Пiдвищений рiвень холестерину призводить до низки захворювань - як, до речi, i знижений

Високий рiвень холестерину здатен знижувати щiльнiсть кiсткової тканини, адже перешкоджає утворенню нових клiтин -- такi новi данi про холестерин, озвученi веченими з медичного центру Унiверситету Дюка (США). Вони виявили, що продукт розпаду холестерину (гiдроксидхолестерол) гальмує вплив естрогенiв накiстку, провокуючи розвиток остеопорозу.

Загалом, ми усi знаємо про те, що високий рiвень холестерину -- це погано. Проте мало хто знає, що холестерин є добрий та поганий. А як взагалi дiзнатися, який рiвень холестерину в органiзмi? Про це та iнше говоримо з Оксаною Доценко, сімейним лікарем.

-- Холестерин вважається чи не головним провокатором розвитку серцево-судинних проблем та iнсульту. А чому?

-- Рiч у тiм, що найчастiше iнсульт та iнфаркт виникають внаслiдок закупорки судин. Усiх цих неприємностей можна було б уникнути, якби людина цiкавилася станом своїх судин та вживала заходiв щодо пiдтримки їх здоров'я. Зокрема, треба слiдкувати за своєю вагою та рiвнем холестерину у кровi.

Скажiмо, за кордоном аналiз на визначення холестерину є таким самим звичайним, як загальний аналiз кровi. Тому знизьте вживання вуглеводiв та тваринних жирiв, натомiсть, бiльшу частину рацiону має складати рослинна їжа, яка не засмiчує судини хоолестерином.

-- Часто лiкарi говорять про "хороший" та "поганий" холестерин. А яка мiж ними рiзниця?

-- Насправдi холестерин потрiбен нашому органiзму -- вiн є будiвельнитм матерiалом для клiтинних мембран. Навiть якщо органiзм не отримуватиме його ззовнi, вiн синтезуватиметь його сам. За бiохiмiчними показникми вiн подiляється на альфа-, бета- та пребета-холестерин. Власне, два останнi i вважаються отим поганим холестерином, який має атерогенний вплив (сприяє розвитку бляшок на стiнках судин та їх закупорцi). А от альфа-холестерин навпаки захищає судини та робить їх еластичнiшими.

Загалом, холестерин не розчиняється у кровi, а з'єднуються iз спецiальними бiлками -- лiпопротєїдами. Своєю чергою, iснує два види лiпопротєїдiв -- низької щiльностi та високої щiльностi.

Пiдвищення рiвня лiпопротєїдiв низької щiльностi значно пiдвищують ризик серцевих нападiв, адже саме вони сприяють вiдкладенню холестерину на стiнках судин. I навпаки, висока концентрацiя лiпопротєїдiв високої щiльностi значно знижують ризик серцевих захворювань -- вони очищають судини вiд холестерину та транспортують його в печiнку для обмiну.

Людина отримує холестерин з їжею, а також синтезує самостiйно.Тому головне -- пiдтримувати певний рiвень холестерину. Найбiльше холестерину мiститься у насичених жирних кислотах (вони переважають у тваринних жирах), тому збiльшiсть частку саме рослинниї жирiв. Насиченi жирнi кислоти при кiмнатнiй температурi стають твердими, тому їх можна помiтити на холодцях, наваристих бульйонах тощо. А от рослинна олiя, риб'ячий жир, горiхи, морська риба мiстять саме ненасиченi жирнi кислоти, якi є джерелом"доброго" холестерину.

-- Як можна дiзнатися про рiвень холестерину?

-- Iснують спецiальнi бiохiмiчнi аналiзи кровi, якi визначають вмiст холестерину. Можна визначити як загальний холестерин (холестерол), так i рiвень лiпопротеїдiв низької та високої щiльностi. Норма вмiсту холестеролу -- 5,2 ммоль на лiтр. Якщо концентрацiя вища за 6,2 ммоль на лiтр, пiдвищується ризик розвитку iшемiчної хвороби серця. Крiм серцевих недуг, пiдвищений вмiст може вказувати на хвороби печiнки, пiдшлункової залози, гiпертонiчну хворобу, цукровий даiбет тощо.

До речi, якщо рiвень сильно нижчий за норму, це також небезпечно. В такому випадку можна пiдозрювати цироз печiнки, хвороби щитоподiбної залози, анемiю, ревматоїдний артрит тощо. Загалом, раджу перiодично здавати аналiзи на визначення рiвня холестерину, адже це дуже важливий показник.

На замiтку

Ось список продуктiв, якi мiстять найбiльшу кiлькiсть холестерину (мiлiграм на 100 грамiв продукту): яйце перепелине -- 600, яйце куряче -- 570, сир голландський -- 520, качка -- 500, нирки яловичi -- 300, печiнка яловича -- 270, масло вершкове -- 190, печiнка свиняча -- 130, жир тваринний -- 110, курка -- 80, сир домашнiй -- 60, м"ясо крiлика -- 40, молоко -- 10. Пiд час варки м'яса та риби втрачається до 20% холестерину.

Реклама

Читайте також:

Тема дня

Відвари хвої корисно не тільки додавати у ванну, лікувати ними кашель, вони можуть подолати тягу до горілки.
Учені університету Тафтса (США) провели масштабне дослідження, щоб  визначити рівень споживання солі та наслідки такого  споживання. Вони нагадали, що

Новини

18:30
"У таких ситуаціях народні засоби - прикласти листя подорожника чи промити уражене місце содовим розчином - гайнування часу".
15:27
"2 - 2,5 склянки ягiд на день задовольняють добову потребу організму у згаданих вiтамiнах та мiкроелементах".
11:30
Наукове пояснення того, як наші клітини усвідомлюють час, чому ідеальний сон насправді не завжди триває 8 годин, а повна темрява для нього - дуже важлива.
10:20
"Наслідки катастрофи ми будемо відчувати принаймні ще 500 років".
18:05
Цій рослині приписують чимало лікувальних властивостей. І саме тепер час її заготовляти.
15:55
Жодних наукових досліджень, які підтверджували би, що гас можна використовувати для лікування, немає.
10:10
Дедалі частіше ми дізнаємось про весілля, яке завершилось для гостей у лікарні. Як уникнути такої проблеми та які ще нюанси варто врахувати, організовуючи весілля?
15:15
Цінуйте час, коли ви з рідними разом! Бо у долі можуть бути інші плани, ніж у вас...
12:00
Ми не радимо вам відмовлятись від улюбленої їжі, але ви маєте знати, чи не може бути вона небезпечною для вас.
Орфографічна помилка в тексті:

Надіслати повідомлення про помилку автору?
Ваш браузер залишиться на тій же сторінці.