
"Дуже прошу вас про допомогу, вже кілька років маю таку проблему як рожа. Лікування проходив, але це майже не допомогло. Може є травники, котрі знають рецепти помічних ліків. Бо вже набридло соромитися". Із такою проблемою до сайту "Добрий лікар" звернувся читач з Рівненької області.
Детальніше про це захворювання розповіли травознаї Север"ян Боровик та Гергій Гах.
-- Якими є особливості рожі?
С. Боровик: -- Бешиха (рожисте запалення) являє собою гостре інфекційне захворювання, що розвивається при потраплянні в організм стрептококових (іноді стафілококофих) інфекцій. Джерелом зараження може бути хворий на будь-яку стрептококову інфекцію (ангіна, скарлатина), спровокувати проблему може контакт з прісноводною рибою, домашніми тваринами.
Інкубаційний період становить до тижня. Недуга супроводжується гарячкою (до 39 -- 40 градусів), почервонінням та набряками ураженої ділянки тіла (частіше ніг, рідше тулуба). Хворого доймає головна біль, загальна слабкість, болі у м’язах. Через п"ять -- вісім днів почервоніння змінюється на синюшний колір.
Загроза недуги в тому, що вона може перейти у хронічну форму, імунітет проти так званої рожі не формується. А такі залишкові явища як пігментація, почервоніння, сухі ущільнення шкіри, набряки можуть спостерігатися по декілька місяців.
Крім того бешиха може ускладнюватись тромбофлебітом, лімфаденітом, наривами, флегмоною і навіть некрозом шкіри. При затяжних перебігах хвороба може супроводжуватись стійким лімфостазом (лімфодемою, слоновістю). Додам, що ця хвороба потребує застосуванням антибіотиків.
Народна медицина пропонує використовувати фітопрепарати календули, звіробою у вигляді настоїв або мазей протягом 7 -- 12 днів. При хронічній формі використовують настій бруньок сосни та тополі, листя чорниць та волоського горіха, трави кропиви, чістотілу, золототисячнику, парила та підмаренника, взятих в
рівних частинах. Для приготування настою потрібно залити дві столові ложки збору півлітрою окропу, кип’ятити протягом хвилини, настоювати 6 -- 8 годин, тоді процідити. Пити по 100 мілілітрів тричі на день за 20 -- 30 хвилин до їди, а решту настою допити перед сном.
Г. Гах: -- При такому діагнозі особливої уваги потребує печінка, бо цей орган напряму пов"язаний із запальними процесами шкіри. Для одужання потрібно пройти не лише зовнішні процедури, але й приймати внутрішньо відвари трав, що мають очисну та протизапальну дії.
Змішайте в однакових кількостях звіробій, безсмертник, ромашку, бруньки берези, календулу, деревій, парило. Одну повну столову ложку сировини залийте 250 мілілітрами окропу й доведіть до кипіння, нехай настоїться годину. Тоді продіцідіть і розділіть на три порції, їх потрібно випити за день, приймаючи за 15 -- 20
хвилин перед їдою. Вживати ліки слід протягом трьох тижнів (з перервою на два дня після кожних семи), але спершу таки варто проконсультуватися з лікарем.
-- А для зовнішнього застосування що порадите?
С. Боровик: -- Дуже ефективно змазувати ураженні місця олією звіробою або робити аплікацї просоченими нею марлевими серветками. Для запобігання рецидиву 4 -- 5 разів на день варто приймати по 0,5 -- 1 чайній ложці настойку софори японської. Для приготування цього засобу знадобиться одна частина подрібнених
сухіх плодів софори й дві частини 56-градусної горілки, настоювати слід протягом двох тижнів у темному місці в скляній посуді. Не забувайте щодня збовтувати, а перед застосуванням процідити.
Г. Гах: -- Для компресу знадобиться міцна настоянка календули або звіробою (дві столові ложки на 200 грамів води, довести до кипіння, настояти годину, процідити) або сік каланхое. Згорніть марлю вчетверо, тоді змочіть у котромусь зі вказаних відварів і прикладіть на 15 -- 20 хвилин на уражену ділянку. Робити це слід
двічі на день впродовж десяти днів. До речі, відвари можна чергувати.
І ще одне, така хвороба вимагає дотримання певної дієти. Пам"ятайте, що печінці шкодять соуси (кетчупи, гірчиця), закрутки, оцет (краще замінити на лимон), смажене, копчене, алкоголь. На вечір не слід наїдатися, а під час останнього
прийому їжі слід їсти овочі (тушковані чи варені).