У спеку загущується кров та пiдвищується ризик утворення тромбiв

Наявнiсть тромбiв -- один iз тих небезпечних станiв, яких так бояться пацiєнти та лiкарi. I недарма, адже поведiнка тромба є непередбачуваною. В будь-який момент вiн може вiдiрватися вiд поверхнi судини та потрапити у кров'яне русло. А тепер, у спеку, така ймовiрнiсть зростає.

Як i чому утворюються тромби? Чи можна цьому зарадити?

-- Утворення тромбiв -- досить небезпечний процес. За статистикою, щороку тромби забирають життя тисяч людей. Чому, власне, вони утворюються?

-- Тробмоутворення вiдбувається у людей, схильних до згущення кровi. Адже тромб -- не що iнше, як згусток кровi у просвiтi судини, -- каже Валентина Коваль, завідувач кардіологічним відділенням. -- Наявнiсть тромбiв не є самостiйним захворюванням, а радше симптомом. Зокрема, найчастiше вони утворюються у  людей, якi мають варикозне розширення вен нижнiх кiнцiвок. При цьому венозна стiнка запалюється, утворюються згустки i виникає тромбофлебiт.

Другою групою ризику є пацiєнти з порушенням серцевого ритму (зокрема, з миготливою аритмiєю). У таких людей кров дуже згущена, що сприяє утворенню тромбiв.

-- Чому у спеку ризик тромбоутворення зростає?

-- Пiдвищена температура повiтря сприяє бiльшому згущенню кровi, адже багато рiдини випаровується з органiзму з потом та диханням. Якщо не компенсувати цiєї втрати, кров стає ще густiшою. Вiдтак, утворюються тромби, а тi, що вже є, що можуть вiдiрватися вiдстiнки.

Це дуже небезпечний стан, адже тромб може потрапити у серце, внаслiдок чого розвивається тромбоiшемiчний iнсульт, або у легеневу артерiю (тробмоемболiя). Цi явища є смертельно небезпечними i вимагають надання якнайскоршої медичної  допомоги. Зокрема, якщо тромб потрапив у легеневу артерiю, летальний фiнал може настати вже за 30 хвилин. Добре, якщо згусток буде малим за розмiром, хоча навiть так вiн може викликати розлади дихання та кровообiгу, i цей стан потребує перебування у реанiмацiї.

Тому у спекотнi днi обов'язково треба утримувати баланс надходження та витрати рiдини, тобто пити не менше 2 лiтрiв рiдини. Крiм того, пацiєнтам з варикозними розширенням вен або порушенням серцевого ритму треба вживати препарати, що розрiджують кров (аспiрин у рiзних варiацiях). Але дозування має призначити лiкар, адже, скажiмо, для гiпертонiкiв доза буде одна, а для тих, хто перенiс iнфаркт -- iнша.

-- Тробми якось дають про себе знати?

-- У людей з варикозом тромби можна помiтити навiть ззовнi. Це затвердiлi частини вен, вузлики. Такi ущiльнення можуть бути болючими, шкiра в цiй дiлянцi червонiє. Хоча буває, що тромб утворюється i у глибоких венах, й людина може навiть про них не здогадуватися.

Тромбоз глибоких вен проявляється у набряках нiг, синюшностi шкiри на них, вiдчуттям важкостi у ногах, хоча больового синдрому може й не бути. Такий флетромбоз є дуже небезпечним, адже патологiя не лiкується, а тому тромби можуть несподiвано вiдриватися та викликати тромбоемболiю. Цю патологiю можна виявити при ультразвуковому дослiдженнi, тому якщо маєте такi симптоми, обов'язково проконсультуйтеся у судинного хiрурга.

-- Чи пiддаються тромби лiкуванню?

-- Якщо у людини є проблеми з судинами та серцем, лiкар може призначити препарати, що розрiджують кров. I пити їх треба не лише коли "притисне", а регулярно. Часом при важких формах тромбофлебiту чи тромбозi глибоких вен може знадобитися й допомога судинного хiрурга.

Реклама

Читайте також:

Тема дня

У багатьох зимові застуди супроводжуються ураженням горла й
Для профiлактики серцево-судинних хвороб раз на пiвроку треба проводити курс очищення судин
Хочемо того чи нi,  але з вiком стiнки судин засмічуються холестериновими бляшками, якi з часом можуть  навiть перекрити просвiт судини.

Новини

Орфографічна помилка в тексті:

Надіслати повідомлення про помилку автору?
Ваш браузер залишиться на тій же сторінці.