При вчасному виявленні лімфома є виліковною у 80% випадків - онколог

15 вересня - Всесвітній день боротьби з лімфомами

Лімфома - різновид злоякісної пухлини, що вражає лімфатичну систему. Це доволі серйозне захворювання, яке прогресує з плином часу.

Втім, сьогодні  лімфома виліковна в 80% випадків, проте шанси хворих на одужання повністю залежать від точної та своєчасної діагностики.

-- Поясніть, будь ласка, що таке лімфома?

-- Це онкологічне захворювання лімфатичної тканини, для якого  характерне ураження різних внутрішніх органів. У процесі відбувається безконтрольне розмноження "пухлинних" лімфоцитів та збільшення лімфатичних вузлів, -- пояснює  Цві Берштейн, клінічний онколог клініки Лікарні сучасної онкологічної допомоги.

Основне завдання, яке виконує лімфатична система, -- боротьба з інфекцією за допомогою лімфоцитів трьох типів: "натуральних кілерів" (NK), клітин T та B. Зосередженi лімфоцити здебільшого в лімфатичних вузлах, але є вони також у селезінці, кістковому мозку та в периферичній крові.

Загалом, термін "лімфома" окреслює велику кількість хвороб, які різняться проявами і підходами до їх лікування. Зокрема, лімфоми поділяють на дві групи: негоджкінські лімфоми (НГЛ) та лімфому Годжкіна (названо на честь Томаса Годжкіна, який вперше описав характерні клітинні зміни при лімфомі). Так, негоджкінська лімфома уражає В-лімфоцити, а лімфома Годжкіна (або лімфогранулематоз) -- T-лімфоцити та NK-клітин.

-- Яка між ними різниця?

-- Негоджкінська лімфома характеризується генетичними змінами лімфоцитів. Через мутацію ДНК виникають пухлинні конгломерати у лімфатичних вузлах та інших органах. Чому ДНК змінюється, сьогодні достемено не відомо. Можливо, причина в широкому застосуванні хімікатів -- гербіцидів і пестицидів. Якщо брати статистику, то у світі 4% жінок та 5% чоловіків мають цю хворобу. З віком ризик виникнення хвороби підвищується, досягаючи піку до 80 років.  Цікаво, що високу захворюваність фiксують у США, Європі та в Австралії, тоді як в Азії ця хвороба буває вкрай рідко.

В Україні щороку діагностують приблизно 2 тисячі випадків негоджкінської лімфоми, що становить 1,25% усіх випадків онкологічних захворювань. А лімфома Годжкіна буває у 2,4 випадку на 100 тисяч населення. Ця хвороба "молодша" -- вона найчастіше трапляється у віці 15 -- 40 років, тоді як негоджкінська лімфома розвивається, як правило, у віці після 60 років.

-- Як проявляється лімфома, на що треба звернути увагу?

-- Перші симптоми лімфоми -- це, як правило, істотне збільшення розмірів лімфовузлів. Залучені бувають різні групи: пахвинні, шийні або пахвові лімфовузли. Причому збільшення вузлів при лімфомах, на відміну від такого ж процесу при інфекційних чи застудних хворобах, не викликає болю.

Варто занепокоїтися, якщо є різка втрата ваги -- за короткий період часу людина схудла більш ніж на 10 кілограмів. У третини хворих на лімфому виникає шкірний свербіж. Сигналом тривоги має стати сильне нічне потовиділення, коли людина змушена змінювати білизну. Ознакою хвороби також є підвищення температури тіла до 38 градусів, яку не можна збити протягом тривалого часу. Симптомами лімфоми також є кашель, задишка, синюшність обличчя, бiль у попереку.

Діагностика лімфом -- це передусiм лікарський огляд і лабораторнi аналізи крові (біохімічний та клінічний). Обов'язково проводиться біопсія ураженого лімфовузла з подальшими дослідженнями -- імунологічним та морфологічним. Якщо при мікроскопічному дослідженні тканин знаходять специфічні клітини (клітини Березовського -- Штернберга -- Ріда), ставлять діагноз лімфома Годжкіна, якщо інші клітини -- це група негоджкінських лімфом. А комп'ютерна томографія з подвійним контрастуванням дозволяє виявити новоутвори у частинах організму, недоступних при огляді.

-- Який прогноз при лікуванні?

-- При лімфомах застосовують променеву терапію -- на лінійному прискорювачі проводять опромінення уражених вузлів. В окремих випадках віддають перевагу хіміотерапії з використанням усього спектра новітніх хіміотерапевтичних препаратів. Вибір програми лікування -- це найважливіший момент, що базується на точних діагностичних даних та індивідуальних особливостях пацієнта. Звісно, що раніше розпочато лікування, то воно ефективніше. Бо лімфоми можуть метастазуватись.

За статистикою, п'ятирічна виживаність при лімфомі у США становить 57 відсотків, в Україні -- 44,4. При вчасному виявленні лімфома є виліковною у 80% випадків.

Реклама

Читайте також:

Тема дня

Дослідження свідчать, що мінус 1 кілограм ваги знижує кров'яний тиск на 1-2 мм рт. ст
Щорічно в світі 7,5 мільйона людей помирає від гіпертонії, а в Україні на неї хворий кожен третій.
При інсульті допомагають спеціальні розтирання:

Новини

23:46
Через порушення біологічних ритмів людини пізні прийоми їжі можуть викликати серцево-судинні захворювання і діабет.
21:23
Заведено вважати, що мінеральна вода завжди корисна. Але чи так це насправді?
20:22
Світові зірки кіно, співачки, танцівниці та моделі зізналися, як живуть із захворюванням матки - ендометріозом.
19:27
За їхніми спостереженнями, ввечері організм спалює на 10% калорій, ніж вдень.
13:05
Дитина, якій поставили діагноз телефоном, опинилась у лікарні з важкими ускладненнями хвороби.
12:35
Також фахівці з Міністерства охорони здоров'я України розповіли, до яких наслідків може призвести стійкість до антибіотиків
09:30
Виконувачка обов'язків міністра охорони здоров'я Уляна Супрун заявила про плани створити в Україні службу психологічної підтримки «Лінія життя»
Орфографічна помилка в тексті:

Надіслати повідомлення про помилку автору?
Ваш браузер залишиться на тій же сторінці.