Сезон осінніх застуд стартував: болить горло, тече з носу...

Пiсля спекотного лiта наш iмунiтет не готовий до боротьби з вiрусами, якi вже активiзувалися

Рівень захворюваності на ГРЗ вже пішов вгору. У багатьох дере у горлi, сльозяться очi, тече зносу... Мiж тим, кажуть лiкарi, це лише першi ластiвки. I пов'язують це не стiльки з похолоданням, скiльки iз зниженням iмунiтет пiсля аномально спекотного лiта.

-- Рiч у тiм, що цього лiта населення України пiддалося надмiрнiй iнсоляцiї (дiї сонячних променiв), -- каже Олег Назар, головний iмунолог мiста Києва. -- Навiть тi, хто не потрапив на морськi узбережжя, отримав вищу, нiж зазвичай, "дозу" сонця. Мiж тим, вiдомо, що сонячне випромiнення провокує зниження активностi iмунної системи за рахунок зменшення спецiальних клiтин Т-лiмфоцитiв, якi безпосередньо вiдповiдають за протидiю вiрусам. Тобто, пiсля лiта ми з вами стали майже беззахисними перед вiрусними iнфекцiями. Саме цим можна пояснити цей сплеск захворюваностi на грип та ГРЗ.

Приблизно за мiсяць iмунна система вiдновиться, i рiвень захворюаностi впаде. Але згодом накотить друга хвиля, вже пов'язана з холодною вологою осiнньою погодою. Саме вологе повiтря робить клiтини епiтелiю слизових оболонок носу та глотки бiльш проникливими для вiрусiв.

-- Як проявляється сезонна застуда?

-- Потрапивши в органiзм, вiрус найперше осiдає у верхнiх дихальних шляхах. Починає болiти горло (стає боляче ковтати, сипне голос), потiм з'являється нежить, пiдвищуєтсья температура. Часто вiрусна iнфекцiя може протiкати й без цих симптомiв, але її проявом є зниження працездатностi, погiршення настрою, загострення синдрому хронiчної втоми.

Якщо ж банальне ГРЗ переходить у бронхiт, це може вказувати на iмунну дисфункцiю. Тобто, iмунiтет ще не вiдновився пiсля лiта, i будь-який вiрус може спричинити рiзноманiтнi ускладнення. Зокрема, на фонi зниженого iмунiтету часто активуються вiруси герпесу та Епштейн-Бара (при цьому також поболює горло), розвиваються бактерiальнi iнфекцiї (пневмонiя, ангiна тощо).

-- Як же можна пiдтримати iмунiтет у цей час?

-- Звернiть увагу на рослиннi iмуностимулятори (ехiнацея, жень-шень, елеутерокок) -- їх можна поприймати для пiдтримки iмунної системи. Але краще вживати їх у першiй половинi дня, адже вони мають тонiзуючий ефект i можуть викликати безсоння.

З фiтопрепаратiв можу порадити гвоздику. 1-2 сушенi "цвяшки" запарюють склянкою окропу, настоюють годину та п'ють маленьким ковтками кожнi 10-15 хвилин. До речi, можна навiть влаштовувати такi собi сеанси аромотерапiї з олiями евкалiпту, ялiвцю. Їх вдихання покращує кровообiг носоглотки та стимулює вироблення iмунних клiтин у слизовiй оболонцi верхнiх дихальних шляхiв.

-- А як стосовно українського рецепту "сало з часником"?

-- Прекрасний засiб, хiба що має естетичний недолiк -- не бажано вживати його на початку дня, щоб не дратувати оточуючих запахом. Мiж тим, це прекрасне антивiрусне поєднання: фiтонциди часнику або цибулi знищують вiрус як у повiтрi, так i всерединi органiзму, а сало має жовчогiнний ефект, тодi як сама жовч вiдома антибактерiальними властивостями. Але щоб не перевантажити пiдшлункову залозу, не варто з'їдати бiльше 1-2 шматочкiв сала.

А ще забезпечте свiй рацiон бiлковою їжею -- м'ясом, рибою. Бiлки потрiбнi для синтезу антитiл (iмуноглобулiнiв, якi знешкоджують вiруси) та амiнокислот, необхiдних для роботи iмунної системи. I, звiсно, налягайте на овочi та фрукти, багатi на вiтамiн С.

Реклама

Читайте також:

Тема дня

У багатьох зимові застуди супроводжуються ураженням горла й
Для профiлактики серцево-судинних хвороб раз на пiвроку треба проводити курс очищення судин
Хочемо того чи нi,  але з вiком стiнки судин засмічуються холестериновими бляшками, якi з часом можуть  навiть перекрити просвiт судини.

Новини

Орфографічна помилка в тексті:

Надіслати повідомлення про помилку автору?
Ваш браузер залишиться на тій же сторінці.