Алергія — це не хвороба, а “інше сприйняття”

16 жовтня вiдзначається день алерголога. Саме цi лiкарi позбавляють нас неприємних симптомiв алергiї, даруючи можливiсть насолоджуватися запахами квiтiв та улюбленими продуктами, не боячись задухи чи шкiрних висипань.

Мiж тим, в Українi налiчується 10 мiльйонiв чоловiк, якi страждають вiд того чи iншого виду алергiї. Тобто, кожен четвертий. А за неофiцiйними даними, кiлькiсть алергикiв є набагато бiльшою -- до 40% населення. Причому прояви алергiї можуть виникнути навiть у новонаордженої дитини.

-- Незважаючи на розвиток медицини та появу нових протиалергiчних препаратiв, досi сотнi людей вмирають вiд бронхiальної астми чи анафiлактичного шоку як проявiв алергiї... Невже її ще не приборкано?

-- Алергiя -- це той стан, який навiть за сучасного розвитку медицини є невилiковним. Тобто, алергик буде реагувати на свiй алерген до кiнця життя. Але цi реакцiї можна приборкати, -- каже Борис Пухлик, професор, президент Асоцiацiї алергологiв України.

Насамперед, слiд пояснити, що алергiя -- не хвороба. Це спотворена, неадекватна iмунна реакцiя органiзму на якiсь чинники довкiлля -- пил, пилок, спори грибiв, хутро тварин, отруту комах, харчовi продукти, якiсь хiмiчнi речовини, лiкарськi препарати. До речi, в перекладi з грецької мови слово "алергiя" означає "iнше сприйняття".

-- Алергiя є вродженим чи набутим станом?

-- Вона є захисною iмунною вiдповiддю органiзму, а тип iмунної вiдповiдi закладається у людини в момент зачаття, коли поєднуються батькiвськi гени. До речi, якщо алергиком був хтось iз батькiв, ризик народження дитини з алергiєю становить 50%, а якщо обидва -- 70. Причому по лiнiї матерi ризик передачi є бiльшим.

Але будь-яке алергiчне захворювання -- мультифакторна хвороба, викликана як спадковими чинниками, так i навколишнiм середовищем. Адже алергени є у повiтрi, водi, харчових продуктах, вони можуть виликати алергiю i без генетичних чинникiв. Причому алергiчне захворювання може виникнути у людини будь-якого вiку.

Скажімо, найпоширенiшими у дiтей є дерматологiчнi прояви (дiатези, кропив'янка), а у дорослих -- респiраторнi захворювання (алергiчнi нежитi, астма). Мiж тим, рiзновидiв алергiї дуже багато. Є алергiя на холод, сонячне свiтло, продукти, лiки, запахи... Менi був вiдомий випадок, коли вiд шматочка яблука жiнка впада в кому. Не рiдкiсть, коли на новорiчному святi дiти починають безпричинно пчихати, а бенгальськi вогники викликають напад задухи. Алергiя навiть руйнує родини -- був  випадок, коли у дружини розвинулася алергiя на чоловiка, а точнiше, на його лупу.

-- Невже це назавжди?

-- Навiть на рiвнi нинiшнього розвитку медичної науки абсолютно позбавитися вiд алергiї неможливо. Проте слiд намагатися виявити алергiчне захворювання якомога ранiше, коли можна застосувати метод специфiчної iмунотерапiї, який викличе толерантнiсть до алергена i припинить розвиток захворювання. У дiтей такий стан ремiсiї може тривати все життя, у дорослих -- до 20 рокiв. Тому не варто шукати нетрадицiйних методiв лiкування.

Реклама

Читайте також:

Тема дня

У багатьох зимові застуди супроводжуються ураженням горла й
Для профiлактики серцево-судинних хвороб раз на пiвроку треба проводити курс очищення судин
Хочемо того чи нi,  але з вiком стiнки судин засмічуються холестериновими бляшками, якi з часом можуть  навiть перекрити просвiт судини.

Новини

Орфографічна помилка в тексті:

Надіслати повідомлення про помилку автору?
Ваш браузер залишиться на тій же сторінці.