Можливостi органiзму людини розрахованi на життя тривалiстю 100-120 рокiв

Жовтень почався з відзначення Дня геронтолога та Міжнародного дня людей похилого віку. Обидва мають відношення до старості. Це те, що очiкує майже кожного з нас... I хоча кожен хоче назавжди залишатися молодим, старiсть неминуча.

А що це, власне, таке? Коли починається старiсть? Якi її фiзiологiчнi ознаки? Про це та iнше наша розмова з Олегом Кульчицьким, професором, керiвником сектору бiологiї старiння, заступником директора з наукової роботи Iнституту геронтологiї АМН України.

-- Старiсть настає в якийсь певний момент. Вiн є однаковим для всiх чи, так би мовити, iндивiдуальним?

 -- Існує класифікація ВООЗ, згідно з якою молодiсть триває до 34 рокiв, пiсля чого настає середнiй вiк -- аж до 59 рокiв. Похилий вiк -- це перiод вiд 60 до 74 рокiв, пiсля чого, власне, починаєтсья старiсть (75-89 рокiв). А пiсля 90 рокiв починається перiод, який отримав назву "довголiття".

Цi цифри були затвердженi, виходячи з анатомiї людини, бiохiмiчних процесiв в органiзмi та життєвих можливостей людини. Це так званий календарний вiк. Але ж є поняття бiологiчного вiку -- наскiльки вiдповiдає вiковим показникам стан органiзму. Тобто, фраза "людинi стiльки рокiв, наскiльки вона почувається" має цiлком логiчне пiдгрунтя.

-- Коли ж починаються процеси старiння?

-- Вже вiд 35 рокiв в органiзмi починають вiдбуватися незворотнi процеси. Поступово знижується сила м'язiв, починаються змiни у серцево-судиннiй системi, втрачає еластичнiсть шкiра. Старiсть -- це фiзiологiчний запрограмований процес.

-- Вiн неминучий? Невже наука на сучасному етапi розвитку ще не придумала, як зупинити старiсть?

-- Жодних пiгулок молодостi нема та нiколи не буде. Медикаменти можуть хiба що покращити якiсть життя. Це i є найважливiшим завданням геронтологiї. Насправдi, люди прагнуть зберегти не молодiсть, а здоров'я, щоб у старостi ще також радiти  життю, не мучатися вiд хвороб, до кiнця життя залишатися при ясному розумi та пам'ятi.

-- Iснує так звана превентивна геронтологiя, прихильники якої вважають, що з вiковими проблемами можна боротися за допомогою генної терапiї, застосування стовбурових клiтин тощо...

-- Справдi, є текий напрям, який пропагує "лiкування" старiння. А що таке старiння? Це результат пошкодження та вiдмирання клiтин. Проте на сьогоднi медицина не володiє жодним iнструментом, який би мiг впливати на цей процес. Адже, повторюся, старiння i смерть є запрограмованими.

Прихильники превентивної геронтологiї кажуть, що людинi лише необхiдно вiдслiдковувати та коригувати змiни у клiтинах -- тодi i хвороби не розвиватимуться, i старiсть не наставатиме... Проте кожен органiзм, кожна його клiтинка запрограмованi на самознищення. Єдине, що здатна змiнити медицина, -- вiдтермiнувати вiковi хвороби та збiльшити адаптативнi можливостi органiзму.

-- Чи є якiсь секрети довголiття? Це результат роботи генiв чи умов життя?

-- Для того, щоб жити довго, необхiдно виконати три умови. Перша -- правильно обрати батькiв. Довгожительство є спадковим, i людина, в родинi якої були довгожителi, має бiльше шансiв на тривае життя. А от якщо вашi предки помирали здебiльшого вiд раку, вiрогiднiсть розвитку цiєї хвороби у вас також набагато вища.

Друга умова -- зовнiшнi фактори. Тут йдеться про якiсть води та їжi, чистоту повiтря, ступiнь розвитку медицини тощо. I третя умова -- спосiб життя. Людина має сама пiклуватися про те, щоб не вкоротити собi вiку, наданого природою. Сюди входять вiдсутнiсть шкiдливих звичок, рацiональне харчування, рухова активнiсть, позитивне сприйняття життя тощо. Так, на гени припадає лише 20% вiдповiдальностi. Натомiсть, навiть якщо людина генетично "здорова", через курiння чи неправильне харчування вона таки вкоротить собi вiку. Загалом, можливостi органiзму сучасної людини розрахованi на життя тривалiстю 100-120 рокiв. Проте чомусь 60-рiчнi вважаються старцями, а 100-рiчний рубiж перетинають лише одиницi...

Ось мої поради. Вiдмовтеся вiд поганих звичок, якi руйнують органiзм (палiння, вживання спиртних напоїв). Також треба бути помiрним у їжi, не переїдати. Але й обмежувати себе не варто. Нашi дослiдження на пацюках довели, що низькокалорiйна дiєта має й негативнi наслiдки -- тварини довше залишалися  молодими у фiзiологiчному планi (вони пiзнiше ставали дорослими, пiзнiше могли розмножуватися), але при цьому їх розумовi показники вiдставали вiд норми.

Основа здорового життя -- рух. Активними та життєрадiсними до кiнцi життя залишаються тi, хто все життя був фiзично активним. Доведеним є й такий факт: люди, якi займаютсья розумовою працею, живуть довше. Постiйне тренування мозку доволяє утримувати яснiсть розуму, покращує пам'ять, пожвавлює нейроннi зв'язки у мозку. Тому розв'язуйте кросворди, вивчайте iноземнi мови, вчiть напам"ять вiршi, багато читайте -- це дозволить залишатися розумово активним до кiнця.

Реклама

Читайте також:

Тема дня

Відвари хвої корисно не тільки додавати у ванну, лікувати ними кашель, вони можуть подолати тягу до горілки.
Учені університету Тафтса (США) провели масштабне дослідження, щоб  визначити рівень споживання солі та наслідки такого  споживання. Вони нагадали, що

Новини

11:00
Вражаюча історія про те, як медики роками помилялись у діагнозі хлопчика, і внаслідок його життя перетворилось на суцільні страждання.
11:00
Фахівці розповідають про унікальний склад агрусу.
11:00
Ви здивуєтесь, коли замислитесь, яким статеве життя людства було лише сто років тому. І здивуєтеся ще більше, коли дізнаєтесь, яким воно буде в майбутньому.
09:00
Розповідаємо про те, що відомо про вплив цукрового діабету на розвиток важких форм коронавірусної хвороби.
11:00
Шостого липня дівчина відчула слабкість, 12-го вже була у комі.
15:00
Чому насправді знечулення не завжди працює, і які помилки лікаря можуть надто дорого коштувати пацієнту?
11:00
Наш текст про досвід матерів у 40+. Читайте, аби позбутись стереотипів.
Орфографічна помилка в тексті:

Надіслати повідомлення про помилку автору?
Ваш браузер залишиться на тій же сторінці.