двох уражених нею людей.
10:26
Нейрофізіологи і дієтологи з Мерілендського університету запевняють: кава найкраще бадьорить між 9.30 та 11.30. А ідеальний час для еспресо - 10.30. Чому так?
12:32
Попри цілющі властивості березового соку, пити його можна не всім.
09:19
Вони просять у лікарів “придбати продукти, натерти спину, просто поговорити”. Тим часом інші люди, які справді потребують допомоги, змушені чекати.
19:31
Слова про те, що кохання - як наркотик, мають під собою грунт, кажуть фахівці.
Орфографічна помилка в тексті:

Надіслати повідомлення про помилку автору?
Ваш браузер залишиться на тій же сторінці.