Жовтяниця може перебігати безсимптомно, а закінчитися цирозом печінки

Влітку частішають випадки “хвороби брудних рук”

Ще вчора ви були здорові, купалися в озері, їли ягоди просто з грядки, аж раптом -- температура, нудота і така слабкість, хоч з ліжка не вставай.

Не дивуйтеся, якщо лікар уважно оглядатиме ваші очі й питатиме, чи не темного кольору ваша сеча -- саме з таких симптомів починається одна з найпоширеніших літніх недуг -- хвороба Боткіна (у народі -- жовтяниця). Вірусний гепатит А щороку вкладає на лікарняне ліжко тисячі українців. Звідки ж береться ця недуга?

-- Це гостра інфекційна хвороба, -- пояснює Інна Слободян, лікар-епідеміолог. --Вираз "хвороба брудних рук" цілком характеризує цю недугу, адже вірусом гепатиту А, що її спричиняє, заражаються ті, хто недостатньо дбає про гігієну. Вірус дуже стійкий у зовнішньому середовищі, довго живе у воді, а у продуктах він може жити до року (є дані про зараження гепатитом А через заморожені ягоди, спожиті без термічної обробки). Можна заразитися, скуштувавши немиті фрукти, напившись сирої води чи просто ковтнувши її під час купання в річці, басейні, фонтані.

-- Які симптоми вирізняють гепатит А серед інших хвороб?

-- Якби не жовтяниця (пожовтіння білків очей), не зміна кольору сечі на темний і не посвітління калу, початок хвороби Боткіна можна було сплутати з грипоподібним станом. Лоскiт у горлі, підвищення температури, втрата апетиту, слабкість, нудота --  усе це скидається на симптоми ГРВІ. Згодом з'являється біль та відчуття важкості у правому підребер'ї. Щоправда, є безсимптомні форми гепатиту  А, коли на початку про нього свідчать лише слабкість і пронос. Тому жодних сигналів організму не можна ігнорувати.

Інкубаційний період -- 7-50 днів (у середньому 15-45 днів), і якщо раніше хтось мав контакт з хворим на гепатит, то цілком ймовірно, що хвороба спіткає і його. Хвороба Боткіна часто вкладає в ліжко цілі колективи.

-- Хворобу Боткіна лікують спеціальними препаратим?

-- Головна мета лікування -- зменшити кількість токсинів, якi спричиняє вірус, і вивести їх з організму. Хворому призначають дезiнтоксикаційні розчини, глюкозу, гепатопроктектори (препарати, що захищають клітини печінки). Потрiбен також  фізичний спокій.

-- А тим, хто перехворів на гепатит А, ця хвороба більше не загрожує?

-- Людина, яка одужує, набуває стійкий пожиттєвий імунітет проти цього вірусу. Однак недоліковані хворі, вважаючи, що вони здорові, можуть заражати інших. Пацієнтам слід бути готовими до того, що аналіз доведеться здавати неодноразово. Крім того, ускладненням хвороби нерідко є ураження жовчевих шляхів, перехід у хронічний гепатит та цироз печінки.

А ще тим, хто перехворів на гепатит цiєї форми, треба роками дбати про свій організм, який зазнав вірусного удару. Насамперед слід вилучити з меню смажену, жирну їжу, спиртне. Адже гепатит А порушує здатність печінки як слiд брати участь у травленнi. Відповідно, їжа має бути  легкостравною. Зернові, фрукти -- це продукти, які засвоюються нормально.

Навіть виписавшись з лікарні, ще протягом кількох міяців доведеться здавати кров на аналiз, щоб простежити, як одужує печінка. Деякі ліки можуть спричиняти агресивну дію на печінку (антибіотики, оральні контрацептиви), тому кожен новий препарат краще узгодити з лікарем-гепатологом.

Впродовж усього подальшого життя людині, яка перехворiла на інфекційну жовтяницю, слід берегти свою печінку, а отже, треба забути про  міцне спиртне (та й вином не слід зловживати), тютюн, усіляку "швидкоїжу". У меню постійно мають бути свіжі овочі та фрукти, якісна олія, які вважаються натуральними гепатопротекторами.

-- Чи можна захиститися від гепатиту А?

-- Правила профілактики прості. Перед споживанням овочі, фрукти та ягоди треба добре промити питною водою, обдати окропом. Обов'язково слiд мити руки з милом перед приготуванням та споживанням їжі, після кожного відвідування туалету. І не  пити сирої води.

Реклама

Читайте також:

Тема дня

Відвари хвої корисно не тільки додавати у ванну, лікувати ними кашель, вони можуть подолати тягу до горілки.
Учені університету Тафтса (США) провели масштабне дослідження, щоб  визначити рівень споживання солі та наслідки такого  споживання. Вони нагадали, що

Новини

18:25
Ознакою захворювання є погіршення пам'яті, коли забуваються насамперед поточні події.
16:35
Найчастіше харчі забруднюються поліциклічними ароматичними вуглеводнями (ПАВ), нітрозамінами (НА) та важкими металами.
10:27
Документ про повну вакцинацію дитини продають всього за 400, лікарняний - за 200, а довідку про вагітність - за 300 гривень.
09:52
Чим небезпечне вживання антибіотиків безконтрольно? Які ризики виникають, якщо їх не продаватимуть без призначення лікаря?
19:20
Брунькотерапія допомагає при багатьох захворюваннях, кажуть фахівці народної медицини.
18:02
Науковці змусили відступити смертельну інфекцію, врятувавши двох уражених нею людей.
10:26
Нейрофізіологи і дієтологи з Мерілендського університету запевняють: кава найкраще бадьорить між 9.30 та 11.30. А ідеальний час для еспресо - 10.30. Чому так?
12:32
Попри цілющі властивості березового соку, пити його можна не всім.
09:19
Вони просять у лікарів “придбати продукти, натерти спину, просто поговорити”. Тим часом інші люди, які справді потребують допомоги, змушені чекати.
19:31
Слова про те, що кохання - як наркотик, мають під собою грунт, кажуть фахівці.
Орфографічна помилка в тексті:

Надіслати повідомлення про помилку автору?
Ваш браузер залишиться на тій же сторінці.