Медики пояснили, чому у жодному разi не можна стримувати чхання

Б-р-р. Холодно. Чхаємо. До речi, середньостатистична людина чхає десь 20 000 разiв упродовж життя. Та чому ми робимо це? У чому полягає цей умовний рефлекс? I чи взагалi корисно це робити, чи таки стримуватися? Це пояснив Василь Троян, доктор медичних наук, член правлiння Товариства отоларингологiв України.

-- Чому ми чхаємо?

-- Коли ми чхаємо, наш нiс очищається вiд слизу, вiд непотрiбних i шкiдливих речовин, що подразнюють слизову оболонку або ускладнюють дихання, а клiтини органiзму в цей час збагачуються киснем. Людина може чхати i вiд яскравого сонячного свiтла, бо ультрафiолетовi променi подразнюють нюховi рецептори, провокують чхання парфумернi продукти i тютюновий дим. Пiд впливом емоцiй,
особливо у стресовiй ситуацiї, кровоноснi судини постiйно звужуються i розширюються, тож iнколи саме завдяки чханню  судини повертаються до норми.

Нормальним вважається чхнути два-три рази на день. Щоб зрозумiти причину надто частого чхання, потрiбно вимiряти температуру тiла. Якщо свербить у носi, але нежитю немає -- це, найiмовiрнiше, алергiя. Якщо дискомфорт у носi
супроводжується й пiдвищенням температури тiла, то, швидше за все, це застуда або якась iнфекцiя верхнiх дихальних шляхiв.

-- А як чхати правильно? Чи, можливо, слiд стримуватися?

-- Коли ми чхаємо, з носа вилiтає близько 100 000 мiкробiв. Тому так важливо прикриватися в цей час носовою хусткою. Не фiзiологiчно чхати "в себе", бо так ми перешкоджаємо звiльненню носових пазух вiд зайвого. Не можна в момент чхання
затискати пазухи носа. Чхання -- це рiзкий i потужний видих, швидкiсть вильоту повiтря з носа може становити 120 -- 130 м/с!  Так ми ризикуємо загнати хвороботворнi бактерiї чи вiруси у середнє вухо або додатковi пазухи, що призводить до розвитку таких небезпечних хвороб, як отит, гайморит тощо.

-- Чи є люди, якi не можуть чхати?

-- Так, i це може свiдчити про часткову або повну втрату чутливостi слизової носа. Так буває, зокрема, внаслiдок ураження трiйчастого нерва, атрофiї слизової, що може бути пов'язано не лише з iнфекцiйними запальними процесами, а й з впливом
промислових аерозолей i газiв. Тож причиною звернення до лiкаря повинне бути не лише часте чхання, а й вiдсутнiсть цього важливого рефлексу.
 

Реклама

Читайте також:

Тема дня

У багатьох зимові застуди супроводжуються ураженням горла й
Для профiлактики серцево-судинних хвороб раз на пiвроку треба проводити курс очищення судин
Хочемо того чи нi,  але з вiком стiнки судин засмічуються холестериновими бляшками, якi з часом можуть  навiть перекрити просвiт судини.

Новини

Орфографічна помилка в тексті:

Надіслати повідомлення про помилку автору?
Ваш браузер залишиться на тій же сторінці.