Комарі уже не чутливі до хімічних відлякувачів, натомість бояться запаху... камфори

Щоліта ми стикаємося з тим, що чимраз важче дати собі раду із звичайними комарями: традиційні хімікати вже неефективнi.

Чому це так, пояснили вчені з Лондонської школи гігієни і тропічної медицини: звичні репеленти на основі діетилтолуаміду, що наявний у більшості сучасних спреїв, кремів, фумігаторів, уже не відлякують комарів.

Невже і справді комарі перехитрували людину? Тоді як боротися з ними?

 -- Традицiйнi репеленти проти комарів на основі діетилтолуаміду стають менш ефективними. Як же відлякати цих кровопивць?

-- Діетилтолуамід розробили і випробували військовi вченi США ще 1946 року для захисту армії від комах, -- каже Петро Кілочицький, доктор біологічних наук, професор. -- Пізніше цю хімічну сполуку було зареєстровано як репелент уже і для цивільного  населення, вона набула поширення у світі. Якийсь час діетилтолуамід був ефективний проти багатьох комах, однак не дивно, що з часом вони стали менш чутливими до нього. Комахи звикають до постiйного впливу "хiмiї".

Та, на щастя, народні методи відлякування комарів виявилися довговічнiшими. Наприклад, піретрум -- порошок на основі квітів ромашки (далматської, кавказької, персидської) надалі токсичний для комарів. Піретроїди вважаються екологічно безпечними засобами боротьби з багатьма комахами та паразитами.

-- Чого ще не люблять комарі?

-- Відлякують їх і запахи лаванди, м'яти, гвоздики, а особливо -- камфорної олії. Однак найкращий захист від кровопивць -- це профілактика. Скажiмо, своєчасне просушування підвалів у селах (а цьогорічні повені зроблять їх вологими) та містах, обов'язкове весняне очищення ставків, річок та озер. Що брудніше джерело води, то більше там стоячої води -- це ідеальне місце для розмноження кровопивць.

На жаль, проблема не лише у номінальному збільшенні кількості комарів. Потепління клімату призводить до того, що на території України та сусідніх з нами країн активізуються збудники інфекцій, які ще донедавна вважалися екзотичними і такими, що перебувають під контролем. Примiром, дирофіляріозу (став уже звичним на півдні України), малярії. До речі, саме безпритульнi собаки, коти, яких багато в містах, найчастіше слугують джерелом зараження дирофіляріями комарів, а згодом і людей.

Бiда у тому, що самка комара почергово може пити кров i в щура, i в собаки, i в птаха, i в людини. Ви уявляєте, яка це можливiсть для поширення інфекцій, спільних для людей і тварин? А що більше комарів -- то більший ризик. Тому краще їх до себе не підпускати.


 

Реклама

Читайте також:

Тема дня

У багатьох зимові застуди супроводжуються ураженням горла й
Для профiлактики серцево-судинних хвороб раз на пiвроку треба проводити курс очищення судин
Хочемо того чи нi,  але з вiком стiнки судин засмічуються холестериновими бляшками, якi з часом можуть  навiть перекрити просвiт судини.

Новини

Орфографічна помилка в тексті:

Надіслати повідомлення про помилку автору?
Ваш браузер залишиться на тій же сторінці.