Раз на мiсяць кожна жiнка має проводити самообстеження грудей

Жовтень є традицiйним мiсяцем боротьби з раком молочної залози. В цей час лiкарi вкотре закликають жiнок регулярно проводити самообстеження та за найменших пiдозр звертатися до спецiалiстiв.

А 20 жовтня, зокрема, є Всеукраїнського дня боротьби із захворюванням на рак молочної залози. Як і у всьому світі, захворюваність на рак молочної залози в Україні зростає -- в середньому на 1-2% за рік -- і на сьогодні у структурі онкопатології жінок рак грудної залози займає одне з перших місць. Кожні 30 хвилин в країні виявляється новий випадок раку молочної залози, і щогодини від нього вмирає одна жінка.

Саме рак молочної залози посiдає перше мiсце серед усiх злоякiсних утворень у жiнок -- вiн забирає життя восьми тисяч українок щороку. Великою проблемою є те, що бiльшiсть жiнок потрапляють до лiкарiв вже у занедбаних станах, коли навiть видалення залози (мастектомiя) не рятує ситуацiї.

Натомiсть, впевненi фахiвцi, є один легкий та дiєвий спосiб змiнити сумну статистику -- це самообстеження, яке кожна жiнка повинна проводити раз на мiсяць. Що ще треба знати про рак молочної залози та його профiлактику, розпитуємо Iвана Смоланка, керiвника вiддiлу пухлин грудної залози Нацiонального Iнституту раку.

-- Статистика невтiшна -- майже 60% жiнок з цим дiагнозом не виживають. Чому так?

-- Справа в низькому рiвнi обiзнаностi про можливостi самообстеження та у несвоєчасному зверненнi до лiкаря. Так, за статистикою, 70-80% жiнок вперше виявляють пухлину у грудях самостiйно. Адже пiд час гiгiєнiчних процедур легше вчасно помiтити змiни, якi вiдбуваються у молочних залозах. А якщо робити це регулярно, хворобу можна випередити.

Тому кожна жiнка змолоду повинна вмiти проводити самообстеження, i ця  процедура має стати такою ж звичною, як, скажiмо, чищення зубiв. Адже, на жаль, жодна представниця слабкої статi не застрахована вiд раку молочної залози.

– Як робити самообстеження?

– Проводити самообстеження треба раз на мiсяць. Найкращий для цього час -- 3-5 день пiсля закiнчення мiсячних. Саме в цей час молочнi залози найменш напруженi. Станьте навпроти дзеркала та огляньте свої груди. Звернiть увагу, чи не змiнено форму та розмiр залоз, чи нема втягнень або випинань, почервонiння чи  припухлостi.

Асиметрiя розмiрiв та форми грудей є варiантом норми, проте якщо вiдмiнностi прогресують, це треба враховувати. Пiднiмiть руки над головою та огляньте груди у цьому положеннi. А також, поклавши руки на стегна, нахилiться уперед.

Огляньте соски -- чи не змiнилася форма ореолу, чи нема деформацiї чи втягнення соска, видiлень з нього (для цього можна натиснути на ореол, як при сцiджуваннi молока).

Пiднiмiть одну руку вгору, а iншою пропальпуйте цю припiдняту молочну залозу. Це робиться так: подушечками трьох пальцiв прощупайте залозу коловими руками (при цьому починайте вiд внутрiшнього боку залози, перейдiть у пiдпахвову впадину, поступово звужуючи коло до соска.

Проводити обстеження можна й лежачи. Для цього пiд одне плече кладуть подушку, а iншою рукою прощупують залозу. Зробiть це у трьох положеннях -- рука вздовж тулуба, за головою та витягнута в бiк. Якщо ви помiтили якiсь вузлики та ущiльнення, вони будуть прощупуватися у всiх положеннях.

-- Що треба робити, якщо жiнка щось намацала?

-- У жодному випадку не панiкувати i не кидатися до рiзноманiтних цiлителiв. Адже, на жаль, бiльшiсть жiнок потрапляє до лiкарiв вже на тих стадiях хвороби, коли важко щось змiнити. Треба знати, що рак молочної залози на 1-2 стадiях пiддається медикаментозному лiкуванню, часто навiть без потреби оперативного втручання. Та навiть на пiзнiх стадiях можливо врятувати життя, хоч i завдяки операцiї.

Реклама

Читайте також:

Тема дня

Відвари хвої корисно не тільки додавати у ванну, лікувати ними кашель, вони можуть подолати тягу до горілки.
Учені університету Тафтса (США) провели масштабне дослідження, щоб  визначити рівень споживання солі та наслідки такого  споживання. Вони нагадали, що

Новини

11:00
Все почалося з того, що у пацієнта раптом стали набрякати і боліти суглоби, а згодом погіршився зір.
09:00
"Коли я вийшов на пенсію, зрозумів: щоб почуватись краще, треба більше рухатись", - каже чоловік.
14:15
Ревнощі неабияк впливають на організм людини. Вона при цьому може відчувати і фізичний біль - голови та серця, може стрибати тиск.
15:00
Про молекулярні "датчики" кисню, супердопінг і боротьбу з онкоклітинами.
11:00
"Ми навіть не усвідомлюємо, наскільки поліпшилося наше харчування за останні сто років, і вважаємо поганим і неправильним те, про що наші предки могли тільки мріяти!"
14:00
23-річний юнак став наймолодшим в Україні пацієнтом, якому пересадили донорське серце після імплантовано механічного.
16:05
Фахівці кажуть, жодні з народних методів перевiрки грибів на їстивнiсть науково не обгрунтовані.
14:05
Моїм основним принципом у роботі з пацієнтами було дослідити мотивацію нанесення татуювання. І ось, що я зрозумів.
11:00
У медзакладах грубо порушують норми харчування, визначені МОЗ. Розслідування "Експресу".
14:55
4 жовтня у світі відзначають день усмішки.
Орфографічна помилка в тексті:

Надіслати повідомлення про помилку автору?
Ваш браузер залишиться на тій же сторінці.