Подолати застуду допоможе стрес - лікар розповів, чому цей фактор швидко позбавляє кашлю та нежитю

Науковцi дослiдили, що в певнiй ситуацiї стреси не вкорочують, як вважалось, а подовжують наше життя.

Такої думки, зокрема, науковцi Калiфорнiйського унiверситету, якi пiд час експериментiв з'ясували, як психологiчний стрес оздоровлює шкiру людини. Без жодних iн'єкцiй пацiєнтам вдалося позбутися таких проблем, як екзема, алергiчний дерматит тощо. Вченi це пов'язують зi стероїдними гормонами, якi наднирковi залози виробляють у вiдповiдь на стрес. Цi гормони забезпечують протизапальний ефект.

Чимало наукових дослiджень i ранiше довели те, що стреси навiть подовжують життя. Щоправда, вченi дiлять стреси на добрi й поганi. А в чому, власне, рiзниця?

-- Йдеться про так званi короткотривалi стреси, -- пояснив доктор медичних наук, завiдувач лабораторiї Iнституту геронтологiї АМН України Олександр Вайсерман. -- Як правило, це сильне емоцiйне потрясiння, що ми переживаємо одномоментно.

Хвороба когось iз рiдних чи близьких, якась трагедiя в родинi мобiлiзують людину, пiдвищують її увагу й концентрацiю. Можливо, ви зауважували, що у станi такого стресу ви геть забували про нездужання, яка турбувало вас уже кiлька днiв. У деяких людей в станi стресу швидше загоюються рани, зникають кашель, нежить. Особливо ж кориснi стреси, пов'язанi з приємними, радiсними подiями. Це так званi еустреси, як ми переживаємо щоразу, коли беремо участь, наприклад, у команднiй спортивнiй грi.

-- Отже, на негативний i позитивний стрес органiзм реагує однаково?

-- Нi. При позитивному стресi артерiальний тиск i пульс пiдвищуються помiрно, при негативному можуть зашкалювати. Пiд впливом "поганого" стресу людину морозить, у неї з'являється холодний пiт, а при "доброму" стресi ми вiдчуваємо тепло в тiлi. Проте з позицiї фiзiологiї обидва стани кориснi для здоров'я. Доведено, що навiть клiтини, якi вiдповiдають за iмунний захист, у момент еустресiв працюють з посиленою енергiєю. 

-- Чи не з цим пов'язане пiдсвiдоме тяжiння деяких людей до стресiв? Багато хто навмисне створює собi стресовi ситуацiї: наприклад, розганяє авто до нечуваної швидкостi чи регулярно влаштовує "мозковий штурм" спiвробiтникам...

-- Справдi, у певної категорiї людей розвивається щось на кшталт адреналiнової залежностi. Вони люблять цей стан, коли органiзм посилено видiляє адреналiн (також гормон стресу). Утiм важливо знати мiру навiть iз позитивними стресами -- надто велика їх концентрацiя може дати протилежний бажаному ефект. 

-- Чи правда, що стреси не вкорочують життя, а навпаки -- подовжують?

-- З огляду на те, що стреси мобiлiзують захиснi сили, сприяють оздоровленню органiзму -- так. Характерний приклад -- нашi дiди i бабусi, якi попри голод, вiйни тощо демонструють диво довголiття. З iншого боку, постiйний викид стресових гормонiв виснажує органiзм. I що довше триває стрес, то гiрше. Багато що залежить i вiд психологiчного сприйняття стресової ситуацiї людиною. Наприклад, старшi люди особливо хворобливо реагують на рiзкi перемiни в життi. Дiти особливо глибоко переживають крах своїх уявлень про свiт. Чоловiки, як доведено, найболiснiше реагують на зраду, на втрату роботи, а для жiнок найгiрше -- втрата 
дiтей, краси i страх самотностi.

У кожному разi треба вчитися правильно реагувати на стреси. Будь-яка активна дiяльнiсть: спорт, вирощування плодiв на  дачi -- усе це чудовий протистресовий захист. А ще потрiбно частiше радiти самому процесу життя. Усе це -- чи не найкращий спосiб протистояти тривалим стресам.
 

Реклама

Читайте також:

Тема дня

Відвари хвої корисно не тільки додавати у ванну, лікувати ними кашель, вони можуть подолати тягу до горілки.
Учені університету Тафтса (США) провели масштабне дослідження, щоб  визначити рівень споживання солі та наслідки такого  споживання. Вони нагадали, що

Новини

11:00
"Пацієнтка розповідала, що лише раз за багато років подружнього життя відчула оргазм і ледь не померла від сорому", - лікар-сексолог.
12:00
15-20 хвилин дрімоти вдень дозволяють підвищити продуктивність праці, кажуть фахівці. Але є деякі нюанси.
09:37
Чому кожен реагує на однакову температуру навколишнього середовища по-різному і як натренувати організм до її перепадів?
13:00
І як правильно поводитися, коли температура тіла “зашкалює”.
11:00
Нещодавно у Львові жінка з коронавірусом народила здорових двійнят.
13:00
Нова модна дієта, яка буцімто рятує від онкохвороб, - цілковито антинауковий міф.
11:56
Фахівці кажуть, що логопедичні недоліки, які не зникли після п'яти років, ймовірно залишаться й у дорослому віці.
Орфографічна помилка в тексті:

Надіслати повідомлення про помилку автору?
Ваш браузер залишиться на тій же сторінці.