Розлади зору увійшли до першої трійки шкільних хвороб

Окулісти нагадують: раз на місяць учнів у класі слід пересаджувати, щоб запобігти втраті зору

Щороку в жовтні відзначаємо Всесвітній день зору, який припадає на другий четвер місяця. За статистикою, сьогодні 284 мільйони осiб у світі мають проблеми із зором, з них 39 мільйонів не бачать зовсім, а 19 мільйонів -- це діти.

Саме проблеми iз зором входять у першу трійку шкільних хвороб - разом зi сколіозом та гастритом. У дітей погiршується зір вже у молодшій школі. Чому? Чи можна цьому запобігти?

-- Чому ж діти втрачають зір?

-- Досить велику частку дитячих очних хвороб становлять вроджені патології. Зокрема, якщо дитина народилася недоношеною, у неї не встигає розвинутися сітківка. Багато вроджених патологій виникає через внутрішньоутробне інфікування, коли діти народжуються з вродженою глаукомою чи катарактою, -- каже Марія Черненко, фахівець Українського центру дитячої офтальмолгії та мікрохірургії ока.

Проте останнім часом є тенденція до того, що діти втрачають зір не через вроджені аномалії, а через спосіб життя. Не секрет, що мало не з пелюшок діти багато часу проводять перед екраном телевізора чи комп'ютера. Тим часом миготіння екрана призводить до перевтоми внутрішніх м'язів ока, внаслідок чого виникає астенопатія -- хронічна втома очей. З часом це призводить до розвитку короткозорості, яка на сьогодні чи не найпоширеніша очна патологія у дітей.

До речі, цьому сприяють не лише комп'ютер чи телевізор -- короткозорість часто розвивається у дітей, які змушені багато читати дрібним шрифтом, займаються вишиванням чи в'язанням (тобто, роботою, яка вимагає напруження очей).

-- Чи можна уникнути розвитку короткозорості, адже, на жаль, без комп'ютера нині важко обiйтися?

-- Є дуже простий, але дієвий метод. Кожні 10 -- 15 хвилин роботи, коли око фокусується на близьку відстань (монітор, книжка, вишивка), треба переводити погляд вдалину -- подивитися у вікно, на дерева, на небо. Також після 15- хвилинного читання чи писання, коли очі напружувалися, треба їх заплющити, розслабитися і посидіти так 2 -- 3 хвилини, після чого кілька разів провести поглядом коло з фіксованими точками внизу-вгорі та по боках. Такі прості вправи розслаблюють м'язи та запобігають втраті гостроти зору.

Крім того, не дозволяйте дитині читати в сутінках, у транспорті, під час ходьби, лежачи в ліжку чи на дивані. Час перегляду телевізора або роботи за комп'ютером слід обмежувати -- від 20 (для молодших школярів) до 60 (для старшокласників) хвилин.

Також стежте за освітленням робочого місця дитини. Найкраще місце для столу -- біля вікна. Проте пильнуйте, щоб в очі на потрапляли прямі сонячні промені. В ідеалі, світло з вікна має падати зліва. Відстань від очей до зошита чи книжки має  бути 33 -- 35 см. А книжку пiд час читання краще ставити на підставку, що забезпечує правильну поставу, виключаючи нахил голови (це призводить до погіршення кровообігу мозку та розвитку сколіозу).

Ввечері слід користуватися штучним освітленням -- найкраще з допомогою лампи 100 Вт з непрозорим плафоном. Світло має потрапляти лише на робочу поверхню, а очі залишалися в тіні. При цьому бажане верхнє світло потужністю 60 -- 100 Вт.

На жаль, у дитячих садках і шкільних класах світло розподіляється нерівномірно. Особливо це стосується школярів, які сидять у третьому ряді (біля дверей). Тому не рідше як раз на місяць дітей треба пересаджувати.

Реклама

Читайте також:

Тема дня

У багатьох зимові застуди супроводжуються ураженням горла й
Для профiлактики серцево-судинних хвороб раз на пiвроку треба проводити курс очищення судин
Хочемо того чи нi,  але з вiком стiнки судин засмічуються холестериновими бляшками, якi з часом можуть  навiть перекрити просвiт судини.

Новини

Орфографічна помилка в тексті:

Надіслати повідомлення про помилку автору?
Ваш браузер залишиться на тій же сторінці.