Цей посуд "дихає": ось чому краще готувати у глиняному посуді

Травознаї не дарма запарюють цілюще зілля в глиняних горщиках

Двоє рідних та двоє двоюрідних братів, батько і мати -- оце вся велика дружня гончарська родина Микитюків із Городенки, що на  Івано-Франківщині.

"Колись у нашому краї, де з правіків жили хлібороби, гончарство не було розвинене. Робили лише звичайні побутові речі: горщики, миски, глечики, тарілки, без жодних оздоб чи прикрас, -- розповідає один з братів-гончарів Богдан. -- Покутське гончарство через те, що не було дуже розвинуте, забулося".

Гончарська родина довго вивчала покутські традиції. Микитюки збирали старовинний посуд по селах, друзях, знайомих, ретельно змальовували нечисленні старовиннi візерунки, придумували щось своє.

Таємниця виробів родини Микитюків і в тому, що вони з рідкісної голубої глини, унікальні лікувальні властивості котрої загальновідомі. Цю глину, щоб надати їй придатну для роботи на гончарському крузі консистенцію, змішують із жовтою. Вона також має лікувальні властивості та виводить з організму токсини. У покутському посуді нічого не псується і через те, що він виготовлений без застосування хімічних компонентів: свинцевих та інших полив, емалей, фарб i складників. Адже все це нейтралізує природно-лікувальні властивості живої глини. А вона ще, кажуть, несе потужну оздоровчу енергетику землі, має особливе біополе. Недаремно гончарство активно використовують в арт-терапії та лікувальній педагогіці.

Головне, що цей посуд замочують у молоці перед випалюванням у печі. "Таким чином одержуємо "живу" кераміку, яка "дихає", -- пояснює Богдан. -- Якщо у такий виріб налити якоїсь рідини, то на поверхні з часом виступлять дрібнесенькі крапельки. Це означає, що глина "дихає". Але з часом пори затягуються. І що більше користуватися посудом, то міцнішим i тугiшим вiн ставатиме. "А які смачні каші та борщі з глиняних горщиків, ще й на вогні зварені!" -- нахвалює Антон.

"Через відкриті пори горщик, коли щось готуєте, вбирає надлишкову вологу. Зате потім поступово повертає її у страву. Тому їжа не пригорає. Це дозволяє обходитися без жиру. Водночас глина накопичує тепло і не спішить віддавати. Таким чином, продукти не печуться і не варяться, а тушкуються, -- розказують про свій посуд Микитюки. -- У такому посуді підтримується постійна температура, як у термосі. Так, прохолодний напій збереже приємну свіжість навіть на сонці. Зате чай чи кава будуть гарячими до  чотирьох годин".

А ще брати кажуть, що справжні травознаї, знахарі й народні цілителі запарюють свої цілющі напої у глиняних горщиках, не залитих свинцевою поливою.

Практичні поради від Наталії Микитюк

- У зв'язку з властивістю поглинати запахи, цей посуд краще використовувати вибірково: для рибних страв -- окремий, для молочних -- окремий. Для кожної страви -- інший посуд.

- Глиняні речі не переносять різких перепадів температури. Тому не рекомендують, наприклад, холодний горщик ставити у гарячу духовку. Може тріснути. З цієї ж причини слід уникати відкритого вогню.

- Горщик, у якому збираєтесь готувати, опустіть разом з кришкою в холодну воду хвилин на 15. Пори вберуть вологу, і їжа вийде соковитішою.

- Мити живу кераміку краще з мінімальною кількістю синтетичних засобів, щоб не поглинала запах. Найкраще теплою водою зi содою.

- Вимитий посуд треба провітрити.

 - Перш ніж покласти горщик до шафи, переконайтеся, що він дійсно сухий.

- Якщо глиняний глечик вкрився цвіллю -- не біда. Гарно прожарте його в духовці, потім помийте в теплій воді зi содою і просушіть. Так само робіть, щоб позбутися стійкого запаху. Якщо він довго не вивітрюється, процедуру треба  повторити.

Реклама

Читайте також:

Тема дня

У багатьох зимові застуди супроводжуються ураженням горла й
Для профiлактики серцево-судинних хвороб раз на пiвроку треба проводити курс очищення судин
Хочемо того чи нi,  але з вiком стiнки судин засмічуються холестериновими бляшками, якi з часом можуть  навiть перекрити просвiт судини.

Новини

Орфографічна помилка в тексті:

Надіслати повідомлення про помилку автору?
Ваш браузер залишиться на тій же сторінці.