Не чекайте болю - рак молочної залози довгий час розвивається безболісно

Жовтень традиційно є місяцем боротьби з раком молочної залози. На жаль, захворюваність на рак молочної залози в Україні зростає  і на сьогодні посідає одне з перших місць стосовно інвалідизації та смертності жінок. Щороку це грізне захворювання забирає життя майже 7,5-8 тисяч жінок по всій Україні.

Захворіти на рак молочної залози може будь-яка жінка. Фактори, що підвищують ризик захворювання, наступні: вік понад 40 років; спадкова і сімейна схильність; пізня менопауза; ранній початок місячних (до 12 років); пізні перші пологи (у віці понад 30 років) або їх відсутність; переривання вагітності; фіброзно-кістозна мастопатія; ожиріння; паління.

Звiсно, чим ранiше жiнка починає лiкування, тим бiльше в неї шансiв на одужання. Так, на першiй стадiї показник 5-рiчного виживання становить 95 вiдсоткiв, на другiй -- 70 вiдсоткiв, на третiй -- 40 вiдсоткiв, i на четвертiй -- менше 10. На жаль, багато жiнок звертаються до онкологiв вже тодi, коли хвороба непереможна.

Тому, як вже писав “Добрий лікар”, кожна жінка повинна проводити самообстеження грудей раз на місяць. А що далі?

-- Якщо пiд час самообстеження ви помiтили тривожнi ознаки,насамперед покажiться спецiалiсту, -- каже Iван Смоланка, керiвник вiддiлу пухлин грудної залози Нацiонального Iнституту раку. -- Це може бути гiнеколог у жiночiй консультацiї, який є першою ланкою у скринiнговому виявленнi раку молочної залози та шийки матки. Вiн проведе пальпацiю та, якщо треба, скерує до мамолога (спецiалiста з молочної залози) чи онколога. Жiнки не повиннi боятися цих лiкарiв -- що ранiше буде виявлено пухлину, то бiльше шансiв науспiшне подолання хвороби.

-- Але ж необов'язково будь-який вузлик означає рак?

-- Звiсно нi. Насправдi, доброякiснi ноутворення у грудях бувають значно частiше, нiж злоякiснi. Це i мастопатiя, i фiброаденома, i кистознi утвори. Вони проявляються ущiльненнями, перiодичними болями, пiдвищенням температури тiла, почервонiнням, набряком, видiленням з соскiв. Тому наявнять якогось iз сиптомiв вимагає консультацiї у спецiалiста. Цi хвороби успiшно вилiковуються, а от у запущених випадках можуть перерости у злоякiснi.

-- Чи обов'язково на рак молочної залози може вказувати бiль у грудях?

-- Часто розвиток онкологiчного процесу протiкає без больового супроводу. Саме тому дуже важливо виявити найменшi ущiльнення. Лiкар вiдразу зробить пункцiю, а у лабораторiї на клiтинному рiвнi буде виявлено, до якого типу пухлин вiдноситься. У нас, на жаль, жiнки спочатку роблять усiлякi примочки, втрачаючи дорогоцiнний час.

-- Чи потрiбна, крiм самообстеження, ще якась дiагностика?

-- Жiнкам до 40 рокiв бажано хоча б раз на пiвроку проходити звичайний огляд у гiнеколога, а за потреби робити УЗД. А от жiнкам пiсля 40 рокiв, коли настає менопауза, потрiбно бодай раз на пiвроку консультуватися з мамологом та раз на рiк проходити мамографiчне обстеження. Адже саме у цьому вiцi жiнки опиняються у групi ризику (вони становлять 90% усiх пацiєнток з дiагнозом "рак молочної залози"). Навiть якщо жiнка не має нiяких скарг, рекомендую щороку здiйснювати це мамографiчне обстеження.

Адже мамографiя (рентгенографiя молочної залози, коли робляться два знiмки молочних залоз у проекцiї згори та збоку) може виявити навiть найменшi пухлини молочної залози.

-- Часто жiнки бояться йти до онкологiв чере те, що остерiгаються видалення залози...

-- Лiкування покликане насамперед зберегти орган, i лише якщо iншого виходу нема, якщо є висока ймовiрнiсть метастазування пухлини, тодi проводять мастектомiю. Та життя пiсля цього не припиняється. В Українi є рiзноманiтнi клуби жiнок, що перенесли мастектомiю, а тепер пiдтримують тих, кому поставлено дiагноз.

Реклама

Читайте також:

Тема дня

Дослідження свідчать, що мінус 1 кілограм ваги знижує кров'яний тиск на 1-2 мм рт. ст
Щорічно в світі 7,5 мільйона людей помирає від гіпертонії, а в Україні на неї хворий кожен третій.
При інсульті допомагають спеціальні розтирання:

Новини

23:46
Через порушення біологічних ритмів людини пізні прийоми їжі можуть викликати серцево-судинні захворювання і діабет.
21:23
Заведено вважати, що мінеральна вода завжди корисна. Але чи так це насправді?
20:22
Світові зірки кіно, співачки, танцівниці та моделі зізналися, як живуть із захворюванням матки - ендометріозом.
19:27
За їхніми спостереженнями, ввечері організм спалює на 10% калорій, ніж вдень.
13:05
Дитина, якій поставили діагноз телефоном, опинилась у лікарні з важкими ускладненнями хвороби.
12:35
Також фахівці з Міністерства охорони здоров'я України розповіли, до яких наслідків може призвести стійкість до антибіотиків
09:30
Виконувачка обов'язків міністра охорони здоров'я Уляна Супрун заявила про плани створити в Україні службу психологічної підтримки «Лінія життя»
Орфографічна помилка в тексті:

Надіслати повідомлення про помилку автору?
Ваш браузер залишиться на тій же сторінці.