Раз на мiсяць кожна жiнка має проводити самообстеження грудей

Жовтень є традицiйним мiсяцем боротьби з раком молочної залози. В цей час лiкарi вкотре закликають жiнок регулярно проводити самообстеження та за найменших пiдозр звертатися до спецiалiстiв.

А 20 жовтня, зокрема, є Всеукраїнського дня боротьби із захворюванням на рак молочної залози. Як і у всьому світі, захворюваність на рак молочної залози в Україні зростає -- в середньому на 1-2% за рік -- і на сьогодні у структурі онкопатології жінок рак грудної залози займає одне з перших місць. Кожні 30 хвилин в країні виявляється новий випадок раку молочної залози, і щогодини від нього вмирає одна жінка.

Саме рак молочної залози посiдає перше мiсце серед усiх злоякiсних утворень у жiнок -- вiн забирає життя восьми тисяч українок щороку. Великою проблемою є те, що бiльшiсть жiнок потрапляють до лiкарiв вже у занедбаних станах, коли навiть видалення залози (мастектомiя) не рятує ситуацiї.

Натомiсть, впевненi фахiвцi, є один легкий та дiєвий спосiб змiнити сумну статистику -- це самообстеження, яке кожна жiнка повинна проводити раз на мiсяць. Що ще треба знати про рак молочної залози та його профiлактику, розпитуємо Iвана Смоланка, керiвника вiддiлу пухлин грудної залози Нацiонального Iнституту раку.

-- Статистика невтiшна -- майже 60% жiнок з цим дiагнозом не виживають. Чому так?

-- Справа в низькому рiвнi обiзнаностi про можливостi самообстеження та у несвоєчасному зверненнi до лiкаря. Так, за статистикою, 70-80% жiнок вперше виявляють пухлину у грудях самостiйно. Адже пiд час гiгiєнiчних процедур легше вчасно помiтити змiни, якi вiдбуваються у молочних залозах. А якщо робити це регулярно, хворобу можна випередити.

Тому кожна жiнка змолоду повинна вмiти проводити самообстеження, i ця  процедура має стати такою ж звичною, як, скажiмо, чищення зубiв. Адже, на жаль, жодна представниця слабкої статi не застрахована вiд раку молочної залози.

– Як робити самообстеження?

– Проводити самообстеження треба раз на мiсяць. Найкращий для цього час -- 3-5 день пiсля закiнчення мiсячних. Саме в цей час молочнi залози найменш напруженi. Станьте навпроти дзеркала та огляньте свої груди. Звернiть увагу, чи не змiнено форму та розмiр залоз, чи нема втягнень або випинань, почервонiння чи  припухлостi.

Асиметрiя розмiрiв та форми грудей є варiантом норми, проте якщо вiдмiнностi прогресують, це треба враховувати. Пiднiмiть руки над головою та огляньте груди у цьому положеннi. А також, поклавши руки на стегна, нахилiться уперед.

Огляньте соски -- чи не змiнилася форма ореолу, чи нема деформацiї чи втягнення соска, видiлень з нього (для цього можна натиснути на ореол, як при сцiджуваннi молока).

Пiднiмiть одну руку вгору, а iншою пропальпуйте цю припiдняту молочну залозу. Це робиться так: подушечками трьох пальцiв прощупайте залозу коловими руками (при цьому починайте вiд внутрiшнього боку залози, перейдiть у пiдпахвову впадину, поступово звужуючи коло до соска.

Проводити обстеження можна й лежачи. Для цього пiд одне плече кладуть подушку, а iншою рукою прощупують залозу. Зробiть це у трьох положеннях -- рука вздовж тулуба, за головою та витягнута в бiк. Якщо ви помiтили якiсь вузлики та ущiльнення, вони будуть прощупуватися у всiх положеннях.

-- Що треба робити, якщо жiнка щось намацала?

-- У жодному випадку не панiкувати i не кидатися до рiзноманiтних цiлителiв. Адже, на жаль, бiльшiсть жiнок потрапляє до лiкарiв вже на тих стадiях хвороби, коли важко щось змiнити. Треба знати, що рак молочної залози на 1-2 стадiях пiддається медикаментозному лiкуванню, часто навiть без потреби оперативного втручання. Та навiть на пiзнiх стадiях можливо врятувати життя, хоч i завдяки операцiї.

Реклама

Читайте також:

Тема дня

Відвари хвої корисно не тільки додавати у ванну, лікувати ними кашель, вони можуть подолати тягу до горілки.
Учені університету Тафтса (США) провели масштабне дослідження, щоб  визначити рівень споживання солі та наслідки такого  споживання. Вони нагадали, що

Новини

14:00
Іноді, аби знайти відповідь на це запитання, доведеться відвідати п'ятьох-шістьох лікарів.
11:00
Розбудити хворого посеред складної операції: лікарі розповідають, навіщо це потрібно і як такі хірургічні втручання роблять в Україні.
11:00
Тепер вона насичується невеликими порціями, продовжує скидати зайві кілограми, а ще каже, що більше не може курити.
11:00
Психологиня розповідає про етапи переживання смерті близьких людей та пояснює, що може допомогти їм долати відчай.
12:00
Науковці знайшли зв'язок між негативним мисленням і ризиком розвитку синдрому стійкого порушення розумових функцій.
11:00
У якому віці найчастіше діагностують сколіоз, чим він загрожує і чому однією з причин його виникнення може бути навіть їзда на самокаті?
18:00
Медики наполягають - жири корисні для організму, а нестача їх призводить до ослаблення імунітету та проблем із м'язами і суглобами.
11:00
Про важливий етап перевірки медичних препаратів - клінічні випробування на людях.
11:00
У лікарів побільшало пацієнтів, стан яких погіршився через різкі перепади температури та атмосферного тиску.
Орфографічна помилка в тексті:

Надіслати повідомлення про помилку автору?
Ваш браузер залишиться на тій же сторінці.