Дублерів у нього нема: сьогодні відзначаємо Всесвітній день серця

Депресію названо одним з провідних факторів розвитку серцево-судинних хвороб

Всесвітній день серця проводиться за ініціативою Всесвітньої федерації серця за підтримки Всесвітньої Організації Охорони Здоров’я з 2000 року. Раніше він відзначався в останню неділю вересня, а з 2011 року є фіксована дата -- 29 вересня.

Саме серцево-судинні захворювання є однією з провідних причин смерті у світі. Основні фактори ризику -- це артеріальні гіпертензії, підвищений рівень загального холестерину крові та його фракцій, надмірна вага, гіподинамії, тютюнопаління і стреси.

-- Оскільки весь 2017 рік, за ініціативою ВООЗ, проходить під впливом теми Всесвітнього дня здоров’я, який присвячено депресії, хочу наголосити на тому, що не останню роль у розвитку серцево-судинних хвороб має психоемоційний стан людини, -- вважає Отто Стойка, головний лікар київського міського центру здоров'я.

Депресія -- один з провідних факторів серцево-судинних хвороб. Кожне нервово-емоційне потрясіння, а також хронічне занепокоєння не проходить безслідно для організму. Страждають серце, судини, виникає кисневе голодування мозку, серця та всіх органів і систем. Можуть трапитися інфаркт, інсульт.

Особливо небезпечними є непроявлені сильні негативні емоційні реакції – гнів, роздратування, агресія, коли радість і любов перестають циркулювати по судинах і не доходять до серця. Є навіть тип людей, схильних до коронарних хвороб.

В одному дослідження вчені спостерігали за групою чоловіків протягом двох років після того, як вони перенесли серцевий напад. Деяким пацієнтам пропонували пройти курс психотерапії, під час якого їх навчали виявляти свій гнів і звільнятися від нього. В результаті, вони менше ризикували пережити ще один серцевий напад у порівнянні з тими, хто не отримував психотерапевтичної допомоги, незважаючи на те, що артеріальний тиск і рівень холестерину у них не змінювався.

-- А який зв'язок між здоров'ям серця та депресією чи стресом?

-- Перша реакція на стрес – це скорочення м’язів тіла та спазм судин. А це негативно впливає на роботу серця.

Навчитись протистояти стресу не складно, якщо навчитись розслабляти м’язи, особливо м’язи обличчя і рук. Це супроводжується загальним заспокоєнням і адекватною реакцією на ситуацію. Розпочніть навчатись саморозслабленню в стані сонного гальмування перед засинанням і після пробудження. Після засвоєння такої вправи можна перейти до тренувань в стані пасивної та активної діяльності. Спокійна, повільна музика допоможе розслабитись і заспокоїтись, зосередитись на саморегуляції. Вона діє на людину як снодійне.

Низька фізична активність є одним із найбільш поширених і стійких факторів поганого стану здоров’я в світі. Рівень фізичної активності вважається недостатнім, якщо знаходиться нижче рекомендованого мінімального рівня, який складає для дорослих 150 хвилин помірної або 75 хвилин інтенсивної аеробної фізичної активності на тиждень або еквівалентне поєднання помірних та інтенсивних навантажень.

За даними ВООЗ, низька фізична активність є одним з головних факторів ризику смертності. В половині країн-членів ВООЗ поширеність низької фізичної активності населення  становить 30%, а в деяких регіонах перевищує 40%. А заняття в будь-якому віці підвищують аеробну, силову, швидкісну витривалість, гнучкість, м’язову силу, координаційні здібності, навіть змінюють біохімічний склад тіла людини.  

Раціон харчування суттєво впливає на розвиток серцево-судинних захворювань. Високий рівень вживання з їжею насичених жирів, трансжирів, холестерину, низький рівень вживання фруктів, овочів і риби підвищує ризик виникнення атеросклерозу, ішемічної хвороби серця.

Ще одним ключовим моментом у подоланні гіпертонічної хвороби є зниження вживання харчової солі. Кількість вживаної харчової солі є важливим показником, який визначає рівень артеріального тиску і серцево-судинний ризик в цілому. Відповідно до рекомендацій ВООЗ для запобігання розвитку серцево-судинних захворювань кількість харчової солі для дорослої людини на день не повинна перевищувати 5 грам, в ідеалі має становити не більше 2 грамів. Велика кількість солі в хлібі, інших продуктах харчування дозволяє не солити страви додатково.

Шкодять серцю і погані звички. Кожна сигарета підвищує артеріальний тиск на 20 одиниць ртутного стовпа, тому що нікотин має судинозвужувальну дію. Особливо небезпечним є куріння у поєднанні з гіпертонією. Вивчаючи пацієнтів, які перенесли серцевий напад, дослідники з Бостону (США) визначили, що навіть невеликий вплив тютюнового диму викликає швидку і суттєву агрегацію (склеювання, тромбоутворення) кров’яних клітин – тромбоцитів, гемодинамічні зміни у кров’яному руслі. Кожна сигарета суттєво і практично негайно впливає на серцево-судинну систему, і серцевий напад може трапитись після викурювання всього однієї сигарети. Більше того, навіть перебування в накуреному приміщенні може стати причиною серцевого нападу.

Тому бережіть серце — воно не має дублерів.

Цікаві факти про серце

- Протягом життя людське серце здатне заповнити близько 3500 стандартних залізничних цистерн

- За 70 років життя серце людини скорочується більше 2 500 000 000 разів.

- З кожним скороченням серце виштовхує в артерії 70-80 мл крові.

- Приблизно 12 ударів досить, щоб заповнити, наприклад, стандартний літровий пакет -- це у стані спокою. При фізичному навантаженні обсяг крові, що перекачується, зростає в кілька разів. При максимальних фізичних навантаженнях -- в 4-5 разів, з кожним ударом виштовхується в артерії більше 200 мл крові, а стандартна нафтова цистерна -- 60 тонн.

- Повний обіг крові серцем дорослої людини відбувається за 20-28 секунд, дитини -- за 15, підлітка -- за 18.

- За добу кров обертається по тілу 1,5-2 тисячі разів.

Реклама

Читайте також:

Тема дня

Відвари хвої корисно не тільки додавати у ванну, лікувати ними кашель, вони можуть подолати тягу до горілки.
Учені університету Тафтса (США) провели масштабне дослідження, щоб  визначити рівень споживання солі та наслідки такого  споживання. Вони нагадали, що

Новини

11:00
Медики не радять пацієнтам постійно лежати в однаковій позиції.
17:00
Меланін зменшує вразливість шкіри до сонячних променів. А там, де пігмент лягає нерівномірно, утворюються плями.
11:00
Перегляд таких фільмів може як зруйнувати стосунки, так і додати їм більшої розкутості, кажуть сексологи.
20:00
Психологи кажуть, що в деяких людей навiть розвивається еритрофобія - страх зашарітися.
11:00
Тренований пес здатен вловити ароматичну молекулу, розчинену у 20-тонній цистерні води, кажуть експерти.
Орфографічна помилка в тексті:

Надіслати повідомлення про помилку автору?
Ваш браузер залишиться на тій же сторінці.