Існування харчової наркоманії довели офіційно - лікарі назвали основні симптоми

Іспанські нейрофізіологи з університету Гранади виявили, що в людини може
розвинутися харчова залежність. Це стало зрозумілим у результаті досліджень.
Добровольцям показували картинки з їжею й стежили за реакцією мозку на
комп'ютерному томографі.

У струнких людей активізовувалися центри умовних рефлексів, а в огрядних --
центри задоволення, саме вони задіюються в наркозалежних осіб при бажанні
прийняти наркотик.

Отже, це не вигадки?! Невже і справді існує так звана харчова 
наркоманія?

-- Ще донедавна нам було відомо лише про кілька видів залежності -- наркотичну, алкогольну, тютюнову. Однак з плином часу ми різко розширили цей список, тож серед залежностей сучасної людини -- трудоголізм, шопоголізм, сексоголізм. А віднедавна фахівці наголошують на крайній потребі виокремлювати так звану харчову залежність, -- пояснює Леонід Подригало, доктор наук, завідувач кафедри гігієни та фізіології людини Харківської державної академії фізичної культури.

Існує поняття "харчова поведінка", до якого входять як режим харчування та його особливості, так і харчові звички, табу і вподобання. Так от, одним із розгалужень харчової поведінки людини стала так звана харчова наркоманія, йдеться про хворобливе тяжіння до певних видів чи навіть до самого процесу споживання їжі.

-- Що зумовлює таку залежність?

-- Бажання поїсти (і не раз -- безконтрольно багато) стосується суто шкідливої їжі. І лідирує у цьому списку фаст-фуд. Цьому є пояснення: під час приготування таких страв, як смажені крильця, картопля-фрі, гамбургери, виробники застосовують харчову добавку глутамат натрію (E621), що посилює смакові відчуття через збільшення чутливості рецепторів язика. Тому в людей, котрі часто споживають таку їжу, розвивається звикання. У світі ще заведено називати такий ефект "синдромом китайського ресторану", бо саме у східній кухні таку харчову добавку
застосовують найбільше.

Доволі часто нестримне бажання поїсти викликає у людей  вигляд смажених страв, що мають хрустку скоринку. Ця скоринка справляє доволі агресивний стимулювальний ефект, впливаючи на всю травну систему -- адже має найбільшу сокогенну дію серед продуктів харчування. Тому вже тільки на вигляд таких страв в організмі людини активно виділяються шлунковий сік та слина. Це такий собі умовний рефлекс, і з цим багатьом людям важко впоратися.

Ще є хвороблива пристрасть до використання спецій і приправ. Вони, звісно, містять багато корисних речовин, але часте й безконтрольне їх застосування провокує апетит, а згодом і збільшення розміру порцій. Навіть регулярне споживання пересоленої їжі можна кваліфікувати як харчову залежність.

-- І чому ж?

-- Результати досліджень, покликаних вивчати харчові вподобання різних груп
населення, свідчать: чимало людей бере до рук сільничку, ще  навіть не спробувавши страву. Тоді як сіль активно впливає на смакові рецептори, стимулюючи апетит і провокуючи розвиток харчової залежності.

Що вже казати про ласунів, що не можуть подолати бажання з'їсти тістечко чи
свіжу булочку. За типом розвитку залежності це схоже на непереборне бажання випити солодкого охолоджувального напою, хоча він не втамовує спрагу, а збуджує апетит, змушуючи випити більше. Причина -- у вмісті підсолоджувачів.

Ще є вид харчової залежності, що грунтується на пристрасті до шоколаду чи
кави, такі продукти викликають в організмі активне продукування ендорфінів
-- це речовини, що за своїм типом схожі на наркотичні (таких, як опіум).

-- Чим загрожує харчова залежність? 

-- Харчування стає нераціональним. Якщо людина часто споживає схожого типу 
продукти, інших в раціоні стає менше. Тому в неї порушується робота органів травлення, невпинно збільшується маса тіла, порушується обмін речовин, розвивається ожиріння, починає стрибати тиск.

Це виводить організм з рівноваги, починають розвиватися різного роду патології. Насамперед під ударом опиняється травна система, ураження зазнають судини (а згодом і серце), ендокринна система, опорно-руховий апарат. Тож йдеться про масивну негативну дію на весь організм. Звідси -- набутий діабет, проблеми з печінкою та підшлунковою залозою, гіпертонія. Усе це -- причини скорочення тривалості життя, тож не треба тішити себе, що харчова залежність має менш руйнівний вплив на здоров'я, ніж наркотична.

-- А позбутись харчової залежності самотужки можна?

-- Це може зробити вольова особа, яка усвідомлює проблему. На жаль, частіше
буває навпаки, людина не може відмовитися від такої радості, що, на її думку, становить чи не єдине задоволення у житті.

Зважаючии на це, можу сказати, що людям із тривалим розвитком харчової залежності переважно потрібна допомога.  І йдеться не лише про консультацію дієтолога, але й про потребу роботи з психологом та невропатологом. А доки пацієнт сам не захоче позбутися такої залежності, бажаного результату домогтися неможливо. Тож, поки не пізно, раджу опанувати себе й скоригувати раціон. Адже це слід зробити задля свого здоров'я й подовження тривалості життя!
 

Реклама

Читайте також:

Тема дня

6 грудня відомому кардіологу, батькові кардіохірургічної школи України виповнилося б 105 років
Ім’я Миколи Амосова стала практично називним. Це символ здорового духу і тіла -- практично до останніх днів Микола Амосов робив свою авторську гімнастику.
Модель, телеведуча і світська діва розповіла, як позбутись болю голови,  схуднути і не старіти
48-річна Світлана Вольнова не боїться зйомок у купальнику, носить відкриті сукні, короткі шорти і кардинально змінює не тільки імідж, але й професії.

Новини

18:30
Часто гострий зубний біль виникає зненацька.
16:40
Вам знадобляться чорна редька та мед. Однак протизастудною дією цілющі властивості цього коренеплода не обмежуються.
11:03
В Україні встановили постійну заборону на вакцину від вітряної віспи "Варілрікс"
07:47
Вчені з новозеландського Університету Отаго проаналізували 24 фільми про Джеймса Бонда і прийшли до висновку, що герой страждає на хронічний алкоголізм.
19:30
Відпочатку 2018 року в Україні на кір захворіли 46 937 людей ' 17 418 дорослих та 29 519 дітей.
16:10
В Україні наклали постійну заборону на застосування і реалізацію частини лікарських засобів від гіпертонії та серцевої недостатності.
Орфографічна помилка в тексті:

Надіслати повідомлення про помилку автору?
Ваш браузер залишиться на тій же сторінці.