Психолог: "Небезпека підліткового віку в тому, що мозкові центри голоду діють ослаблено"

Фахівці з США, Швеції, Німеччини й Британії досліджували дані про стан здоров"я 3,5 тисяч осіб, які потерпають від нервової анорексії. І порівнювали з даними 11 тисяч здорових людей. У результаті виявили ділянку ДНК на 12 хромосомі, яка може відповідати за нервове виснаження організму. 

Загалом вчені з"ясували: розлад прийому їжі в людей, котрі потерпають через анорексію, на генетичному рівні пов"язане з нейротизмом та шизофренією. Відтак, науковці довели, що анорексія є психічним захворюванням, пише nastroenie.com.ua.

То невже людина і справді не може впоратись із такою проблемою самостійно?

-- Йдеться не просто про примху, бажання схуднути, а про серйозну психічну проблему, яку самотужки подолати неможливо, -- пояснює психолог Євген Заїка, професор Харкiвського нацiонального унiверситету iменi В. Н. Каразiна.

Мушу зауважити, проблема ця здебільшого стосується саме дівчат підліткового віку. Але траплялися випадки, коли через голодування та повне виснаження організму помирали й молоді жінки віком близько 30 років. Навіть позначка на вазі в 40 кілограмів не задовільняє їх бажання, вони хочуть схуднути ще, натомість організм не витримує, починаються незворотні процеси...

-- Хіба можна так сильно ігнорувати апетит, аби не відчувати голоду?

-- Проблема в тому, що здебільшого від анорексії потерпають підлітки. Особливості роботу організму в цьому періоді полягають в гормональній перебудові, мозковi центри голоду дiють ослаблено, результатом чого може бути приглушення апетиту.

Підлітки можуть так захопитись якоюсь ідеєю, що забувають про сон, не те що про їжу. А саме в пiдлiтковому вiцi людина найкраще переносить голод. Додайте пришвидшений обмiн речовин. Результатом сукупності таких факторів є схуднення на кілька кілограмів усього за кілька днів. Такий легкий результат окриляє, бажання схуднути набуває наркотичного характеру.

Відтак дівчина може втратити кілька десятків кілограмів, але це вже перестає її тішити, вона все прискіпливіше вглядається в дрезкало, вишукуючи нові проблемні ділянки на своєму тілі. Не помічаючи при цьому, що зовні вже нагадує скелет. Тому продовжує мордувати себе голодом. Такі собі добровільні тортури.

-- Для чого? Чому дівчата доводять себе до такого стану?

-- Абсурдність ситуації полягає в тому, що від анорексії в більшості випадків потерпають дівчата, які не мають проблем з ожирінням. Часто йдеться про тих, що не мають зайвої ваги, хіба що кілька зайвих кілограмів. Натомість проблема зароджується в голові, у свідомості, в психіці.

Такі дівчата мають певні амбіції. Вони прагнуть бути такими, як їх куміри, а це здебільшого моделі, переможиці конкурсів краси, котрі нібито досягли великих вершин у житті. Дівчата переконані, що досягти бажаного зможуть лише завдяки стрункому тілу, а не завдяки розуму чи талантам. От і виснажують себе голодуванням.

Це проблема сучасності, якої зовсім недавно просто не існувало. Суперцiнностi набуває фiгура, тому юнки не просто сідають на дієту, вони починають голодувати. От і розвивається анорексiя, хворобливе переживання стосовно своєї ваги, надмiрне бажання схуднути й стати красунею за будь-яку цiну.

У більш зрілому віці людина є психологічно адаптованою та стiйкою. А от молодь ще не здатна розградувати фальшиві цінності від справжніх, тому на п"єдестал виходить сумнівне прагнення, що нерідко стає на заваді життя. Тоді як останнім часом у модельному бізнесі вже почалась боротьба за тіло, тобто проти анорексичних форм. Бо цей нещадний рух за худобу набув неконтрольованих і
загрозливих масштабів.

-- Невже хворі на анорексію не відчувають загрози, хіба може 
"замовкнути" інстинкт самозбереження?

-- Організм сигналізує про небезпеку головними болями, різями в ділянці шлунку, знесиленням, відсутністю настрою, запамороченнями. Але хворий вже не може адекватно реагувати на це. В таких ситуаціях мають допомогти батьки, близькі, педагоги. Хтось повинен привести дитину до медиків, котрі виводитимуть її
з важкого стану, аби повернути до повноцінного життя.

Реклама

Читайте також:

Тема дня

Відвари хвої корисно не тільки додавати у ванну, лікувати ними кашель, вони можуть подолати тягу до горілки.
Учені університету Тафтса (США) провели масштабне дослідження, щоб  визначити рівень споживання солі та наслідки такого  споживання. Вони нагадали, що

Новини

18:25
Ознакою захворювання є погіршення пам'яті, коли забуваються насамперед поточні події.
16:35
Найчастіше харчі забруднюються поліциклічними ароматичними вуглеводнями (ПАВ), нітрозамінами (НА) та важкими металами.
10:27
Документ про повну вакцинацію дитини продають всього за 400, лікарняний - за 200, а довідку про вагітність - за 300 гривень.
09:52
Чим небезпечне вживання антибіотиків безконтрольно? Які ризики виникають, якщо їх не продаватимуть без призначення лікаря?
19:20
Брунькотерапія допомагає при багатьох захворюваннях, кажуть фахівці народної медицини.
18:02
Науковці змусили відступити смертельну інфекцію, врятувавши двох уражених нею людей.
10:26
Нейрофізіологи і дієтологи з Мерілендського університету запевняють: кава найкраще бадьорить між 9.30 та 11.30. А ідеальний час для еспресо - 10.30. Чому так?
12:32
Попри цілющі властивості березового соку, пити його можна не всім.
09:19
Вони просять у лікарів “придбати продукти, натерти спину, просто поговорити”. Тим часом інші люди, які справді потребують допомоги, змушені чекати.
19:31
Слова про те, що кохання - як наркотик, мають під собою грунт, кажуть фахівці.
Орфографічна помилка в тексті:

Надіслати повідомлення про помилку автору?
Ваш браузер залишиться на тій же сторінці.