Лікар назвав причину частих застуд і відчуття постійної слабкості - у всьому винен один орган

Хвороби щитоподібної залози посідають одне з перших місць у списку хронічних недуг українців. Наприклад, зоб (патологічне збільшення щитоподібної залози) -- одна з найпоширеніших недуг у багатьох регіонах світу, де у природі наявний дефіцит йоду.

Таких регіонів чимало і в Україні. Які симптоми недуги? Чим небезпечне таке порушення роботи щитоподібної залози? Детальніше про це розпитуємо Олександра Приступ'юка, кандидата медичних наук, доцента кафедри ендокринології Національного університету, лікаря-ендокринолога вищої категорії.

-- Як зрозуміти, що в людини –- проблеми з щитоподібною залозою?

-- Зовні -- за збільшеним розміром щитоподібної залози, який у нормі можна зіставити з розміром нігтьової фаланги великих пальців. Є й конкретніші показники, які розраховують відповідно до маси тіла людини. Наприклад, при вазі 60 кг нормальний об'єм щитоподібної залози -- 4,7 -- 18,7 кубічного сантиметра. Права і ліва частки, з яких складається орган, мають бути однакового розміру (хіба що інколи права трохи більша за ліву). Збільшення залози -- це вже привід звернутися до ендокринолога.

-- Що спричиняє збільшення щитоподібної залози?

-- Це може бути запальне захворювання, порушення гормонального обміну тощо, нестача певних компонентів у їжі. Так, для нормальної роботи щитоподібна залоза регулярно потребує кисню, білків, а надто -- йоду. Так званий епідемічний зоб (масове захворювання) переважно виявляють у гірських районах, біосфера яких бідна на йод. Причому від зобу частіше потерпають жінки. Наприклад, у деяких областях України це співвідношення становить 14:1.

Ендемічний зоб -- хронічна хвороба що повільно розвивається протягом усього життя хворого, причому хвилями. Час пришвидшеного збільшення зобу звичайно збігається з періодами посиленої потреби організму в тиреоїдних гормонах --
ростом, статевим розвитком, клімаксом, на які щитоподібна залоза чутливо реагує. І у вагітних жінок щитоподібна залоза потребує особливої уваги. Бо від неї залежить здоров'я і навіть життя майбутньої дитини. 

-- Як вони пов'язані з щитоподібною залозою матері?

-- Ще на стадії ембріонального розвитку дитина дістає від матері йод, з його участю виробляються гормони щитоподібної, які впливають майже на всі види обміну в організмі. Наприклад, із тироксином пов'язана регуляція кальцію і калію, частоти серцевих скорочень, робота м'язів тощо. Коли зі збоями працює щитоподібна,
розлагоджуються всі інші системи. Якщо організму вагітної жінки бракує йоду, у малюка можливе порушення нормального формування мозку, він може народитися з вродженими вадами (серед яких глухонімота).

-- Як переконатися, що щитоподібній залозі чогось бракує?

-- Людям із зобом часто надокучають застуди і постійна слабкість. Вони знервовані, мають зайву вагу, навіть коли дотримуються дієти. Їхній голос хрипне без видимої причини, волосся стає ламке і слабке, навіть при невеликій напрузі вони
відчувають задишку. Такі симптоми разом із збільшенням щитоподібної залози -- привід звернутися до ендокринолога, пройти УЗД, здати кров на гормони щитоподібної залози. Це допоможе поставити діагноз (бо хвороб щитоподібної залози чимало), вчасно розпочати лікування. Доволі поширені й новоутвори залози, які також можуть супроводжуватися її збільшенням. А сам зоб, якщо його не лікувати, може призводити до небезпечних ускладнень.

А щоб запобігти зобу, усім, хто живе в регіонах з йдодефіцитом, слід щодня вживати йодовану сіль (100 мг на добу -- це приблизно чайна ложка йодованої солі), а ще рибу, морські водорості, вишню, інжир, волоські горіхи. У цих продуктах йод
міститься у формі, що найкраще сприймається організмом. Він накопичує йод, але, отримуючи його з природи, ніколи не перенасичується.
 

Реклама

Читайте також:

Тема дня

Не так важко перенести гостру респіраторну вірусну інфекцію, як одужати після неї.
Дослідження свідчать, що мінус 1 кілограм ваги знижує кров'яний тиск на 1-2 мм рт. ст
Щорічно в світі 7,5 мільйона людей помирає від гіпертонії, а в Україні на неї хворий кожен третій.

Новини

17:40
Як виникає ця проблема і що краще допомагає її позбутись ' народні засоби чи аптечні препарати?
16:55
Вони хочуть модифікувати ДНК комарів, але наразі це дослідження під загрозою через мораторій ООН.
15:40
Шкіра обличчя та шиї потребує особливого догляду, адже передусім саме на них з'являється найбільше зморщок.
14:50
Наша держава посідає друге місце в рейтингу країн із високим ризиком поширення цієї хвороби.
09:15
Міністерство охорони здоров'я заявляє, що за період із 6 по 13 листопада на кір захворіли 1 682 людини
21:24
Дослідження за участю 143 студентів показало, що скорочення часу користування соціальними мережами до 30 хвилин на день знижує почуття самотності та симптоми депресії.
20:48
Вчені знайшли пояснення, чому повні люди більше схильні до ризику розвитку онкологічних захворювань.
Орфографічна помилка в тексті:

Надіслати повідомлення про помилку автору?
Ваш браузер залишиться на тій же сторінці.