Фахівець: "Домашні коти часто становлять небезпеку здоров'ю й життю своїх власників"

Навіть домашня кішка, яка не гуляє надворі, може заразитись на сказ і становити небезпеку для людей. Про таке попереджають фахівці, нагадуючи, що сьогодні у світі відзначають день боротьби зі сказом. 

Тож про те, звідки береться цей збудник, розповів Костянтин Луценко, лікар ветеринарної медицини.

-- В який спосіб може відбутися зараження сказом домашньої  тварини в місті?

-- Як собак, так і котів необхідно вакцинувати раз на рік. Але з власного досвіду можу сказати, що значно частіше на вакцинацію приводять собак, власники ж котів запевняють, що їх тваринам не потрібне щеплення, бо вони на двір не виходять.

Але часто бувають випадки, що коти падають з вікна, травмуються, їх приносять до ветеринара. А лікар, перш ніж почати огляд тварини, цікавиться наявністю довідки. Господар каже, що кіт на вулиці не буває, тож щеплення не робили. Але ж тварина з раною, тобто йдеться про вірогідність інфікування. Бо кота могла вкусити хвора тварина.

-- А які тварини в місті можуть переносити сказ?

-- Так званим резервуаром збудника хвороби в Україні є лисиці.  Але помилковою є думка, що цей звір може заходити лише в село. Я особисто бачив лисицю в центрі великого міста. Крім того дикі тварини змінюють ареал свого існування, бо людина систематично зменшує площу їх природнього середовища, от вони і йдуть до міста. Зокрема, поживитися до смітників. Тому в містах вже з"являються єнотовидні собаки (це найбільш мігруюча тварина), котрі також можуть переносити сказ.

Крім того цей вірус можуть переносити білки. Гіпотетично зустріч кота із представником цього виду можлива навіть на балконі. Не  слід забувати про мишей та щурів. А буває, що й їжаки переносять  заразу, у Лондоні, наприклад, саме ці тварини являються  основними носіями. 

-- Як відбувається передача вірусу?

-- Вірус може потрапити до іншого організму не лише при покусі  (як прийнято вважати). Таке може статися навіть якщо слина  хворої на сказ тварини потрапляє на слизову оболонку (наприклад, рота, очей) чи на рану. Свого часу я проводив розтин лисиці, для цього обов"язково слід надягати не лише два халати й по дві пари рукавичок, але й навіть двоє окулярів. Аби унеможливити потрапляння вірусу в тому числі на очі.

Інкубаційний період може тривати від 7 -- 10 днів навіть до півроку. Як, до речі, у тварин, так і в людини. Весь цей час вірус рухається до голосного та спиного мозку. Тож чим ближче до голови відбувся покус (і чим він є глибший), тим швидше
з"являться симптоми.

-- Якими є прояви сказу?

-- Вірус є нейротропним, рухається по нервах, тож удару зазнає центральна нервова система. На цьому тлі змінюється поведінка тварини. Вона стає або агресивною, або надто лякливою. При цьому погіршується апетит, з"являються виділення з носа й рота.

Потрібно сказати, що від сказу тварина гине. Для людини ця  хвороба також становить надзвичайну небезпеку. Тому щойно тварина почала дивно поводитися, слід негайно відвезти її до ветеринара. Її мають залишити на карантин, якщо немає симптомів сказу, її вакцинують. При наявності симптомів вона підлягає евтаназії, тоді роблять розтин для підтвердження діагнозу. Якщо людину вкусила чи подряпала тварина, в котрої є клінічні прояви сказу (або котра втекла й немає можливості її обстежити), слід обов"язково (!) пойти лікування. Нагадує, йдеться про ураження центральної нервової системи. Це вкрай небезпечно.
 

Реклама

Читайте також:

Тема дня

Відвари хвої корисно не тільки додавати у ванну, лікувати ними кашель, вони можуть подолати тягу до горілки.
Учені університету Тафтса (США) провели масштабне дослідження, щоб  визначити рівень споживання солі та наслідки такого  споживання. Вони нагадали, що

Новини

18:43
Коли ви востаннє були в лікаря: п'ять, десять чи надцять років тому?
18:43
Медогляди потрібні навіть тим, хто вважає себе цілком здоровим, наголошують лікарі.
14:29
12 травня відзначають Міжнародний день запобігання синдрому хронічної втоми.
16:25
"У пацієнтів виникають проблеми зі зачаттям дитини. При чому, як у чоловіків, так і в жінок".
13:05
Поки ми п'ємо каву, наука не стоїть на місці: вчені з Ізраїлю надрукували серце на 3Д-принтері. А в США його створюють, використовуючи органи тварин.
15:11
За статистикою, тiльки 3% клiщiв, що мають борелiї, передають їх людинi.
15:57
Чому вітрянку вважають дитячою хворобою, але хворіють і дорослі? Скільки часу пацієнт має перебувати в ізоляції та чи можна вакцинуватися?
14:26
Найточніший тиск ранковий - виміряний після пробудження до сніданку, кажуть лікарі.
09:39
Бензопірен є стимулятором онкопроцесів в організмі людини. Тому вживання цього канцерогену навіть у невеликій кількості небезпечне для здоров'я.
19:18
Якби такі таблетки були зроблені з природних речовин, то одна пігулка мала б розмір м'ячика для настільного тенісу.
Орфографічна помилка в тексті:

Надіслати повідомлення про помилку автору?
Ваш браузер залишиться на тій же сторінці.