Лікар: "Колір очей може попередити про хворобу"

Очі людини -– це не просто дзеркало душі. Для медиків вони -- своєрідний індикатор здоров'я людини. Починаючи огляд пацієнта, не лише офтальмолог, а й терапевт, хірург, інфекціоніст завжди уважно придивиться до кольору його очей.

Які ознаки повинні насторожити не лише лікаря, а й нас, коли дивимося на себе в люстро? Говоримо про це з іридодіагностом Вірою Коваль.

-- Що можна "прочитати" в очах людини?

-- Дуже розширені зіниці (більш ніж на 5 мм) свідчать про те, що людина перебуває у стані збудження, відчуває біль або страх, має якусь з хвороб головного мозку або у неї патологія щитоподібної залози. 

Якщо харчування нездорове, природні світлі (блакитні чи сірі очі) можуть потемніти. Або навіть позеленіти, що свідчить про наявність жовтого барвника внаслідок поганої роботи внутрішніх органів (наприклад, печінки) чи про передозування вітамінів. А от склери жовтіють при вірусному гепатиті. Дуже часто пожовтіння склер стає наслідком проблем із жовчевим міхуром або із
жовчовивідними шляхами. У такому разі терапевт, зваживши і на інші характерні симптоми, обов'язково скерує пацієнта до інфекціоніста, гастроентеролога.

-- Буває, що в людини очі різного кольору. Це норма чи хвороба? 

-- Неоднакове забарвлення райдужної оболонки правого і лівого ока  називають гетерохромією (з грецької "різний колір").  Причина цього  явища -– відносний
надлишок чи надмір пігменту меланіну, концентрацією і розподілом якого визначається колір ока. Гетерохронія буває вроджена (генетична) і набута (наприклад, унаслідок травми, запального процесу, впливу певних очних крапель тощо), це також наслідок певних успадкованих хвороб.

-- Чи завжди зміна кольору очей -- ознака недуги?

-- Загалом колір очей може змінюватися впродовж життя, -- пояснив Сергій Риков, доктор медичних наук, професор Національної медичної академії післядипломної освіти імені П.Л. Шупика МОЗ України. -- Із роками вони втрачають блиск, та й забарвлення райдужної оболонки тьмяніє. Водночас не варто все списувати лише на вік. Бо, скажімо, при такому захворюванні, як катаракта, очі "біліють" унаслідок помутніння кришталика.

Зміною кольора райдужної оболонки сигналізує про себе, наприклад, меланома
ока -- нині дуже поширене онкологічне переродження ураженого органу. Крім того, хворий відчуває зниження гостроти зору (але і це, як відомо, може бути й ознакою вікових змін у кришталику), мерехтіння в очах, зміну форми сприйняття предметів (так проявляється багато недуг, зокрема й згадана вже катаракта). Але саме зміна забарвлення райдужної оболонки, на якій з'являються темні плями, -- специфічна ознака меланоми. Помітивши цей симптом або бодай один з перерахованих вище, не можна зволікати з візитом до фахівця.

Реклама

Читайте також:

Тема дня

Відвари хвої корисно не тільки додавати у ванну, лікувати ними кашель, вони можуть подолати тягу до горілки.
Учені університету Тафтса (США) провели масштабне дослідження, щоб  визначити рівень споживання солі та наслідки такого  споживання. Вони нагадали, що

Новини

19:20
Брунькотерапія допомагає при багатьох захворюваннях, кажуть фахівці народної медицини.
18:02
Науковці змусили відступити смертельну інфекцію, врятувавши двох уражених нею людей.
10:26
Нейрофізіологи і дієтологи з Мерілендського університету запевняють: кава найкраще бадьорить між 9.30 та 11.30. А ідеальний час для еспресо - 10.30. Чому так?
12:32
Попри цілющі властивості березового соку, пити його можна не всім.
09:19
Вони просять у лікарів “придбати продукти, натерти спину, просто поговорити”. Тим часом інші люди, які справді потребують допомоги, змушені чекати.
19:31
Слова про те, що кохання - як наркотик, мають під собою грунт, кажуть фахівці.
15:13
Через потепління самиці поспішають відкладати яйця, а для цього їм потрібна кров - тварин, людей.
12:30
Щодня для порятунку недоношеної дитини потрібно витрачати від однієї до трьох тисяч гривень, у середньому загальна сума всіх витрат - приблизно 100 тисяч гривень.
14:00
Чим замінити м'ясо та чому важливо вживати багато білка?
Орфографічна помилка в тексті:

Надіслати повідомлення про помилку автору?
Ваш браузер залишиться на тій же сторінці.