Лікар: "Холестерин рятує судини при курінні"

Рівень холестерину в крові -- один з основних показників нашого здоров'я. На жаль, кажуть лікарі, чимало людей мають із тим проблеми, а це -- прямий шлях до інфаркту й інсульту. Що таке холестерин? Як дізнатися, який він?

Про це говоримо з Володимиром Паньківим, головним ендокринологом Києва, завідувачем відділу профілактики ендокринних захворювань УНПЦ ендокринної хірургії, трансплантації ендокринних органів і тканин.

-- Кажуть, що холестерин не завжди шкідливий, що певна  його кількість є потрібною для організму?

-- В обмеженій кількості його дія спрямована на захист судин, якщо вони зазнають ушкодження (унаслідок хвороб чи куріння) -- холестерин  відновлює їх. Крім того, холестерин бере участь у жировому обміні, є складовою у будівництві мембран клітин та нервових волокон. Тож без нього наш організм довго не протягнув би. Але коли холестерину забагато, процес відновлення судин стає надто активним, на виконання такого завдання береться надмірна кількість холестерину. У результаті на ураженій судині з'являється холестеринова бляшка. Згодом через те  просвіт у судині звужується, порушується кровопостачання, притім ще й виникає ризик відривання бляшки і закупорювання котроїсь із судин. А це небезпечний для життя людини стан.

-- Як зрозуміти, що холестерин у нормі або це не так?

-- Бодай раз на рік проводити ліпідограму. Донедавна в Україні було прийнято визначати рівень холестерину за аналізом крові з вени, що проводиться натщесерце (результат не має перевищувати 5,2 мілімоля на літр). Але нині такий аналіз визнано неінформативним. У лабораторіях проводять розгорнуту ліпідограму
(аналіз сироватки крові, зранку натще), аби визначити рівень тригліцеридного холестерину кількох фракцій -- ліпопротеїди низької і високої щільностей.

Я поясню, показник фракції низької щільності свідчить про відкладання холестеринових гранул зісередини судин, що є найважливішим свідченням рівня холестерину в організмі людини. Тоді як ліпопротеїди високої щільності видаляють холестерин зі стінок артерій. Якщо ж робити звичайний аналіз крові, загальний 
рівень холестерину може бути в нормі, тоді як при детальному  аназі (мова про ліпідограму) показник фракції низької щільності  може бути завищеним. Про це варто знати!

Отже, під час ліпідограми визначають коефіцієнт атерогенності (він має бути нижчим ніж 4) і рівень холестерину ліпопротеїдів низької щільності (має бути менш ніж 2,6).

-- Чому рівень холестерину може зростати?

-- Серед причин -- недостатня фізична активність (при фізичних навантаженнях спалюються жири, а холестерин є їх частиною) та спадковий фактор (генетична схильність до порушеного обміну речовин). Тому слід поліпшити фізичну форму, а якщо проблема у спадковому факторі, лікар призначає препарати для зниження рівня холестерину.

Статини (препарати для зниження рівня холестерину) позитивно впливають на кров, призначені для того, аби кров не була густою і в'язкою. А коли рівень холестерину буде знижено до потрібного рівня, ліки відміняють. Мушу попередити, ці препарати можна приймати лише під контролем лікаря, притім регулярно
проводити контроль рівня холестерину. У жодному разі не можна, аби цей показник спадав нижче від норми, адже холестерин є енергетичним матеріалом передусім для центральної нервової системи.

-- А без ліків можна обійтись?

-- Якщо немає факторів ризику (як-от генетична схильність до розвитку такого роду проблем і перераховані вище захворювання), тоді обов'язковими є два фактори: фізична активність і здорове харчування. Для поліпшення першого показника достатньо щодня ходити не менш ніж 5 кілометрів пішки, рекомендовано також
робити ранкову зарядку. 

Що ж до раціону -- варто відмовитися від субпродуктів (серце, легені, печінка, нирки, мізки), саме вони несуть найбільшу небезпеку в плані підвищення рівня холестерину в організмі людини. До цього ж списку входять м'ясо жирних сортів
(свинина, баранина), жирна сметана, домашнє молоко, у тому числі й козяче, масло. А от яйця містять корисний холестерин, тому відмовлятися від них не слід, варто лише не їсти щодня. Покращать ваш раціон каші (особливо вівсяна) й овочі.
 

Реклама

Читайте також:

Тема дня

Відвари хвої корисно не тільки додавати у ванну, лікувати ними кашель, вони можуть подолати тягу до горілки.
Учені університету Тафтса (США) провели масштабне дослідження, щоб  визначити рівень споживання солі та наслідки такого  споживання. Вони нагадали, що

Новини

11:00
Медики не радять пацієнтам постійно лежати в однаковій позиції.
17:00
Меланін зменшує вразливість шкіри до сонячних променів. А там, де пігмент лягає нерівномірно, утворюються плями.
11:00
Перегляд таких фільмів може як зруйнувати стосунки, так і додати їм більшої розкутості, кажуть сексологи.
20:00
Психологи кажуть, що в деяких людей навiть розвивається еритрофобія - страх зашарітися.
11:00
Тренований пес здатен вловити ароматичну молекулу, розчинену у 20-тонній цистерні води, кажуть експерти.
Орфографічна помилка в тексті:

Надіслати повідомлення про помилку автору?
Ваш браузер залишиться на тій же сторінці.