Цей поширений стан забирає п'яту частину життя людини - важливо вчасно діагностувати

Якщо за одну -- дві доби симптоми інсульту зникають, отже це була транзиторна ішемiчна атака

Захворювання серцево-судинної системи останнiми роками набули статусу епiдемiї неiнфекцiйного характеру. Серед найважчих наслiдкiв медики вирiзняють iнфаркт та iнсульт. Але виявляється, у хворого може статися мiнi-унсульт, (що лiкарi називають транзиторною iшемiчною атакою). 

З цього приводу австралiйськi вченi провели дослiдження й оприлюднили данi: мiнi-iнсульти забирають п"яту частину життя. Якщо людина у старшому вiцi перенесла мiнi-iнсульт, ризик передчасної смертi збiльшується до 11 разiв...

Про симптоми та наслiдки такої проблеми розповiв Петро Бiдзiля, кандидат медичних наук, асистент кафедри внутрiшнiх хвороб Запорiзького державного медичного унiверситету.

-- Що таке транзиторна iшемiчна атака?

-- Спробую пояснити на прикладi. В кардiологiї є таке поняття як нестабiльна стенокардiя або гострий коронарний синдром. Це промiжний стан, наступною "зупинкою" якого може бути iнфаркт мiокарда. Симптоми з"являються як при iнфарктi (болi у серцi) й тримаються впродовж двох дiб. За цей час хворий отримує
лiкування, а пiсля двох днiв можна зробити висновок, чи стався некроз м"язiв (тобто, чи мова про iнфаркт), а чи може органiзм "зупинився" на стенокардiї.

Так от, транзиторна iшемiчна атака є аналогом такої ситуацiї, але в неврологiї. Йдеться про гострий стан. Це ще не iнсульт, але вже простежуються порушення кровообiгу, тобто, вже почались процеси важкого ураження. Хворий отримує лiкування й спостерiгається в спецiалiзованому вiддiленнi (навiть не в терапiї), а через добу (максимум через двi) медики встановлюють, стався iнсульт (тодi в
анамнезi занотовується цей дiагноз) чи вiдбувся зворотнiй процес.

-- А якими є симптоми такого мiнi-iнсульту?

-- Клiнiчнi прояви такi ж як при iнсультi. Вiдбувається закриття артерiй, що живлять головний мозок, це стається через атеросклеротичну бляшку або спазм судин. При цьому хворий потерпає вiд сильного головного болю (в такий спосiб "дебютує"
iнсульт), загальної слабкостi, слабкостi у кiнцiвках (зправа чи злiва). При цьому в людини перекошує обличчя, з"являються проблеми з ковтанням.

Це симптоми, що свiдчать про ураження нервових тканин. Отож, якщо впродовж однiєї (двох) доби такi прояви зникають, отже хворий перенiс транзиторну iшемiчну атаку. Але якщо сиптоми зберiгаються, ставиться дiагноз "iнсульт". 

-- Виходить, всi хворi, що поступають до лiкарнi iз сиптмомами iнсульту, можуть сподiватися на мiнi-iнсульт?

-- В принципi, такий дiагноз можна було би ставити кожному, хто поступає до неврологiчного вiддiлення зi схожими сиптомами. Але якщо при проведеннi томографiчного обстеження головного мозку фiксують некроз (загибель), нема чого сподiватися, бо це чiтке свiдчення про iнсульт. Якщо ж артерiя за добу вiдкриється,
кровопостачання вiдновиться, тодi стан хворого буде зворотнiм. Тобто, це свiдчить про те, що людина перенесла транзиторну iшемiчну атаку. 

Згодом симптоми минають повнiстю. Чого не вiдбувається при iнсультi, адже внаслiдок цiєї проблеми хворий отримує iнвалiднiсть.

-- А далі що? Чи хворий може повернутися до нормального ритму життя
пiсля такого?

-- Важливо адекватно сприймати те, що сталося. Транзиторна iшемiчна атака -- це дзвоник, передвiсник того, що проблеми почалися. I це справдi збiльшує ризик передчасної смертi. Тому пiсля перенесення такої проблеми слiд обов"язково увесь час спостерiгатися у кардiолога чи невропатолога (або одразу в обох спецiалiстiв) й дотримуватись принципiв здорового життя.

До групи ризику в першу чергу належать тi, кому перевалило за п"ятдесят. Хоча я знаю випадки, коли транзиторна iшемiчна атака була у 30-лiтнiх. Вважається, що серце жiнки до клiмактеричного перiоду є захищеним завдяки продукуванню органiзмом естрогенiв. Але пiсля цього перiоду жiнки потерпають вiд проблем iз серцем так часто як i чоловiки. А пiсля 70 рокiв показник рiвня захворюваностi серед жiнок є вищим нiж серед чоловiкiв.

Окрiм цього у групi ризику особи з ожирiнням, артерiальною гiпертензiєю, iшемiчною хворобоюсерця, порушенням ритму серця. Додайте до цього списку гiподинамiю, вживання алкоголю та курiння.

Реклама

Читайте також:

Тема дня

Відвари хвої корисно не тільки додавати у ванну, лікувати ними кашель, вони можуть подолати тягу до горілки.
Учені університету Тафтса (США) провели масштабне дослідження, щоб  визначити рівень споживання солі та наслідки такого  споживання. Вони нагадали, що

Новини

10:15
Медики кажуть: зараз у лікарнях дуже багато хворих, які мають хвороби серця і дуже чутливі до перепадів атмосферного тиску.
15:08
“Мотивація - основний критерій успіху реабілітації”, - каже пацієнт Микола Вахрамєєв.
11:00
Пацієнт, якому навіть відпустка та щоденний багатогодинний сон не допомогли відновити сили, звернувся до лікаря. Аналізи були в нормі, та надмірна сонливість не минала. Що з ним відбувалось?
16:00
Малюки, які з перших місяців життя пірнають під воду, менше хворіють, краще сплять і мають добре розвинені м'язи, кажуть фахівці.
15:00
Так сталося, що ще рік тому я їв усе підряд та зловживав солодощами і розпасся до 100 кілограмів, а наприкінці року “доробився” до гіпертонічного кризу. Лікарка, оглядаючи мене, оголосила вердикт: треба терміново худнути!
14:00
Лікарі називають цей процес періодом адаптації. Під час нього дитина може навіть 8-10 разів хворіти на ГРВІ. До речі, менше хворітимуть ті, у кого є братики та сестрички.
14:00
Лікарі називають цей процес періодом адаптації і кажуть, менше хворітимуть ті діти, у яких є братики та сестрички.
16:00
Дієтолог і травниця розповідають про користь і шкоду цієї ягоди.
17:00
Дещо фаталістичні думки науковця про наше харчування з погляду генитики.
18:30
Науковці твердять, що період найбільшого сексуального збудження між партнерами триває приблизно рік. Та це не означає, що сексуальна жага назавжди згасає.
Орфографічна помилка в тексті:

Надіслати повідомлення про помилку автору?
Ваш браузер залишиться на тій же сторінці.