Лікар: "Колір очей може попередити про хворобу"

Очі людини -– це не просто дзеркало душі. Для медиків вони -- своєрідний індикатор здоров'я людини. Починаючи огляд пацієнта, не лише офтальмолог, а й терапевт, хірург, інфекціоніст завжди уважно придивиться до кольору його очей.

Які ознаки повинні насторожити не лише лікаря, а й нас, коли дивимося на себе в люстро? Говоримо про це з іридодіагностом Вірою Коваль.

-- Що можна "прочитати" в очах людини?

-- Дуже розширені зіниці (більш ніж на 5 мм) свідчать про те, що людина перебуває у стані збудження, відчуває біль або страх, має якусь з хвороб головного мозку або у неї патологія щитоподібної залози. 

Якщо харчування нездорове, природні світлі (блакитні чи сірі очі) можуть потемніти. Або навіть позеленіти, що свідчить про наявність жовтого барвника внаслідок поганої роботи внутрішніх органів (наприклад, печінки) чи про передозування вітамінів. А от склери жовтіють при вірусному гепатиті. Дуже часто пожовтіння склер стає наслідком проблем із жовчевим міхуром або із
жовчовивідними шляхами. У такому разі терапевт, зваживши і на інші характерні симптоми, обов'язково скерує пацієнта до інфекціоніста, гастроентеролога.

-- Буває, що в людини очі різного кольору. Це норма чи хвороба? 

-- Неоднакове забарвлення райдужної оболонки правого і лівого ока  називають гетерохромією (з грецької "різний колір").  Причина цього  явища -– відносний
надлишок чи надмір пігменту меланіну, концентрацією і розподілом якого визначається колір ока. Гетерохронія буває вроджена (генетична) і набута (наприклад, унаслідок травми, запального процесу, впливу певних очних крапель тощо), це також наслідок певних успадкованих хвороб.

-- Чи завжди зміна кольору очей -- ознака недуги?

-- Загалом колір очей може змінюватися впродовж життя, -- пояснив Сергій Риков, доктор медичних наук, професор Національної медичної академії післядипломної освіти імені П.Л. Шупика МОЗ України. -- Із роками вони втрачають блиск, та й забарвлення райдужної оболонки тьмяніє. Водночас не варто все списувати лише на вік. Бо, скажімо, при такому захворюванні, як катаракта, очі "біліють" унаслідок помутніння кришталика.

Зміною кольора райдужної оболонки сигналізує про себе, наприклад, меланома
ока -- нині дуже поширене онкологічне переродження ураженого органу. Крім того, хворий відчуває зниження гостроти зору (але і це, як відомо, може бути й ознакою вікових змін у кришталику), мерехтіння в очах, зміну форми сприйняття предметів (так проявляється багато недуг, зокрема й згадана вже катаракта). Але саме зміна забарвлення райдужної оболонки, на якій з'являються темні плями, -- специфічна ознака меланоми. Помітивши цей симптом або бодай один з перерахованих вище, не можна зволікати з візитом до фахівця.

Реклама

Читайте також:

Тема дня

6 грудня відомому кардіологу, батькові кардіохірургічної школи України виповнилося б 105 років
Ім’я Миколи Амосова стала практично називним. Це символ здорового духу і тіла -- практично до останніх днів Микола Амосов робив свою авторську гімнастику.
Модель, телеведуча і світська діва розповіла, як позбутись болю голови,  схуднути і не старіти
48-річна Світлана Вольнова не боїться зйомок у купальнику, носить відкриті сукні, короткі шорти і кардинально змінює не тільки імідж, але й професії.

Новини

18:30
Часто гострий зубний біль виникає зненацька.
16:40
Вам знадобляться чорна редька та мед. Однак протизастудною дією цілющі властивості цього коренеплода не обмежуються.
11:03
В Україні встановили постійну заборону на вакцину від вітряної віспи "Варілрікс"
07:47
Вчені з новозеландського Університету Отаго проаналізували 24 фільми про Джеймса Бонда і прийшли до висновку, що герой страждає на хронічний алкоголізм.
19:30
Відпочатку 2018 року в Україні на кір захворіли 46 937 людей ' 17 418 дорослих та 29 519 дітей.
16:10
В Україні наклали постійну заборону на застосування і реалізацію частини лікарських засобів від гіпертонії та серцевої недостатності.
Орфографічна помилка в тексті:

Надіслати повідомлення про помилку автору?
Ваш браузер залишиться на тій же сторінці.