Куриш? Налягай на овочi!

Щоденне вживання овочiв та фруктiв може захистити вiд багатьох видiв раку

Вченi з Нацiонального iнституту охорони здоров'я та навколишнього середовища Нiдерландiв закликають усiх звернути особливу увагу на те, щоб у щоденному рацiонi обов'язково були присутнi свiжi овочi та фрукти. Адже вони здатнi суттєво зменшити ризик новоутворень внаслiдок активного та пасивного курiння.

Зокрема, дослiдження за участю бiльш як 450 тисяч європейцiв довели, що регулярне вживання овочiв та фруктiв суттєво знижує ризик захворiти на рак легенiв.

-- Чи справдi овочi можуть захистити курцiв вiд раку?

-- Рiч у тiм, що свiжi овочi та фрукти мiстять багато антиоксидантiв -- речовин, якi захищають нашi клiтини вiд дiї вiльних радикалiв, що руйнують їх, – каже Отто Стойка, головний лікар київського Центру здоров'я. – Зокрема, пi д час вдихання  тютюнового диму збiльшується кiлькiсть цих радикалiв, якi, вiдповiдно, треба нейтралiзувати. Крiм того, свiжi овочi та фрукти мiстять багато вiтамiну С, який захищає судини курцiв, а також тих, хто змушений курити "пасивно" -- вдихаючи дим у громадських мiсцях чи вдома.

Загалом, є така формула: 60% щоденного рацiону має складати жива рослинна їжа. Це фрукти, овочi, ягоди. Проте це жодним чином не означає, що курцям достатньо вживати овочi, аби нiвелювати негативнi наслiдки курiння. Адже доведено, що 90% хворих на рак легень -- саме курцi. Тому, незважаючи на такi оптимiстичнi заяви, найкращий спосiб зихиститися вiд онкологiї -- вiдмовитися вiд палiння.

-- Чи є рiзниця, якi саме овочi та фрукти споживати?

-- Що ширший асортимент рослинної їжi, то краще. Скажiмо, картопля -- також овочi, але на однiй картоплi далеко не поїдеш. Рослинна їжа повинна бути рiзноманiтною, оскiльки жоден з продуктiв не може забезпечити органiзм всiм  необхiдним.  Наприклад, та ж картопля мiстить вiтамiн С, але не забезпечує залiзом. Натомiсть, джерелами залiза є листова зелень, капуста, шпинат, квасоля. За рекомендацiями ВООЗ, додатково до картоплi треба вживати ще щонайменше 400 грамiв iнших овочiв.

Краще вживати свiжi овочi та фрукти вiдповiдно до сезону. Припустиме також споживання свiжозаморожених та сушених, кориснi й консервованi, хоча вони i не мiстять вiтамiну С. Загалом, продукти рослинного походження мiстять безлiч  бiологiчно активних складових, якi зумовлюють потенцiйно захисну дiю. Це харчовi волокна, фiтостероли, флавоноiди, глюкозинолати, феноли тощо.

До того ж, овочi та фрукти мiстять калiй, магнiй та кальцiй, якi зменшують ризик виникнення гiпертонiї, вiтамiни групи В i фолiєву кислоту, а також вiтамiн Е, вiдомий своїми антиканцерогенними властивостями. До речi, рослиннi волокна протидiють й iншим видам раку -- зокрема, злоякiсним пухлинам товстої кишки та  молочної залози.

Реклама

Читайте також:

Тема дня

У багатьох зимові застуди супроводжуються ураженням горла й
Для профiлактики серцево-судинних хвороб раз на пiвроку треба проводити курс очищення судин
Хочемо того чи нi,  але з вiком стiнки судин засмічуються холестериновими бляшками, якi з часом можуть  навiть перекрити просвiт судини.

Новини

Орфографічна помилка в тексті:

Надіслати повідомлення про помилку автору?
Ваш браузер залишиться на тій же сторінці.