Спеціаліст розповів, чому деякі люди розмовляють уві сні й до чого це може призвести

У багатьої сiм"ях є чимало iсторiй про те, як хтось iз рiдних розмовляє увi снi. При цьому людина може говорити дуже нечiтко й уривками або ж, навпаки, довго щось розповiдати. А чому таке стається? I чи варто хвилюватися за стан здоров"я людини, якщо вона починає розмовляти пiд час сну?

-- Пiд час сну вiдбувається гальмування роботи мозку нервовою системою, -- говорить Євген Заїка, професор Харкiвського нацiонального унiверситету iменi В. Н. Каразiна. -- Але при цьому мозок не спить, а працює в iншому режимi.

Є двi фази нiчного сну. Пiд час глибокого сну тiло людини розслаблене, дихання рiвне, очi нерухомi. Через годину -- пiвтори впродовж 5 -- 10 хвилин триває фаза швидкого сну. Не прокидаючись, людина активiзовується тiлом, її дихання стає
частiшим, з"являється рух очних яблук та м"язова активнiсть. Саме в цей час ми i бачимо сновидiння.

За нiч вiдбувається 4 -- 5 таких перiодiв. Якщо людину розбудити одразу пiсля швидкого сну, вона пам"ятатиме в деталях все, що їй наснилося. А от в стадiї повiльного сну буде переконана, що їй нiчого взагалi не снилося. Тому бiльшiсть снiв i забувається.

-- А чому ж деякi люди ще й розмовляють пiд час сну?

-- Увi снi ми можемо бiгати, кричати, скакати, розмовляти, але при цьому зовнi людина лежить спокiйно. Це вiдбувається за рахунок того, що в нашому мозку є блок, котрий i стримує нас вiд певних рухiв та розмов увi снi. Можна провести аналогiю: собаки й коти нерiдко пiд час сну починають рухати лапами. От якби блок в мозку тварини взагалi не працював, вона б побiгла увi снi.

Але iнодi в роботi цього блоку вiдбуваються незначнi збої, внаслiдок чого людина увi снi починає рухатись чи розмовляти. Вона може, не прокидаючись, розмахувати руками, сiсти на лiжку, почати говорити окремi слова чи фрази, пов"язанi зi сном. Усi цi прояви -- в межах норми. Дуже часто таке стається з дiтьми i з вiком балакучiсть увi снi минає.

Але якщо блок зовсiм перестає працювати, тодi людина увi снi може почати ходити по квартирi, переставляти предмети, багато розмовляти, а зранку нiчого про це не пам"ятати. Мова про лунатизм, котрий потребує лiкування. До речi, повний Мiсяць може призводити до блокування механiзмiв гальмування рухiв увi снi.

-- В народi кажуть, що коли людина увi снi почала розмовляти,
можна задавати їй питання. І вона все чесно розповiсть...

-- Це справдi так. Коли пiд час сну людина почала щось бормотати чи говорити, можна тихенько про щось її запитувати. I вона вступить iз вами в дiалог. При цьому розповiдатиме про все абсолютно вiдверто i чесно. Завдяки чому можна дiзнатися щось цiкавеньке. Навiть не обов"язково чекати, поки вона почне сама
розмовляти. Якщо просто сiсти бiля людини, що спить, i почати щось тихо їй розповiдати, потiм задавати питання, вона згодом (не одразу) почне вiдповiдати. Бо мозок не спить, вiн все одно переробляє iнформацiю.
 

Реклама

Читайте також:

Тема дня

Відвари хвої корисно не тільки додавати у ванну, лікувати ними кашель, вони можуть подолати тягу до горілки.
Учені університету Тафтса (США) провели масштабне дослідження, щоб  визначити рівень споживання солі та наслідки такого  споживання. Вони нагадали, що

Новини

11:00
Аби спати міцніше, до раціону варто додати деякі продукти, кажуть фахівці.
11:00
Вражаюча історія про те, як медики роками помилялись у діагнозі хлопчика, і внаслідок його життя перетворилось на суцільні страждання.
11:00
Фахівці розповідають про унікальний склад агрусу.
11:00
Ви здивуєтесь, коли замислитесь, яким статеве життя людства було лише сто років тому. І здивуєтеся ще більше, коли дізнаєтесь, яким воно буде в майбутньому.
09:00
Розповідаємо про те, що відомо про вплив цукрового діабету на розвиток важких форм коронавірусної хвороби.
11:00
Шостого липня дівчина відчула слабкість, 12-го вже була у комі.
15:00
Чому насправді знечулення не завжди працює, і які помилки лікаря можуть надто дорого коштувати пацієнту?
Орфографічна помилка в тексті:

Надіслати повідомлення про помилку автору?
Ваш браузер залишиться на тій же сторінці.