Від цієї проблеми потерпає більшість людей, якi опинилися поза домом

Постiйна важкiсть i вiдчуття розпирання у животi, поганий апетит, неможливiсть розслабитися -- це наслiдки закрепу, який дiстав назву "хвороба мандрiвника".

За медичною статистикою, вiд цiєї проблеми потерпає приблизно 70 вiдсоткiв людей, якi опиняються за межами власного помешкання. Чому виникає така напасть? Чим вона загрожує i чи можна її позбутися?

-- Почнiмо з того, що закреп -- це хронiчна затримка випорожнення кишкiвника бiльш нiж на 48 годин, -- розповiдає Валентина Гавриленко, експерт iз проблем здорового харчування. -- Є кiлька видiв закрепiв, якi надокучають людям. Наприклад, закреп механiчний, пов'язаний зi змiнами у кишкiвнику, його
звуженням, стисненням тощо. Закрепи можуть розвиватися наслiдок функцiональних розладiв i органiчного ураження як кишкiвника, так
й iнших органiв травлення та систем органiзму.

Але якщо у звичайному життi людина не має проблеми з випорожненням, а
вона виникає лише у вiдпустцi, вiдрядженнi i не супроводжується сильними больовими вiдчуттями, то йдеться, як правило, про психогенний закреп. Тобто це проблема, спровокована змiною звичної обстановки, несприятливими умовами для випорожнення кишкiвника. У такiй ситуацiї рефлекс до дефекацiї блокується
психiкою. У цьому й причина.

-- Якi змiни звичної обстановки можуть так сильно вплинути на органiзм, пояснiть, будь ласка?

-- Чимало людей, нехай вас це не дивує, просто "прив'язанi" до власного туалету. У чужому помешканнi, готелi, пансiонатi тощо почуваються незручно, невпевнено, непокояться, що там недостатньо чисто. Найчастiше ж проблему спричиняє потреба користуватися спiльною з багатьма чужими людьми вбиральнею. Крiм того, якщо
людина призвичаїлася випорожнюватися в певнi години, а у вiдпустцi чи вiдрядженнi щось заважає їй робити це у звичний час, то кишкiвник також блокує природний рефлекс.

Не варто забувати й те, що проблеми з природним випорожненням можуть виникати i через порушення водно-електролiтного обмiну, що нерiдко є наслiдком зневоднення. Проблема актуальна для лiта. Тож у вiдпустцi, особливо в спеку, пийте достатню кiлькiсть (для здорової дорослої людини -- не менше як два лiтри на день)
чистої води.

До речi, саме зi склянки простої води слiд починати ранок. Не кава, не чай i навiть не сiк, а саме кiмнатної температури вода "запускає" кишкiвник, змушує його рухатися i працювати нормально. Нормою вважається, якщо людина випорожнюється у першiй половинi дня, невдовзi пiсля снiданку.

-- А чи залежить це вiд самого снiданку? Яка їжа найбiльше сприяє
нормальнiй роботi органiзму?

-- Здоровому кишкiвнику потрiбна їжа, яка змушує його рухатися. Це овочi, фрукти i злаки, багатi на грубi харчовi волокна. Тож iдеальний снiданок -- це не канапка чи булочка з кавою i навiть не пластiвцi з молоком, а каша з цiлого зерна (гречана, пшоняна, вiвсяна) з олiєю, зi свiжим овочевим салатом. Саме такi страви стимулюють органiзм до очищення. А перед сном пийте свiжий кефiр.

Крiм того, кишкiвник любить не лише здорову їжу i режим, а й рух. У вiдпустцi, нiде правди дiти, ми дозволяємо собi довше понiжитися у лiжку вранцi, полежати протягом дня на канапi або ж на пляжi. Щоб рухалися кишки, повиннi рухатися i м'язи нiг, стегон, живота -- бiльше ходiть, стрибайте, бiгайте, плавайте.

-- А чи варто приймати послаблювальнi препарати?

-- Кожен лiкар скаже: це слiд робити лише тодi, коли iншi методи не допомогли, проте нечасто. Рiч у тiм, що кишкiвник людей, якi часто вживають проносне, доволi швидко призвичаюється до нього, стає лiнькуватим. Послаблювальнi препарати (як таблетки, так i трави, свiчки) можуть мати й небезпечнi побiчнi ефекти, якщо
вдаватися до їхньої допомоги постiйно.

Але якщо без проносного не обiйтися, при психогенному закрепi почнiть з найпростiшого -- висiвок, морської капусти, препаратiв на основi метилцелюлози (вони збiльшують об'єм вмiсту кишкiвника). Одноразово можна скористатися ректальними свiчками (однак вони протипоказанi при певних хворобах прямої кишки). Як правило, ефект вiдчутний вже за кiлька годин. 

Реклама

Читайте також:

Тема дня

У багатьох зимові застуди супроводжуються ураженням горла й
Для профiлактики серцево-судинних хвороб раз на пiвроку треба проводити курс очищення судин
Хочемо того чи нi,  але з вiком стiнки судин засмічуються холестериновими бляшками, якi з часом можуть  навiть перекрити просвiт судини.

Новини

Орфографічна помилка в тексті:

Надіслати повідомлення про помилку автору?
Ваш браузер залишиться на тій же сторінці.