Лікарі розповіли, звідки в Україні з'явилася смертельно небезпечна хвороба

Як вже писав сайт "Добрий лікар”, у Харкові було зареєстровано випадок малярії у студента-іноземця, який нещодавно повернувся з республіки Гвінея. Вже за кілька днів після повернення його залихоманило, але до лікарів той звернувся лише, коли стало зовсім зле. Швидка допомога доправила чоловіка до інфекційної лікарні, де було підтверджено діагноз "тропічна малярія".

Це вже четвертий цьогорічний випадок малярії на Харківщині, де навчається багато іноземних студентів. Усі випадки -- завезені. Проте виникає питання: зважаючи на постійну фіксацію малярії, чи не може статися її спалаху й на наших теренах?

-- Малярія приїхала до Харкова аж з Гвінеї. Як так сталося?

-- Цей студент живе у Харкові вже шість років, навчається на п'ятому курсі політехнічного інституту. За цей час він жодного разу не був вдома, і от цього літа з'їздив тули вперше, -- розповідає Любов Амеліна, заступник головного лікаря Харківської обласної клінічної інфекційної лікарні. -- Там його покусали комарі, які й заразили хлопця тропічною малярією. А симптоми проявилися, коли він повернувся.

У хворого підвищилася температура тіла, з'явилася слабкість, лихоманка. Спочатку намагався лікуватися своїми силами, але малярію просто так не подолаєш. До речі, він вже один раз хворів на малярію, тож подумав, що вдруге не захворіє. Між тим,  малярія не дає пожиттєвого імунітету, а тому хворіти на неї можна кілька разів.

І коли йому стадо зовсім погано, викликав швидку. Його привезли до нас -- оскільки ми щороку маємо випадки малярії, маємо спеціальні бокси для таких хворих. Скажімо, цього року це вже четвертий випадок малярії. Тропічну малярію зазвичай привозять з країн Африки, а так звану овале-малярію -- з Індії. І не лише іноземні студенти, а й наші громадяни, які виїжджають в ендемічні країни на відпочинок чи заробітки.

-- А чим небезпечна малярія?

-- Вона відноситься до смертельно небезпечних захворювань, -- каже Андрій Бондаренко, професор кафедри інфекційних хвороб ХНМУ. -- Передається малярія під час укусу інфікованими комарами роду Anopheles.

Тропічна малярія є найважчою з усіх видів малярій -- 80-90% випадків смерті від малярії спричинені саме тропічною малярією. Цей вид малярії має чи не найкоротший інкубаційний перід -- вже за кілька днів після зараження з'являється головний біль, біль у суглобах, нудота, лихоманка, сплутаність свідомості, судоми.  Крім того, вона досить важко піддається лікуванню.

-- Якщо до України потрапила людина з тропічною малярією, чи є ризик розповсюдження хвороби у нас?

-- На щастя, того виду комарів, який переносить тропічну малярію, в Україні нема, -- каже Віталій Федоренко, президент Українського ентомологічного товариства, академік УААН. -- Колись у нас водилися так звані малярійні комарі, проте завдяки висушуванню болот їх осередки було знищено. Контактним чи повітряно-крапельним шляхом малярія від людини до людини не передається, лише через комарів.

-- Невже нема способу захиститися від малярії?

-- Перед виїздом у країни з малярією та під час перебування у них рекомендується приймати відповідні медикаментозні препарати для профілактики зараження. Місцеве населення ігнорує таку профілактику, адже тоді б їм довелося приймати препарати ціле життя. Натомість, ми закликаємо усіх, хто їде у такі країни на роботу чи відпочинок, використовувати бар'єрні методи захисту проти комарів та медикаментозну профілактичну терапії. Іншого способу захисту нема, адже щеплення від малярії не існує.

А після повернення додому звертайте увагу на такі симптоми, як різве підвищення температури тіла до 39 градусів, слабкість, біль у м'язах, головний біль. На жаль, люди часто звертаються запізно, а тому лікування стає довшим та важчим, – нагадує Любов Амеліна.

Реклама

Читайте також:

Тема дня

У багатьох зимові застуди супроводжуються ураженням горла й
Для профiлактики серцево-судинних хвороб раз на пiвроку треба проводити курс очищення судин
Хочемо того чи нi,  але з вiком стiнки судин засмічуються холестериновими бляшками, якi з часом можуть  навiть перекрити просвiт судини.

Новини

Орфографічна помилка в тексті:

Надіслати повідомлення про помилку автору?
Ваш браузер залишиться на тій же сторінці.