Стали відомі особливості вірусу, який з початку вересня масово уражає українців

З перших днів вересня - нежить, біль у горлі, температура тіла підвищується навіть до 39! Хм. Невже це якийсь грип? Що ж це за недуга активізувалася на початку осені?  

- Період ранньої осені характерний новою хвилею ентеровірусної інфекції, - пояснила Олена Левицька, лікар-епідеміолог міського відділу обласного лабораторного центру МОЗУ. - Збудник, який час до часу нагадув про себе влітку, активізувався зараз із двох причин. Перша - це типовий для вересня перепад температур (уранці й ввечері - +10, вдень - + 26). Люди зазвичай ще не вбираються відповідно, тож перемерзають, і це понижує імунний захист.  

- Зокрема, у дітей...  

- Так. Діти повертаються в колективи. Близький контакт (наприклад, у садках, школі) сприяє швидкому поширенню інфекції. Достатньо одному прийти в клас чи групу з мокрим носом - і запустилася реакція.  

- У народі ентеровірусну інфекцію нерідко називають застудою, це правильно?  

- Ця назва умовна, адже збудник провокує різноманітні симптоми: не лише характерні для застуди нежить, першіння в горлі, а й біль у животі, попереку, розлади травлення.  Ентеровіруси (у природі існує 60 різних різновидів цієї інфекції) дуже стійкі: упродовж кількох днів життєздатні при кімнатній температурі, передаються від людини до людини як повітряно-крапельним, так і контактним шляхом. Позичив ручку в когось, хто хворіє, - і не конче перемерзати, інфекція стала твоєю.

Вхідні ворота ентеровірусів - це слизові оболонки верхніх дихальних шляхів. Далі вірус розмножується і накопичується в травному тракті, зрештою, провокує запальну реакцію. Звідси й перші симптоми: слабкість, біль голови, гарячка (часом до 39 - 40 градусів!). А далі хворого може й знудити, у нього нерідко розвивається діарея. Найчастіше так буває у дітей.  

- Можливо, є в цієї інфекції характерний симптом?  

- Так. На 2 - 3 день після зниження температури, наприклад, у дітей з’являється один із найбільш характерних симптомів ентеровірусної інфекції - висип, дрібні прищики з ділянками крововиливів на тулубі, колінах і стопах. Цей висип зазвичай безслідно зникає через три дні. А при деяких формах ентеровірусної інфекції розвивається епідемічна міалгія: напади м’язового болю в животі, грудях, попереку.

Найважче ентеровірусна інфекція перебігає у дітей з ослабленим імунітетом - наприклад, у тих, хто лише недавно одужав чи має іншу хронічну хворобу. І в немовлят. Небезпека чатує й на вагітних, яким зараження загрожує викиднем.  

- Як довго триває ця хвороба? І як її лікують?  

- Від кількох днів - до 2 - 3 тижнів. Специфічних ліків проти ентеровірусної інфекції не існує (діє традиційне жаропонижувальне, рясне пиття, ліжковий режим) і лише у певних складних випадках проводиться спеціальна лабораторна діагностика (наприклад, коли є підозра на поліовірус, що належить до групи ентеровірусів і загрожує паралічем).  

- Як же в такому разі лікар ставить діагноз?  

- Орієнтуючись на клінічні симптоми, стан хворого і динаміку хвороби. Ентеровіруси нерідко спричиняють серйозні ускладнення, як ось пневмонія, запалення мозку, ураження печінки, нирок тощо. Саме тому важливо, щоб хворого у перші дні недуги оглянув лікар. Він не лише прослухає легені, а й намагатиметься з'ясувати можливі умови зараження. Наприклад, якщо пацієнт - дитина, яка недавно приїхала з табора чи села, де пила криничну воду, то є привід припустити зараження чи не найнебезпечнішим із ентеровірусів - збудником поліомієліту.  

Реклама

Читайте також:

Тема дня

В цьому дитсадку практикують цікаву методику загартовування
Як же вражає в ці холодні дні картина, яку щодня можна побачити в Новоградi-Волинському -- тут вихованцi одного з дитячих садкiв вибiгають на зарядку в самих трусиках! Що це?
"Коли в сина-школяра нещодавно стало боліти горло, за звичкою придбав йому таблетки з діючою речовиною декаметоксин українського виробника. У випадку подібних проблем вони завжди дієво допомагали.

Новини

16:45
Якщо ніс не дихає більше 7-10 днів, то існує високий ризик розвитку гаймориту.
15:45
В цьому дитсадку практикують цікаву методику загартовування
12:33
Пасічник Павло Юрик розповів декілька ефективних способів оздоровлення печінки
11:34
Лікар назвав головні симптоми нестачі заліза.
09:11
Повноцінній сніданки сприяють зачаттю хлопчиків
16:23
Фахівець розповіла, як певні компоненти газованих солодких напоїв впливають на здоров'я дітей.
16:20
Останнiм часом у світі значно побiльшало хворих на рак пiдшлункової залози
16:00
Лікарі пояснили, як підготуватися до вакцинації, коли її проводити та які можуть бути протипокази.
15:01
Чоловік захворів після споживання маринованих грибів, приготованих у домашніх умовах. На сьогодні його стан надзвичайно тяжкий
13:00
Виявляється, самотність провокує гіпертонію незалежно від зайвої ваги, стресів чи куріння
Орфографічна помилка в тексті:

Надіслати повідомлення про помилку автору?
Ваш браузер залишиться на тій же сторінці.