Стала відома головна причина розвитку панкреатиту

Перiод весiль у розпалi, надворi вже холодно, а медики констатують збiльшення кiлькостi хворих на гострий та хронiчний панкреатит. Запитаєте, який тут зв'язок?

Та безпосереднiй -- люди вживають бiльше спиртного ("щоб зiгрiтися")
та важкої жирної їжi. А цього ой як не любить пiдшлункова залоза! 

-- Гострий панкреатит -- це запалення пiдшлункової залози -- одного з важливих
органiв, що забезпечує процеси травлення, -- каже доктор медичних наук, професор, завiдувач кафедри загальної хiрургiї Львiвського нацiонального медичного унiверситету iм. Данила Галицького, керiвник мiського центру лiкування хворих на гострий панкреатит Вiктор Андрющенко. -- Здебiльшого в чоловiкiв гострий панкреатит виникає через зловживання неякiсним (сурогатним) спиртним у поєднаннi з великою кiлькiстю смаженої, жирної та гострої їжi, а в жiнок -- унаслiдок жовчево-кам'яної хвороби.

-- А який зв'язок мiж жовчево-кам'яною хворобою i панкреатитом?

-- Дрiбнi каменi, якi утворюються в жовчевому мiхурi, мiгрують з його просвiту в систему жовчовивiдних проток, подразнюють, травмують i тим самим пiдвищують тиск у жовчевiй протоцi та протоцi пiдшлункової залози, внаслiдок чого ферменти
залози стають активними i спрямовують дiю вже не на їжу, а починають перетравлювати тканину самої пiдшлункової залози, через що i виникає так званий гострий панкреатит.

Гострий панкреатит може бути як легкої форми, що пiддається лiкуванню i минає впродовж  4 -- 7 днiв, так i важкої, коли уражена  велика частина пiдшлункової залози i розвивається (внаслiдок дiї цих ферментiв) змертвiння її тканини. А коли приєднується ще iнфекцiя, тодi виникає вже гнiйне або гнiйно-некротичне
запалення. I такий розвиток хвороби дуже небезпечний.

-- Якi симптоми вказують на гострий панкреатит, а якi -- на хронiчний?

-- При гострому панкреатитi у верхнiх вiддiлах живота виникає рiзкий iнтенсивний бiль, що дуже важко вгамувати лiками. Притiм це бiль оперiзувального характеру, який вiддає в поперек, супроводжується, як правило, багаторазовою блювотою,
що не дає полегшення, нудотою, гiркотою в ротi, дуже характерне здуття живота. При хронiчному панкреатитi -- це постiйний помiрний бiль, що також погано пiддається медикаментозному лiкуванню, втрата апетиту, маси тiла (ваги).

-- Чи панкреатит вилiковний?

-- Iз загального числа хворих на панкреатит близько 75% пiддаються медикаментозному лiкуванню з позитивним результатом. При хронiчному панкреатитi, як наслiдок, тканини пiдшлункової залози замiщаються сполучною тканиною, тобто рубцем, i тодi синтез та видiлення ферментiв, що потрiбнi для перетравлювання їжi, iстотно зменшуються. Тож хворий повинен тривалий час вживати штучнi ферменти, iншi лiкарськi засоби i дотримуватися дiєти -- вилучити 
з рацiону спиртне, гострi страви, м'ясо жирних видiв  (свинину, баранину) замiнити нежирним (яловичиною, птицею чи кролятиною), молочними продуктами, овочами, фруктами.
 

Реклама

Читайте також:

Тема дня

У багатьох зимові застуди супроводжуються ураженням горла й
Для профiлактики серцево-судинних хвороб раз на пiвроку треба проводити курс очищення судин
Хочемо того чи нi,  але з вiком стiнки судин засмічуються холестериновими бляшками, якi з часом можуть  навiть перекрити просвiт судини.

Новини

Орфографічна помилка в тексті:

Надіслати повідомлення про помилку автору?
Ваш браузер залишиться на тій же сторінці.