Медики пояснили, чому у жодному разi не можна стримувати чхання

Б-р-р. Холодно. Чхаємо. До речi, середньостатистична людина чхає десь 20 000 разiв упродовж життя. Та чому ми робимо це? У чому полягає цей умовний рефлекс? I чи взагалi корисно це робити, чи таки стримуватися? Це пояснив Василь Троян, доктор медичних наук, член правлiння Товариства отоларингологiв України.

-- Чому ми чхаємо?

-- Коли ми чхаємо, наш нiс очищається вiд слизу, вiд непотрiбних i шкiдливих речовин, що подразнюють слизову оболонку або ускладнюють дихання, а клiтини органiзму в цей час збагачуються киснем. Людина може чхати i вiд яскравого сонячного свiтла, бо ультрафiолетовi променi подразнюють нюховi рецептори, провокують чхання парфумернi продукти i тютюновий дим. Пiд впливом емоцiй,
особливо у стресовiй ситуацiї, кровоноснi судини постiйно звужуються i розширюються, тож iнколи саме завдяки чханню  судини повертаються до норми.

Нормальним вважається чхнути два-три рази на день. Щоб зрозумiти причину надто частого чхання, потрiбно вимiряти температуру тiла. Якщо свербить у носi, але нежитю немає -- це, найiмовiрнiше, алергiя. Якщо дискомфорт у носi
супроводжується й пiдвищенням температури тiла, то, швидше за все, це застуда або якась iнфекцiя верхнiх дихальних шляхiв.

-- А як чхати правильно? Чи, можливо, слiд стримуватися?

-- Коли ми чхаємо, з носа вилiтає близько 100 000 мiкробiв. Тому так важливо прикриватися в цей час носовою хусткою. Не фiзiологiчно чхати "в себе", бо так ми перешкоджаємо звiльненню носових пазух вiд зайвого. Не можна в момент чхання
затискати пазухи носа. Чхання -- це рiзкий i потужний видих, швидкiсть вильоту повiтря з носа може становити 120 -- 130 м/с!  Так ми ризикуємо загнати хвороботворнi бактерiї чи вiруси у середнє вухо або додатковi пазухи, що призводить до розвитку таких небезпечних хвороб, як отит, гайморит тощо.

-- Чи є люди, якi не можуть чхати?

-- Так, i це може свiдчити про часткову або повну втрату чутливостi слизової носа. Так буває, зокрема, внаслiдок ураження трiйчастого нерва, атрофiї слизової, що може бути пов'язано не лише з iнфекцiйними запальними процесами, а й з впливом
промислових аерозолей i газiв. Тож причиною звернення до лiкаря повинне бути не лише часте чхання, а й вiдсутнiсть цього важливого рефлексу.
 

Реклама

Читайте також:

Тема дня

Відвари хвої корисно не тільки додавати у ванну, лікувати ними кашель, вони можуть подолати тягу до горілки.
Учені університету Тафтса (США) провели масштабне дослідження, щоб  визначити рівень споживання солі та наслідки такого  споживання. Вони нагадали, що

Новини

11:00
Нещодавно 60-річним українкам зробили надскладну операцію, аби врятувати їхні життя.
14:00
Іноді, аби знайти відповідь на це запитання, доведеться відвідати п'ятьох-шістьох лікарів.
11:00
Розбудити хворого посеред складної операції: лікарі розповідають, навіщо це потрібно і як такі хірургічні втручання роблять в Україні.
11:00
Тепер вона насичується невеликими порціями, продовжує скидати зайві кілограми, а ще каже, що більше не може курити.
11:00
Психологиня розповідає про етапи переживання смерті близьких людей та пояснює, що може допомогти їм долати відчай.
12:00
Науковці знайшли зв'язок між негативним мисленням і ризиком розвитку синдрому стійкого порушення розумових функцій.
11:00
У якому віці найчастіше діагностують сколіоз, чим він загрожує і чому однією з причин його виникнення може бути навіть їзда на самокаті?
18:00
Медики наполягають - жири корисні для організму, а нестача їх призводить до ослаблення імунітету та проблем із м'язами і суглобами.
11:00
Про важливий етап перевірки медичних препаратів - клінічні випробування на людях.
Орфографічна помилка в тексті:

Надіслати повідомлення про помилку автору?
Ваш браузер залишиться на тій же сторінці.