При захитування підвищується ризик ураження серця, про таке попередили медики

Для декотрих людей поїздки на далекі відстані стають справжнім випробуванням. Нудота, блювота, захитування -- неприємні симптоми, які діймають і дорослих, і дітей.

У кого насамперед виникає такий стан? Відповідає Олександр Яшан, професор, завідувач кафедри оториноларингології, офтальмології та нейрохірургії Тернопільського державного медуніверситету.

-- Отже, що ж це за симптом такий -- захитування? І чому він виникає?

-- Почнемо з того, що захитування -- це лише частина низки симптомів подразнення вестибулярного апарату. Вестибулярний апарат -- спеціальна структура, яка є у внутрішньому вусі та керує нашими рухами. Без нього ми не можемо правильно
рухатися, а якщо й будемо рухатися, то неточно, некоординовано і не в тому напрямку. Тобто це те, що відповідає за правильну орієнтацію тіла у просторі, точність рухів і баланс.   

Але коли вестибулярний апарат переподразнюється (ми довго їдемо в автобусі або пливемо кораблем у штормову погоду), то виникає цілий комплекс різних реакцій з боку всіх органів та систем: нервової, серцево-судинної, дихальної, опорно-рухового
апарату тощо. Першою реакцією такого переподразнення є захитування, а першим його симптомом -- сонливість. Якщо людина їде в транспорті й починає відчувати, що вона хоче спати, отже,  це перша ознака захитування (нервова система); друга
ознака -- нудота, іноді блювота (шлунково-кишковий тракт). Такій людині зазвичай стає гаряче, вона починає пітніти, блідне, змінюються пульс, артеріальний тиск (серцево-судинна система), частота дихання (дихальна система).

Особливо погано, якщо разом із вестибулярним апаратом триває  подразнення й інших систем. Наприклад, краще не читати під час поїздки, у такому випадку захитує людину значно швидше, адже переподразнюється ще й зоровий апарат. Або ж у транспорті монотонний гучний звук чи неприємні запахи... Через нервові шляхи
вестибулярний апарат пов'язаний з усіма органами та системами, ось чому при захитуванні виникає цілий комплекс симптомів.

-- Що порадите батькам, чиї діти погано переносять дорогу? Зазвичай у таких випадках кажуть, що дитина “переросте"...

-- Частково так воно і є. Для того, аби цей апарат правильно розвивався, можу порадити більше займатися фізичними вправами, грати у рухові ігри (футбол, волейбол, теніс тощо). Займатися такими видами спорту, які пов’язані з балансом: танці, гімнастика, акробатика. Зазвичай дитину, яка відвідує різноманітні гуртки з фізичним навантаженням, захитує значно рідше, аніж тих, хто провадить пасивний спосіб життя. Стосовно  дорослих -- та сама історія. 

-- Чи передаються такі симптоми спадково?

-- Так. Тобто в батьків, котрих захитує у транспорті, діти космонавтами чи льотчиками не стануть. Але, як я зазначав, вони можуть тренуватися, аби симптоми захитування зникли. Є випадки, коли діти погано переносять поїздку, а у батьків такої проблеми нема. Це пояснюються тим, що дорослі значно тренованіші -- вони частіше їздять у транспорті, більше ходять тощо.

-- Медикаментозне втручання потрібне для таких людей?

-- Є спеціальні препарати проти захитування, їх принцип полягає в тому, щоб зменшити подразнення вестибулярного апарату. Чи приймати їх перед поїздкою -- кожен вирішує самостійно. Проте  вони потрібні, якщо, наприклад, вирішили вперше тривалий час кататися на кораблі чи яхті. Тоді такі препарати просто
незамінні, інакше відпочинок може закінчитися не надто приємно. Додам, що до такого відпочинку також варто підготуватися фізичними навантаженнями, відтак організм легше пристосується до різних незвичних ситуацій і змін.

Реклама

Читайте також:

Тема дня

У багатьох зимові застуди супроводжуються ураженням горла й
Для профiлактики серцево-судинних хвороб раз на пiвроку треба проводити курс очищення судин
Хочемо того чи нi,  але з вiком стiнки судин засмічуються холестериновими бляшками, якi з часом можуть  навiть перекрити просвiт судини.

Новини

Орфографічна помилка в тексті:

Надіслати повідомлення про помилку автору?
Ваш браузер залишиться на тій же сторінці.