Підвищену чи знижену кислотність у шлунку треба обов'язково нормалізувати, аби не розвинувся гастрит чи виразка

Чому кислотність шлунку змінюється? Чи можна її нормалізувати? Як це впливає на наші смаки та раціон? Про це та інше сайт "Добрий лікар" розпитав Володимира Родіонова, провiдного наукового спiвробiтника Iнституту педiатрiї, акушерства та гiнекологiї АМН України.

-- Що мається на увазі під терміном "кислотність шлунка"?

-- Насамперед йдеться про кислотність шлункового соку, який містить соляну кислоту, завдяки якій відбувається процес травлення. Крім того, соляна кислота виконує антибактеріальну дію, знезаражуючи їжу.

Проте якщо соляної кислоти виробляється замало чи забагато, можна говорити про знижену чи підвищену кислотність шлункового соку. Таке може траплятися спорадично -- наприклад, виділення кислоти знижується при стресі, нервовому  потрясінні. А посилене утворення кислоти виникає при високій активності шлункових залоз -- це проблема ендокринної системи, таке буває внаслiдок зловживання спиртним, куріння.

-- Як зміна кислотності впливає на шлунок та самопочуття людини?

-- Скажімо, якщо соляної кислоти виробляється недостатньо тривалий час, слизова оболонка шлунку атрофується, розвивається атрофічний гастрит. Це може спричинити запальні захворювання жовчевого міхура, печінки, кишківника.  Основна ознака гастриту із зниженою кислотністю -- проноси. Адже їжа в шлунку погано перетравлюється і у такому, "неготовому", вигляді потрапляє у кишківник. Тому при зниженій кислотності людина відчуває дискомфорт, розпирання та біль у шлунку, здуття живота, нудоту.

При підвищеній кислотності відчуваються важкість та неприємні відчуття у верхній частині живота, людина потерпає від печії. Підвищена кислотність часто призводить до виразки шлунка та дванадцятипалої кишки.

В обох випадках треба нормалiзувати кислотнiсть, аби не розвинувся хронiчний гастрит чи ерозія слизової шлунку. В ідеалі шлунковий сік здорової людини повинен містити 0,4 -- 0,5% соляної кислоти. Для визначення рівня кислоти проводять рН-метрію, також аналізують скарги хворого.

* перевір себе

Блок А

1. Вас періодично турбує пекучий біль у шлунку?

2. Відчуваєте важкість після їди?

3. Буває печія, особливо якщо поїли жирного, гострого, кислого?

4. Буває відрижка з кислим присмаком?

5. Маєте закрепи?

Блок Б

1. Відчуваєте іноді неприємний "мідний" присмак у роті?

2. У вас поганий апетит?

3. Нудить вранці, доки не поснідаєте?

4. Буває відрижка з таким присмаком, ніби тільки-но з'їли несвіже варене яйце?

5. Часто бурчить у животі?

6. Бувають розлади травлення з рідким випорожненням?

Якщо ви відповіли більше "так" на питання першого блоку, у вас підвищена кислотність. Якщо відповідей "так" більше у другому блоці, кислотність у вас знижена.

Реклама

Читайте також:

Тема дня

Відвари хвої корисно не тільки додавати у ванну, лікувати ними кашель, вони можуть подолати тягу до горілки.
Учені університету Тафтса (США) провели масштабне дослідження, щоб  визначити рівень споживання солі та наслідки такого  споживання. Вони нагадали, що

Новини

18:05
"2 - 2,5 склянки ягiд на день задовольняють добову потребу організму у згаданих вiтамiнах та мiкроелементах".
18:05
"2 - 2,5 склянки ягiд на день задовольняють добову потребу організму у згаданих вiтамiнах та мiкроелементах".
19:16
Мої слова можуть обурити. Це залежатиме від того, як багато людей із вашого близького оточення чекають на нирку чи печінку для пересадки.
10:00
Що не так із даними медичних лабораторій і як дорого це може коштувати пацієнтам?
14:10
"Організм українців генетично не розрахований на перебування в умовах надмірної спеки".
10:35
За свідченням істориків, вони вперше були описані в індійській поезії, а в поширенні їх на терени Європи свою роль зіграв Олександр Македонський.
16:30
Згідно із статистичними даними ВООЗ, на преаналітичному (долабораторному) етапі стається до 70% помилок, які впливають на результати лабораторних досліджень.
20:45
Ця підступна недуга тривалий час може розвиватися непомітно.
16:38
Пити більше за потребу також не варто - вода може вимивати корисні мікроелементи.
Орфографічна помилка в тексті:

Надіслати повідомлення про помилку автору?
Ваш браузер залишиться на тій же сторінці.