Не водою, а окропом: полуницю визнано “найбруднішою” ягодою

Через пiдживлення рослин перегноєм на ягодах, овочах та городині осiдають сотнi яєць паразитiв

Нарештi настав ягiдний сезон. Полуницi, суницi, черешнi -- смакота! Проте цi ягоди можуть бути небезпечними. I не стiльки через "хiмiю", якою пiдживлюють їх у процесi росту, скiльки... глистами.

Саме полуницi та суницi є найбруднiшими у цьому планi, адже перебувають дуже близько до землi. Вiдтак, разом з вiтамiнами до органiзму потрапляють яйця глистiв -- аскарид, гострикiв. Звiдки ж вони там беруться? I чи можна їх "змити"?

-- Звiдки ж можуть взятися глисти на ягодах, фруктах, зеленi?

-- Головною причиною забруднення є пiдживлення землi "натуральними добривами" — гноєм, -- каже Галина Сiтник, лікар-паразитолог. -- А при вирощенні ягiд на продаж "дбайливi" господарi часто удобрюють землю й людськими нечистотами iз вбиралень. Вiдтак, збудники паразитозiв потрапляють у грунт, на листя городної зеленi, ягоди на овочi. У деяких випадках причиною паразитарних захворювань є тварини, якi на шерстi переносять яйця паразитiв, якi потрапляють на землю або ж на ягоди.

-- Як проявляється зараження глистами?

-- Найпоширенiми гельмiнтозами, що можна отримати з ягiд, є аскаридоз та ентеробiоз. Цi глисти паразитують у кишкiвнику людини та викликають розлади дiяльностi рiзних органiв. Особливо важко гельмiнтози переносять дiти -- у них спостерiгаються нудота, блювота, головний бiль, слабкiсть, зниження розумової активностi. При хронiчному гельмiнтозi дiти втрачають вагу, швидко втомлюються, скаржаться на поганий сон, запаморочення, а при проведеннi профiлактичних щеплень у них не створюється повноцiнний iмунiтет.

Небезпека глистiв у тому, що деякi види (наприклад, аскариди) здатнi потрапити з кишкiвника у жовчнi шляхи, що iнодi викликає жовтяницю та приступи печiнкової колiки. Потрапляючи в порожнину горла, трахею або бронхи, аскариди можуть спричинити механiчну асфiксiю, що загрожує навiть смертю. Клубки гельмiнтiв  також iнодi стають причиною непрохiдностi кишкiвника, провокують приступи апендициту тощо.

Однi паразити "окупують" область печiнки i жовчного мiхура (котяча двуустка, печiнковий сисун, ехiнококи), iншi (аскариди, волосоголовцi, гострики, кишковi вугрицi, бичачий та свинячий цiп'як) поселяються в кишкiвнику. В легенях може локалiзуватися легенева двуустка, в м'язах та iнших тканинах -- трихiнели, шистосоми, фiлярiї, токсокари. В залежностi вiд виду збудникiв, їх кiлькостi, а також вiд того, де вони локалiзуються i як спрацьовує iмунiтет, гельмiнтоз може перебiгати малопомiтно, але iнодi дуже важко -- аж до летального наслiдку.

-- Чи можна якось запобiгти таким наслiдкам?

-- Влiтку паразитарними хворобами найчастiше заражаються через немитi ягоди, фрукти, овочi, бруднi руки або воду з вiдкритих водойм. Тому овочi, зелень, ягоди та фрукти перед вживанням слiд ретельно помити проточною водою та обдати окропом. I хоча ягоди при цьому отримують "нетоварний вигляд", проте лiчинки  глистiв пiд дiєю високої температури гинуть моментально.

Ще однiєю простою, але дiєвою профiлактикою є миття рук. Якби кожна людина щораз перед вживанням їжi, пiсля контакту з домашнiми тваринами, пiсля вiдвiдування туалету, поїздок у громадському транспортi, роботи на землi ретельно  мила руки, то паразитарнi захворювання вiдiйшли б у минуле.

Стосовно городнього господарства, то дуже обережно використовуйте органiчнi добрива. Доки яйця гельмiнтiв перебувають у вигрiбнiй ям, вони не розвиваються, але потрапивши в грунт, швидко дозрiвають i можуть протягом багатьох рокiв зберiгати життєздатнiсть. При дослiдженнi овочiв, зеленi, ягiд, якi вирощува лися на такому грунтi, на шкiрцi виявляються сотнi яєць та личинок гельмiнтiв.

Щоб не забруднити грунт садiв та городiв паразитами, використовують систему двох ям. Одну яму, заповнену нечистотами протягом року, покривають шаром землi (приблизно 30 сантиметрiв), а наступного року те саме роблять з другою ямою. За цей час яйця гельмiнтiв у першiй ямi гинуть, i перегнiй можна використовувати.

Реклама

Читайте також:

Тема дня

У багатьох зимові застуди супроводжуються ураженням горла й
Для профiлактики серцево-судинних хвороб раз на пiвроку треба проводити курс очищення судин
Хочемо того чи нi,  але з вiком стiнки судин засмічуються холестериновими бляшками, якi з часом можуть  навiть перекрити просвiт судини.

Новини

Орфографічна помилка в тексті:

Надіслати повідомлення про помилку автору?
Ваш браузер залишиться на тій же сторінці.