
За словами спеціалістів, зараз у кажанів сезон полювання. Тож щойно стемніє, вилітають зі своїх схованок у пошуках комарів, якими харчуються.
-- А чи варто боятися кажанів? -- питаємо Андрiя-Тараса Башту, хiроптеролога, наукового спiвробiтника Iнституту екологiї Карпат НАН України.
-- Кажани-вампіри живуть лише у Південній та Центральній Америці. Наші лилики нiколи першими не атакують людей, а кусають лише тодi, коли вiдчувають загрозу. Вони захищаються так, як й iншi ссавцi. Тому в жодному разi не можна брати їх у руки. Якщо кажана розсердити, він може прокусити шкіру до крові. Зуби в них такi ж, як i у звичайних мишей.
Якщо кажан вкусив людину, слiд обов'язково зробити щеплення, бо він може переносити небезпечну інфекцію, найчастіше сказ.
Тому, коли кажан залетів в оселю, треба навстіж відчинити вікна й двері, увімкнути світло. Можна спіймати лилика в банку або коробку і випустити на вулицю.
-- Чи правда, що кажани заплутуються у волоссі? І летять на білий колір?
-- Це неправда. Кажани можуть близько підлетіли до людини, коли полюють за
комахами. Дуже рідко вони можуть зачепити шевелюру. А на білий колір вони
не реагують, як і на будь-який інший, адже орієнтуються у просторі лише за
ультразвуковими сигналами.
-- Чи з'явилися у нас останнім часом нові види кажанів?
-- З'явився нетопир середземноморський, який раніше траплявся лише у Криму. Кажани цього виду майже не відрізняються від звичайних, лише трошки менші. Очевидно, вони легко адаптувалися до умов нашого регіону. Їх досить багато в містах. Лилики шукають тепліші місця, зазвичай селяться на горищах занедбаних будинкiв, у дуплах дерев у парках, пiд дахами. Деякi види живуть у печерах.