Уже в молодому віці хрящі можуть почати руйнуватися — чому?

Якщо ваші суглоби хрускотять під час руху, а зранку, навпаки, немов зацементовані - значить, хрящі не виконують своєї функції

Сьогодні остеоартрози (хвороби суглобів) тією чи іншою мірою дошкуляють 90% людей. У когось хрящі руйнуються дуже повільно, а у когось хвороба прогресує за кілька років. Згiдно зi статистикою, понад 80% людей пiсля 55 років має остеоартроз. А у віці від 35 років він є у третини.

Як захистити хрящі, розпитуємо Віктора Котюка, ортопеда-травматолога.

-- Чому, власне, люди можуть прогавити початок розвитку остеоартрозу?

-- Усе починається з руйнування хряща. А у хрящі, на відміну від інших тканин тіла, немає нервових волокон, а також кровоносних чи лімфатичних судин. Це одна з причин того, що людина довго може не відчувати, що має проблеми.

А сучасний спосіб життя призводить до того, що хрящі втрачають вологу, висихають. Тим часом основне призначення хрящів -- захист кісток, адже вони виконують амортизаційну та буферну функції. Скажімо, кістки "одягнені" у хрящі (так утворюються суглоби), а міжхребцеві диски у хребті -- це також хрящі, які забезпечують цілісність хребта, його рухомість.

Через те що хрящі не мають своїх судин, живлення їх відбувається через мікроскопічні канальці з кістки. Проте з віком або через спосіб життя живлення хрящів погіршується, і вони потроху починають руйнуватися. Цьому сприяють травми, підняття вантажів, а також куріння -- адже спазмуються дрібні судини.

-- Як помітити, що хрящі починають руйнуватися?

-- Зверніть увагу на тупий біль у суглобах та у хребті, який спочатку буває при русі, а потім і у спокої. Насторожити має й скутість суглобів протягом 15-30 хвилин зранку, хрускіт у суглобах, обмеження рухомості або деформація суглоба.

Скажімо, вже до 25-річного віку більшість має остеоартроз у вигляді остеохондрозу шийного відділу хребта. А після 30 років у процес включається поперековий відділ. У віці 35-45 років зростає ймовірність ураження суглобів рук, після 50 років  найчастіше страждають колінні суглоби, після 60 -- тазостегнові. Проте все починається з руйнування хрящів.

-- Чи можна цьому запобігти?

-- Було помічено, що ескімоси ніколи не мають проблем із суглобами. Коли почали досліджувати, з'ясувалося: вони вживають дуже багато жирної риби, що містить чимало жирних кислот типу Омега-3 та Омега-6. Ці жирні поліненасичені кислоти мають прекрасну профілактичну та лікувальну дію. Тож, щоб суглоби були здоровими, треба вживати морську рибу, риб'ячий жир, волоські  горіхи. А, скажімо, у лляній олії ці кислоти становлять 50% вмісту. Вони сприяють виробленню "мастила" для суглобів, зберігаючи хрящі, а також мають протизапальну дію.

Крім того, при проблемах з хрящами варто вживати хондропротектори, які містять вітаміни А, Е (він гальмує процес руйнування хрящів), С, селен, цинк,  антиоксиданти тощо. Ці препарати приймають тривало.

Для профілактики та лікування хрящів слід виконувати щоденну гімнастику, займатися плаванням -- під час вправ поживні речовини швидше опиняться в суглобах, що прискорює відновні процеси у хрящах.

А щоб зберегти хрящі у хребті, важливо знати, яке положення розвантажує хребет, -- це положення лежачи. Якщо є можливість, кілька разів на день розтягніться на підлозі. Крім того, знайте: положення стоячи менше навантажує поперековий  відділ, ніж положення сидячи, тому частіше вставайте та розминайтеся. Якщо спина болить, робіть таку вправу: станьте на коліна та руки i кілька разів вигніть спину. Саме така поза найкраще розвантажує хребет.

Реклама

Читайте також:

Тема дня

У багатьох зимові застуди супроводжуються ураженням горла й
Для профiлактики серцево-судинних хвороб раз на пiвроку треба проводити курс очищення судин
Хочемо того чи нi,  але з вiком стiнки судин засмічуються холестериновими бляшками, якi з часом можуть  навiть перекрити просвiт судини.

Новини

Орфографічна помилка в тексті:

Надіслати повідомлення про помилку автору?
Ваш браузер залишиться на тій же сторінці.