Дієтолог розповіла правду про перші страви — вони не є обов'язковими, а часом навіть шкодять

При варінні бiльшiсть поживних речовин в овочах руйнуються вже при температурi 57 градусiв

Колись беззаперечний факт, що рiдка страва є обов'язковою i дуже корисною, пiддали сумнiву. Виявляється, користь супiв для органiзму досить сумнiвна. Мало того, речовини, що утворюються пiд час приготування м'ясних бульйонiв, є шкiдливими.

-- Отже, "перше" -- треба чи не треба? Корисне чи шкiдливе?

-- Дiєтологи завжди радили перше як основу здорового харчування. Крiм того, супи обов'язково мають входити до рацiону людей з проблемами шлунково-кишкового тракту, дiтей, осiб похилого вiку, -- каже  лiкар-дiєтолог Олена Пяткова.

А тим, хто слiдкує за вагою, завдяки рiзноманiтним "щам-борщам"  легше утримувати її в нормi. Рiдка страва створює вiдчуття  ситостi, але при цьому не перевантажує органiзм калорiями.

Хоча формули "бiльше об'єму -- менше калорiй" можна досягнути за допомогою салатiв з моркви, капусти, зеленi. Вони мiсять багато клiтковини, а тому пiсля них довго зберiгають вiдчуття ситостi. Тому першi страви можна щодня i не вживати.

-- Але ж дiтям обов'язково треба їсти рiдке? Як i тим, у кого проблеми зi шлунком...

-- Так, при деяких захворюваннях (наприклад, гастритi, виразцi) рекомендуються саме першi страви, адже таким людям небажано їсти сирi овочi та фрукти. Але суп не є незамiнним. Овочi можна потушкувати, зробити на пару, запекти. Так само i з дiтьми -- якщо дитина не хоче їсти перше, не треба змушувати, адже можна запропонувати повноцiнну замiну.

-- Кажуть, перше шкiдливе, бо розбавляє шлунковий сiк, чим погiршує травлення...

-- Це не так. Адже тодi "шкiдливими" були б i чай, i молоко, i вода...

-- Проте при варцi супiв овочi пiддаються впливу високої температури, i в них, напевно, не залишається жодного вiтамiну?

-- Теплова обробка зменшує кiлькiсть вiтамiнiв у всiх готових стравах, а не тiльки у супах. Є данi, що бiльшiсть поживних речовин руйнуються вже при температурi 57 градусiв. Тому в рацiонi обов'язково мають бути свiжi овочi та фрукти. Але для збалансованого харчування потрiбнi i варенi продукти.

-- А що Ви скажете з приводу бульйонiв? Є данi, що пiд час варіння бульйону в нього потрапляють шкiдливi речовини. Що скажете?

-- Дiйсно, при варцi м'яса у бульйон переходять деякi шкiдливi речовини, зокрема, креатин, холестерин. Крiм того, сьогоднi дуже часто птицю та худобу годують гормонами, антибiотиками, якi накопичуються у м'ясi i також переходять у бульйон. Тому можу порадити: варiть бульйони лише на домашнiх курках. Адже курячий бульон надзвичайно корисний та поживний.

Але ж не варто варити супи на м'ясному вiдварi щодня. Частiше вживайте вегетарiанськi та грибнi супи, уху. А зараз, влiтку, можна надати перевагу холодним борщам чи окрошцi.

 

Реклама

Читайте також:

Тема дня

У багатьох зимові застуди супроводжуються ураженням горла й
Для профiлактики серцево-судинних хвороб раз на пiвроку треба проводити курс очищення судин
Хочемо того чи нi,  але з вiком стiнки судин засмічуються холестериновими бляшками, якi з часом можуть  навiть перекрити просвiт судини.

Новини

Орфографічна помилка в тексті:

Надіслати повідомлення про помилку автору?
Ваш браузер залишиться на тій же сторінці.