Замість дезодорантів — ефірні олії

Лікарі попереджають: користуватися дезодорантами до пiдлiткового вiку недоречно

Нинi дезодоранти увiйшло у перелiк таких звичних гiгiєнiчних засобiв, як мило чи шампунь. Це й недивно -- людина, яка пахне потом, є неприємною для оточуючих.

А, власне, з якого вiку можна користуватися дезодорантами? Чи варто пропонувати "пахучки" дiтям? Як боротися з пiдлiтковою пiтливiстю? Та, власне, якi дезодоранти краще обирати -- аерозолi, кульковi, гелевi? Цi питання ми обговорюємо з Жанною Приходько, лiкарем-дерматологом вищої категорiї

-- Сам по собi пiт майже не має запаху, але чомусь у спекотнi днi чи у тiсному скупченнi людей часом неможливо дихати...

-- Причиною рiзкого та неприємного "потового" запаху є мiкрофлора, яка населяє нашу шкiру. Коли потовi залози у вiдповiдь на перегрiвання органiзму видiляють секрет, бактерiї "накидаються" на нього, i в результатi видiляються речовини, якi й провокують неприємний запах. От, скажiмо, маленькi дiти також потiють, iнодi навiть сильнiше за дорослих. Але ж вiд них нема цього спецiфiчного запаху.

Крiм того, є особливi потовi залози, якi називаються апокриновими. Вони вiдсутнi у дiтей та формуються лише в пiдлiтковому вiцi. Апокриновi залози реагують не  стiльки на спеку, скiльки на стрес чи гормональнi змiни. Ось чому у пiдлiтковому вiцi спостерiгається надмiрна пiтливiсть.

-- Саме пiдлiтки починають активно користуватися дезодорантами. Не зарано? А може, вже й запiзно?

-- До пiдлiткового вiку нема потреби користуватися дезодорантами. Проблемнi мiсця можна просто посипати дитячою присипкою. А от пiд час статевого дозрiвання активiзуються потовi та сальнi залози. Тому в цьому вiцi особливо важлива гiгiєна, щоденний душ, регулярна змiна бiлизни та шкарпеток. I дезодоранти також стають предметом щоденного користування.

Але робити це треба розумно. Бiльшiсть дезодорантiв мiстять антибактерiальнi речовини, якi пригнiчують мiкрофлору шкiри, сповiльнюючи процес утворення поганого запаху. Небезпечно обробляти шкiру дезодорантом частiше, нiж раз на 6-8 годин, хоча сучаснi засоби можуть дiяти навiть протягом доби. При зловживаннi "пахучками" можна заблокувати потовi та сальнi залози, через що почнеться їх запалення. Шкiра подразнюється, нерiдко можуть запалитися лiмфатичнi вузли. А при надмiрному користуваннi навiть може порушитися тепловий баланс органiзму.

Головне правило -- будь-який дезодорант треба наносити на чисту та суху шкiру. Якщо ви скористаєтеся засобом на спiтнiлiй шкiрi, виникне аромат, ще неприємнiший, нiж запах поту. В таких випадках треба протерти шкiру вологими серветками чи лосьйоном без вмiсту спирту, пiсля чого скористатися дезодорантом. А ще не варто наносити "дезiк" на шкiру пiд пахвами вiдразу пiсля голiння -- там можуть бути мiкроранки. Тому спочатку обробiть шкiру спецiальним лосьйоном пiсля голiння чи перекисем водню, а вже потiм, за деякий час, нанесiть аромат.

Якщо дезодорант спричиняє неприємнi вiдчуття на шкiрi (свербiння, лущення), потрiбно його замiнити або проконсультуватися у лiкаря.

-- Сьогоднi ринок пропонує дезодоранти у виглядi аерозолiв, кульковi, гелевi, антиперсперанти, ароматичнi креми. Який краще обрати?

-- В основi традицiйних дезодорантiв -- бактерициднi компоненти, що знищують мiкрофлору, або бактерiостатичнi речовини, якi перешкоджають дiяльностi мiкроорганiзмiв. А ще у дезодорант обов'язково додають ароматичнi речовини. В антиперсперантах присутнi нерозчиннi солi деяких металiв, якi закривають потовивiднi канали, та сорбенти. А аерозолi, як правило, мають спиртову основу.

Кожен може обрати те, що йому зручнiше. Як на мене, доцiльнiше користуватися кульковими чи гелевими антиперсперантами -- вони зручнi у застосуваннi, добре всмоктуються шкiрою. До того ж, при використаннi аерозольного дезодоранту у повiтря розпилюються частки, якi можуть потрапити до дихальних шляхiв чи очей та подразнити їх.

Прекрасною замiною дезодорантам можуть стати ефiрнi олiї. На чисту шкiру наносять кiлька крапель олiї (або ж можна змiшати її у кремом для тiла) та втирають. Найкраще пiдiйде олiя троянди, геранi, лаванди, полину, м'ятi, мелiси, апельсину, лимону.

Реклама

Читайте також:

Тема дня

Відвари хвої корисно не тільки додавати у ванну, лікувати ними кашель, вони можуть подолати тягу до горілки.
Учені університету Тафтса (США) провели масштабне дослідження, щоб  визначити рівень споживання солі та наслідки такого  споживання. Вони нагадали, що

Новини

15:00
Про молекулярні "датчики" кисню, супердопінг і боротьбу з онкоклітинами.
11:00
"Ми навіть не усвідомлюємо, наскільки поліпшилося наше харчування за останні сто років, і вважаємо поганим і неправильним те, про що наші предки могли тільки мріяти!"
14:00
23-річний юнак став наймолодшим в Україні пацієнтом, якому пересадили донорське серце після імплантовано механічного.
16:05
Фахівці кажуть, жодні з народних методів перевiрки грибів на їстивнiсть науково не обгрунтовані.
14:05
Моїм основним принципом у роботі з пацієнтами було дослідити мотивацію нанесення татуювання. І ось, що я зрозумів.
11:00
У медзакладах грубо порушують норми харчування, визначені МОЗ. Розслідування "Експресу".
14:55
4 жовтня у світі відзначають день усмішки.
15:15
Медики кажуть, однією з вагомих причин народження поєднаних близнюків є протигрибкова терапія.
12:00
До якого несподіваного висновку дійшли українські медики? Усі подробиці незвичайної історії порятунку дворічного хлопчика.
11:42
Перша дитяча криза настає уже на 6 - 8 тиждень після народження.
Орфографічна помилка в тексті:

Надіслати повідомлення про помилку автору?
Ваш браузер залишиться на тій же сторінці.