Дієта для серця: якщо м'ясо, то біле, якщо риба — то морська

Спецiалiсти американської Асоцiацiї кардiологiв розробили дiєту, яка допомагає зберегти серце здоровим

Зокрема, у щоденному рацiонi обов'язково повинно бути п'ять порцiй овочiв i фруктiв, дiєтичне м'ясо та риба, горiхи, оливкова олiя. А от вiд солодощiв, жирiв та червоного м'яса варто вiдмовитися. Така дiєта дозволяє на 18% знизити ризик розвитку серцево-судинних хвороб.

Чи справдi деякi продукти можуть стати профiлактикою чи допомогти у лiкуваннi серцево-судинни недуг, розпитуємо Iрину Горбась, професора, завiдувача вiддiлом Iнституту кардiологiї iм. М.Д Стражеска АМН України.

-- Зокрема, спецiалiсти радять вживати щодня не менше 400 грамiв овочiв та фруктiв. А яких? Та в якому виглядi?

-- Результати дослiджень пiдтвердили, що при вживаннi овочiв та фруктiв у цiй кiлькостi суттєво зменшується ризик серцево-судинних хвороб. Адже вони мiстять антиоксиданти, втамiни С та Е, а також калiй, магнiй та кальцiй, якi зменшують ризик виникнення артерiальної гiпертензiї.

Також в них багато фолiєвої кислоти (особливо у червонiй квасолi, шпинатi, брюсельськiй капустi, брокколi, цитрусових), яка знижує ризик серцево-судинних захворювань. Органiзму людини необхiднi харчовi волокна, якi регулюють рiвень холестерину у кровi. Рослиннi стероли сприяють зниженню рiвня холестерину в плазмi кровi, а флавоноїди, крiм антиоксидантної дiї, зменшують тромбоутворення.

Вживати можна будь-якi фрукти та овочi, що ростуть на нашiй територiї, а от вiд екзотики варто вiдмовитися.

Одна порцiя рiвноцiнна одному яблуку чи грушi, або овочам вагою приблизно 80 грамiв. Аби зменшити кiлькiсть жирiв, солi та цукру, що додаються пiд час приготування, надавайте перевагу свiжим овочам та фруктам. Iз способiв готування найкориснiшими є приготування на парi, далi йдуть запiкання, тушкування та варка. Вiд смаження спробуйте максимально вiдмовитися.

-- Що ще входить у дiєту для серця?

-- Бiлки також необхiднi для повноцiнної роботи серцевого м'яза, тому риба та м'ясо є обов'язковими. Але червоне м'ясо доцiльно замiнити дiєтичним курячим чи кролячим, а серед риби обирати морську.

Корисною для серця вважається риба, яка мiстить омега-3 полiненасиченi жирнi кислоти. Лише 35 грамiв такої риби на день призводить до зниження ризику розвитку iшемiчної хвороби серця на 50%.

Цi ж кислоти мiстяться й у горiхах, тому з'їдайте хоча б 150 грамiв горiхiв на тиждень. Особливо кориснi в цьому планi волоський горiх та мигдаль. У них мiстяться ще й такi потрiбнi для судин речовини, як магнiй, фолiєва кислота, вiтамiн Е. З рослинних олiй краще таки надати перевагу оливковiй, яка прекрасно регулює рiвень холестерину.

-- Фахiвцi пояснююnь, що головною метою цiєї дiєти є зниження рiвня поганого холестерину та пiдняття хорошого. Що це означає?

-- Насправдi холестерин потрiбен нашому органiзму -- вiн є будiвельним матерiалом для клiтинних мембран. Навiть якщо органiзм не отримуватиме його ззовнi, вiн синтезуватиме його сам.

А за бiохiмiчними показниками холестерин подiляється на альфа-, бета- та пребета-холестерин. Власне, два останнi i вважаються отим поганим холестерином, який має атерогенний вплив (утворює бляшки на стiнках судин, провокуючи їх закупорку). А  от альфа-холестерин, навпаки, захищає судини та робить їх еластичнiшими. Вважаючи певнi продукти, можна знизити вмiст поганого холестерину, а хорошого -- пiдвищити.

-- До списку корисних для серця продуктiв внесено й алкоголь. Що про це скажете?

-- Рiч у тiм, що у помiрних дозах алкоголь пiдвищує вмiст хорошого холестерину, знижує ризик розвитку стенокардiї, iнфаркту, iшемiчного iнсульту. Але небезпека -- у ментальностi наших людей, якi можуть неправильно це зрозумiти i пити, тому що "лiкар прописав". Насправдi, лише невеликi дози алкоголю мають такий ефект. А надмiрне вживання призведе до кардiомiопатiї, гiпертензiї, аритмiї.

Тож, для профiлактики серцево-судинних звхорювань можна приймати 70-250 грамiв вина та 30-60 грамiв мiцних напоїв на день. Перша доза -- для жiнок, друга -- для чоловiкiв. I на краплi бiльше!

Реклама

Читайте також:

Тема дня

Відвари хвої корисно не тільки додавати у ванну, лікувати ними кашель, вони можуть подолати тягу до горілки.
Учені університету Тафтса (США) провели масштабне дослідження, щоб  визначити рівень споживання солі та наслідки такого  споживання. Вони нагадали, що

Новини

11:15
Оціночні дані вказують на існування від 350 000 до 1 000 000 вірусів, що здатні інфікувати всі хребетні організми на Землі!
11:00
Медики не радять пацієнтам постійно лежати в однаковій позиції.
17:00
Меланін зменшує вразливість шкіри до сонячних променів. А там, де пігмент лягає нерівномірно, утворюються плями.
11:00
Перегляд таких фільмів може як зруйнувати стосунки, так і додати їм більшої розкутості, кажуть сексологи.
20:00
Психологи кажуть, що в деяких людей навiть розвивається еритрофобія - страх зашарітися.
11:00
Тренований пес здатен вловити ароматичну молекулу, розчинену у 20-тонній цистерні води, кажуть експерти.
Орфографічна помилка в тексті:

Надіслати повідомлення про помилку автору?
Ваш браузер залишиться на тій же сторінці.