Уже після 40 років артеріальний тиск варто вимірювати щодня

Коли вам за сорок, маєте бути готовими до проблем із тиском. За статистикою, кожен третій українець після сорока -- гіпертонік. Ще стільки ж не знає про свою хворобу.

Чому вік і тиск такi взаємопов'язані, розпитуємо Ірину Смирнову, професора Інституту кардіології ім. М.Д. Стражеска АМН України.

-- Яка закономірність між кров'яним тиском та віком?

-- Є певна градація між нормою тиску залежно від того, скільки людині років. Так, у 16-20 років ця норма становить 100/70 -- 120/80 міліметрів, 20-40 років -- 120/70 -- 130/80, 40-60 -- до 135/85, у тих, кому за 60, -- 140/90. Якщо ваш тиск відрізняється від норми хоча б кілька днів поспіль, це може вказувати на початок гіпертонічної хвороби.

А якщо гіпертонію не лікувати, сама вона не мине і рано чи пізно призведе до інфаркту чи інсульту. Тим часом як добра половина всiх хворих не знають, що у них підвищений тиск. Бо не міряють.

-- Чому небезпека розвитку гіпертонії зростає саме після 40 років?

-- На сьогодні не визначено якоїсь певної причини розвитку хвороби. Гіпертонію спричиняють і спадкові фактори, і спосіб життя, і зайва вага, і зловживання сіллю, і погані звички. Серед факторів ризику -- і вік. Власне, вже у віці 40-45 років зазвичай чути "перші дзвіночки", а після 50 років гіпертонічні кризи стаються удвічі частіше, ніж в інші періоди життя.

Багато хто може сказати, що його це не стосується. Мовляв, почуваюся добре, голова не болить... Проте підвищення тиску не зажди має визначені симптоми. Скажімо, незначне запаморочення, періодична втома, слабкість -- це все може вказувати на розвиток гіпертонії. На жаль, більшість звертається до лікарів після нападу сильного серцевого болю чи болю голови, які є симптомами різкого стрибка тиску.

Тому раджу кожному, кому минуло 40 років, вимірювати тиск щодня. Тонометр повинен бути в кожній домашній аптечці. Причому у чоловіків гіпертонія може початися раніше -- навіть у віці 30-35 років.

-- Чи можна "обманути" вік і відтермінувати початок гіпертонії?

-- Цього можна досягти завдяки змінi способу життя. Якщо ви підходите до 40-річної позначки, спробуйте звести до мімінуму вживання солі, бiльше рухатися (щоденна ходьба по 20-30 хвилин або інтенсивні 30-хвилинні заняття фізкультурою по три рази на тиждень), підтримувати вагу тіла в нормі. Гіпертонія швидше розвивається у тих, у кого підвищений рівень холестерину у крові, густіша кров, є схильність до тромбоутворення. Провокують розвиток гіпертонії й часті стреси -- у відповідь на сильне емоційне подразнення завжди підвищується тиск. Врешті,  багато людей після 40 років кидає курити -- це також відтерміновує розвиток гіпертонії.

Треба змінити і харчування. Основу щоденного раціону мають становити овочі й фрукти, натомість, вживайте мімімум жирів, рафінованих та консервованих продуктів. Щодо білків, то вибирайте дієтичне м'ясо (птицю, нежирні сорти) та рибу.

Наприклад, доведено, що довгострокова (понад 4 тижнів) дієта з низьким вмістом натрію у людей європеоїдної раси є ефективною для зниження артеріального тиску. А дієта DASH (основою харчування є овочі та фрукти, риба та птиця, цільне зерно та горіхи) нормалізує діяльність серцево-судинної системи, адже знижує рівень натрію, натомість містить калій, магній, кальцій та білок.

Реклама

Читайте також:

Тема дня

Відвари хвої корисно не тільки додавати у ванну, лікувати ними кашель, вони можуть подолати тягу до горілки.
Учені університету Тафтса (США) провели масштабне дослідження, щоб  визначити рівень споживання солі та наслідки такого  споживання. Вони нагадали, що

Новини

15:15
Цінуйте час, коли ви з рідними разом! Бо у долі можуть бути інші плани, ніж у вас...
12:00
Ми не радимо вам відмовлятись від улюбленої їжі, але ви маєте знати, чи не може бути вона небезпечною для вас.
14:20
Доволі часто з роками імунна пам'ять слабшає.
13:06
За рік у нас проводиться близько 581 тисяча донацій. А мало би бути щонайменше 1,3 мільйона.
18:30
У нашому тексті ви дізнаєтеся про втручання у геном на стадії ембріону і про те, що з цього може вийти.
16:22
Досліджено, що під час спортивних занять робота ендорфінів стає помітною вже за 15 хвилин, а через півгодини після початку тренування концентрація “гормонів щастя” збільшується уп'ятеро.
14:44
Підвищення атмосферного тиску понад 760 мм характерне для сухої й спекотної погоди, тоді кров стає густішою через випаровування рідини (пітніння), артеріальний тиск підвищується, збільшується ризик інфарктів та інсультів.
16:28
Черешні зменшують ризик варикозу, безсоння, серцевих недуг та позбавляють проблем зі шкірою і метаболічних розладів.
14:55
Клінічні дослідження показують, що вже за місяць у людини розвивається рубцеве звуження стравоходу, з'являються виразкові кровотечі в шлунку і всі симптоми токсичного набряку легень.
Орфографічна помилка в тексті:

Надіслати повідомлення про помилку автору?
Ваш браузер залишиться на тій же сторінці.