“Мамо, у мене живіт болить”: педіатр розповів, чому у дітей розвивається гастрит

Уже багато років поспіль гастрит входить до трійки шкільних хвороб-лідерів. Після літа, проведеного на бабусиних сирниках та маминих зупках, діти знову починають харчуватися у шкільних їдальнях.

-- Справді, з початком навчального року частішають скарги дітей на біль у животі, -- каже Вололодимир Родіонов, провiдний науковий спiвробiтник вiддiлу медичних проблем здорової дитини та преморбiдних станiв Iнституту педiатрiї, акушерства та гiнекологiї АМН України. -- Це не дивно. Зранку схопив канапку з чаєм, десь на перерві з'їв булочку -- і так цілий день на сухому пайку. Додайте до цього підвищене психоемоціне навантаження, зміну режиму дня тощо. Тим часом гастрит та виразка -- саме ті хвороби, які часто розвиваються на тлі нервових потрясінь.

-- Як розпізнати, що у дитини починається гастрит?

-- Дитина скаржиться на важкість та неприємні відчуття у верхній частині живота, може бути нудота, тягучий або розпираючий біль, брак апетиту. При підвищенні кислотності шлунковогго соку дитину турбує біль після їжі, дошкуляє печія. Якщо ж вранцi дитина скаржиться на неприємний присмак у ротi, вiдрижку, нудоту -- це може вказувати на зниження кислотностi.

Крім того, симптоми гастриту часто схожі на клінічну картину рефлюксної хвороби (захворювання стравоходу, яке виникає як наслідок тривалого закидання кислого  вмісту шлунка у стравохід). До речi, часто гастрит іде у парі з патологiєю хребта, особливо у шийно-грудному вiддiлi. Таке переважно буває у дiтей та пiдлiткiв, що мають сколiоз. Хребет порушує iннервацiю шлунка, викликаючи його спазми.

-- Як можна уникнути гастриту?

-- Насамперед треба правильно організувати харчування дитини. Їсти слiд у той самий час -- великі перерви між прийомами їжі також сприяють розвитку патологій шлунково-кишкового тракту. Намагайтеся збільшити частку домашньої їжі у  раціоні дитини. Так, зранку привчіть дитину до каш -- злаки мiстять складнi вуглеводи, якi поступово вивiльняють у кров глюкозу. Добре починати день із страв з яєць -- вони мiстять сбалансований комплекс вiтамiнiв та мiнералiв i високоякiсний бiлок.

Якщо дитина приходить обідати додому, обов'язково нехай з'їдає першу страву, овочевий салат, гарнір (картопля або запечені чи тушковані овочі) та білок (м'ясо, риба). Усі страви мають бути помірно теплими -- гаряче та холодне подразнює слизову оболонку шлунка. Якщо дитина обідає у школі, нехай це буде не булочка, а перша страва (обов'язково) та друга. А на вечерю найкраще підійдуть кисломолочні продукти, сирники, запіканки, фрукти.

-- А що давати зi собою школяреві, щоб він мiг перекусити на перервах?

-- Фрукти (яблука, груші, банани), сухофрукти (вони містять глюкозу та дають енергію), горішки (у них є корисні жирні кислоти). З напоїв давайте чай у термосі або питний йогурт. А от газовані напої, цукерки, сухарики зі спеціями, смажені горішки краще взагалі вилучити з меню школяра -- вони стимулюють вироблення кислоти в шлунку, а їх споживання негативно позначається на роботі шлунково-кишкового тракту.

Реклама

Читайте також:

Тема дня

Відвари хвої корисно не тільки додавати у ванну, лікувати ними кашель, вони можуть подолати тягу до горілки.
Учені університету Тафтса (США) провели масштабне дослідження, щоб  визначити рівень споживання солі та наслідки такого  споживання. Вони нагадали, що

Новини

15:19
Лікар розповідає, що саме потрібно зробити не менше ніж за два місяці до початку небезпечного для алергіка сезону.
09:20
Відомо, що з-поміж усіх живих істот мігрень буває тільки в людини. Це один з найсильніших проявів болю голови. Як вона виникає ' наука досі не з'ясувала, хоча мігрень описував ще Гіппократ.
16:00
Науковці переконані, ліки на основі канабісу можуть стати порятунком для сотень тисяч хронічно хворих українців.
14:40
Науковці довели, що красива фігура залежить не лише від здорового раціону та фізичних навантажень.
09:00
Одинадцятирічний хлопчик став першою онкохворою дитиною, для лікування якої медики застосували її власні Т-лімфоцити. Цілком можливо, цей випадок започаткує нову еру боротьби з недугом.
08:30
Механізми виникнення болю тривалий час були загадкою. Нині ж про них уже відомо майже все.
10:50
Науковець розповів, яку роль у роботі організму відіграє рослинна клітковина.
08:30
Чи правда, що дорослі важче переносять кір, аніж діти?
07:30
Обережно: прочитавши його аргументи, вам може захотітись суттєво змінити раціон
Орфографічна помилка в тексті:

Надіслати повідомлення про помилку автору?
Ваш браузер залишиться на тій же сторінці.