Лікар: "Колір очей може попередити про хворобу"

Очі людини -– це не просто дзеркало душі. Для медиків вони -- своєрідний індикатор здоров'я людини. Починаючи огляд пацієнта, не лише офтальмолог, а й терапевт, хірург, інфекціоніст завжди уважно придивиться до кольору його очей.

Які ознаки повинні насторожити не лише лікаря, а й нас, коли дивимося на себе в люстро? Говоримо про це з іридодіагностом Вірою Коваль.

-- Що можна "прочитати" в очах людини?

-- Дуже розширені зіниці (більш ніж на 5 мм) свідчать про те, що людина перебуває у стані збудження, відчуває біль або страх, має якусь з хвороб головного мозку або у неї патологія щитоподібної залози. 

Якщо харчування нездорове, природні світлі (блакитні чи сірі очі) можуть потемніти. Або навіть позеленіти, що свідчить про наявність жовтого барвника внаслідок поганої роботи внутрішніх органів (наприклад, печінки) чи про передозування вітамінів. А от склери жовтіють при вірусному гепатиті. Дуже часто пожовтіння склер стає наслідком проблем із жовчевим міхуром або із
жовчовивідними шляхами. У такому разі терапевт, зваживши і на інші характерні симптоми, обов'язково скерує пацієнта до інфекціоніста, гастроентеролога.

-- Буває, що в людини очі різного кольору. Це норма чи хвороба? 

-- Неоднакове забарвлення райдужної оболонки правого і лівого ока  називають гетерохромією (з грецької "різний колір").  Причина цього  явища -– відносний
надлишок чи надмір пігменту меланіну, концентрацією і розподілом якого визначається колір ока. Гетерохронія буває вроджена (генетична) і набута (наприклад, унаслідок травми, запального процесу, впливу певних очних крапель тощо), це також наслідок певних успадкованих хвороб.

-- Чи завжди зміна кольору очей -- ознака недуги?

-- Загалом колір очей може змінюватися впродовж життя, -- пояснив Сергій Риков, доктор медичних наук, професор Національної медичної академії післядипломної освіти імені П.Л. Шупика МОЗ України. -- Із роками вони втрачають блиск, та й забарвлення райдужної оболонки тьмяніє. Водночас не варто все списувати лише на вік. Бо, скажімо, при такому захворюванні, як катаракта, очі "біліють" унаслідок помутніння кришталика.

Зміною кольора райдужної оболонки сигналізує про себе, наприклад, меланома
ока -- нині дуже поширене онкологічне переродження ураженого органу. Крім того, хворий відчуває зниження гостроти зору (але і це, як відомо, може бути й ознакою вікових змін у кришталику), мерехтіння в очах, зміну форми сприйняття предметів (так проявляється багато недуг, зокрема й згадана вже катаракта). Але саме зміна забарвлення райдужної оболонки, на якій з'являються темні плями, -- специфічна ознака меланоми. Помітивши цей симптом або бодай один з перерахованих вище, не можна зволікати з візитом до фахівця.

Реклама

Читайте також:

Тема дня

У багатьох зимові застуди супроводжуються ураженням горла й
Для профiлактики серцево-судинних хвороб раз на пiвроку треба проводити курс очищення судин
Хочемо того чи нi,  але з вiком стiнки судин засмічуються холестериновими бляшками, якi з часом можуть  навiть перекрити просвiт судини.

Новини

Орфографічна помилка в тексті:

Надіслати повідомлення про помилку автору?
Ваш браузер залишиться на тій же сторінці.