А кричати треба... пошепки

Звуками, які найбiльше дратують людину, визнано крик та ниття

Психологи iз США завершили дослiдження, в ходi якого вивчали вплив звукiв на психiку людини. Людям давали послухати рiзномiнiтнi шуми, людську мову, плач дитини, тишу. I найбiльш негативно вони реагували на високочастотнi звуки, що видає дитина, яка капризує. Причому однаково погано вони впливають як на чоловiкiв, так i на жiнок, як на одружених, так i неодружених.

Цей звук дратує, нервує, заважає зконцентруватися, виводить з себе. Приблизно таку ж дiю (хоча у меншому ступеню) чинить дитячий плач та жiночий крик на високих частотах. Чому ж цi звуки так впливають, розпитуємо Олесю Брандеш, психолога Центру практичної психологiї, дослiдника впливу звукiв на емоцiйний стан людини.

-- Чому людина так по-рiзному сприймає звуки?

-- Це залежить, насамперед, вiд частоти та гучностi. Найкраще сприйямаються помiрнi коливання -- таке вiдбувається при звичайнiй розмовi. А от високочастотнi коливання, якi виникають при "пiдйомi" голосу (пiд час крику, сварки, капризування тощо) збуджують у слухачевi неусвiдомленi емоцiї -- тривогу, страх, бажання кудись втекти.

Загалом, слух людини добре сприямає частоти вiд 300 до 800 Герц. Всерединi цiєї зони лежать звуки людської мови, бiльшiсть звукiв природи та шуми технiчного походження. Хоча багато частот лежить поза межами сприйняття -- так, людське вухо не вловлює, наприклад, дуже високочастотнi звуки, якими спiлкуються  дельфiни. Проте чим вища частота навiть у межах сприймання, тим подразливiше вона дiє на нервову систему.

А якщо при цьому ще й збiльшується гучнiсть, то звуки можуть викликати неприємнi вiдчуття тиску чи болю у вусi. Так, рiвень шуму у 20-30 децибелiв не завдає жодної шкоди -- це природнiй шумовий фон. Межа нормального сприйняття вухом людини складає 80 децiбелiв, а 130 децибелiв вже завдадують болю.

Коли людина часто чує звук, що її дратує, це може призвести до виснаження нервової системи, а звiдси -- до розвитку хвороб серця, судин, вегето-судинної дистонiї, зниження рефлекторної дiяльностi тощо. Помiчено, що пiд час дiї  високочастотних звукiв прискорюється пульс, дихання, пiдвищується тиск, може виникнути головний бiль та безсоння. Такi звуки збуджують людину, спричиняючи викид адреналiну, тому вона стає дратiвливою чи навiть агресивною.

-- А якi звуки дiють на людину навпаки -- заспокiйливо?

-- Дуже позитивний вплив на психiчний стан людини мають звуки шелесту дерев, стукiт дощових крапель, рокiт морського прибою чи журчання струмка, iнструментальна музика. Також заспокiйливо дiє спокiйна розмова на понижених частотах.

Були дослiдження, якi довели: щоб добитися вiд чоловiка бiльше, жiнка має не кричати, а казати якомога спокiйнiше, можливо навiть пошепки. Адже мозок чоловiка, спрямований на рацiональне мислення, дуже погано сприймає цi високочастотнi емоцiйнi звуки. Вони викликають в ньому страх, тривогу, бажання закритися. Тому ниття чи розмова на високих тонах не буде дiєвою. До того ж, шепiт зближує...

До слова

Дослiдження вчених довели, що мозок людини легше сприямає чоловiчий голос, нiж жiночий. Мозку доводиться розшифровувати сказане жiнкою, використовуючи додатковi ресурси, адже жiнка застосовує бiльше iнтонацiй, ширший дiапазон частот. До того ж, чоловiчий та жiночий голоси дiють на рiзнi дiлянки мозку.

Реклама

Читайте також:

Тема дня

У багатьох зимові застуди супроводжуються ураженням горла й
Для профiлактики серцево-судинних хвороб раз на пiвроку треба проводити курс очищення судин
Хочемо того чи нi,  але з вiком стiнки судин засмічуються холестериновими бляшками, якi з часом можуть  навiть перекрити просвiт судини.

Новини

Орфографічна помилка в тексті:

Надіслати повідомлення про помилку автору?
Ваш браузер залишиться на тій же сторінці.