Гастроентеролог розповіла, що буде, якщо оздоровлювати печінку таблетками на травах

Про це заявили науковцi Європейської молекулярно-генетичної лабораторiї. Тому медики наполегливо радять регулярно (бодай раз на рiк) перевiряти стан цього органа. Як же старiє печiнка?

Розповiла Звенислава Костур, лiкар-гастроентеролог обласної консультативної полiклiнiки.

-- Нагадаймо, де в органiзмi печiнка, якого вона розмiру? 

-- Почнiмо з того, що йдеться про орган у правому пiдребер'ї. У середньому печiнка дорослої людини важить 800 -- 900 грамiв, має в довжину 15 сантиметрiв, а 
завширшки -- до 10 сантиметрiв. Однак з розвитком хвороб  печiнка може стати бiльшою навiть у п'ять разiв, що, звiсно, впливає й на її вагу, яка може збiльшитися до п'яти кiлограмiв!

-- Якi функцiї виконує печiнка?

-- Печiнковi клiтини (гепатоцити) виробляють жовч, що потрапляє в жовчевi канальцi, якi зливаються й утворюють жовчевi протоки, а тi своєю чергою з'єднуються в основний жовчевий протiк. Однак жовч, вироблена печiнкою, малоконцентрована, вона не має великої травної сили. А коли жовч через протоки
потрапляє в жовчевий мiхур, вiдбувається процес її згущення, вона стає густою й концентрованою, багатою на травнi елементи. Тож є прямий зв'язок мiж печiнкою, жовчевим мiхуром та всiм травним каналом. Але в цьому злагодженому процесi можуть вiдбуватися збої.

-- З яких причин?

-- Серед найпоширенiших причин -- гепатити (вiруснi захворювання) та алкогольне ураження печiнки. Додайте отруєння (медикаментозне, алкогольне, грибами), жирове переродження, пухлини, кiсти, глистовi iнвазiї. 

Тодi вiдбувається пошкодження печiнкових клiтин, починається запальний процес, у результатi гепатоцити можуть гинути. Це призводить до перебоїв у процесi виробiтку жовчi. Якщо ж запальнi процеси зачiпають жовчевi ходи, вони не можуть виводити жовч. Тодi печiнка переповнюється жовчю, продукти якої всмоктуються в
кров, i розвивається жовтяниця. А коли жовч виробляється, але не може вийти, жовчевий мiхур збiльшується, виникає запальний процес в його стiнках чи утворюються камiнцi (холестериновi або бiлiрубiновi). Згодом камiння починає рухатись i провокує сильний бiль (жовчевi кольки). Тодi жовчевий видаляють. Притiм печiнка може й надалi виконувати свою функцiю.

Тож украй важливе регулярне обстеження. Навiть якщо залишилось до 10 -- 15% здорових клiтин цього органа, його функцiонування може бути задовiльним. А якщо не вiдбулося незворотних процесiв, печiнку можна привести до норми.

-- Пiд час огляду лiкар пальпує печiнку, щоб дiзнатися, чи вона  не збiльшена, чи не опустилась. А самостiйно в такий спосiб  можна зрозумiти, що з цим органом щось не те?

-- Звiсно, основне правило полягає в тому, що живiт має бути м'яким, тож якщо в правому пiдребер'ї вiдчуваєте твердiсть, варто звернутися до лiкаря. Загалом треба сказати, що сама печiнка не має больових рецепторiв, тому болiти вона не може. Однак такий симптом може провокувати капсула, у якiй є печiнка, -- коли вона 
розтягується (унаслiдок збiльшення печiнки), тодi й з'являється бiль, людина вiдчуває важкiсть у правому пiдребер'ї, виникають вiдчуття дискомфорту, тупий бiль.

-- Є думка, мовляв, для очищення печiнки корисно попити рекламованi "таблетки на травах". Чи це правильно?

-- Це неправильно, адже трави мають лiкувальну функцiю, а лiкуватися без обстеження й рекомендацiй фахiвця абсурдно. Нагадаю, будь-якi медикаменти впливають на печiнку, тож не потрiбно зайве її випробовувати. 
 

Реклама

Читайте також:

Тема дня

Відвари хвої корисно не тільки додавати у ванну, лікувати ними кашель, вони можуть подолати тягу до горілки.
Учені університету Тафтса (США) провели масштабне дослідження, щоб  визначити рівень споживання солі та наслідки такого  споживання. Вони нагадали, що

Новини

11:00
Все почалося з того, що у пацієнта раптом стали набрякати і боліти суглоби, а згодом погіршився зір.
09:00
"Коли я вийшов на пенсію, зрозумів: щоб почуватись краще, треба більше рухатись", - каже чоловік.
14:15
Ревнощі неабияк впливають на організм людини. Вона при цьому може відчувати і фізичний біль - голови та серця, може стрибати тиск.
15:00
Про молекулярні "датчики" кисню, супердопінг і боротьбу з онкоклітинами.
11:00
"Ми навіть не усвідомлюємо, наскільки поліпшилося наше харчування за останні сто років, і вважаємо поганим і неправильним те, про що наші предки могли тільки мріяти!"
14:00
23-річний юнак став наймолодшим в Україні пацієнтом, якому пересадили донорське серце після імплантовано механічного.
16:05
Фахівці кажуть, жодні з народних методів перевiрки грибів на їстивнiсть науково не обгрунтовані.
14:05
Моїм основним принципом у роботі з пацієнтами було дослідити мотивацію нанесення татуювання. І ось, що я зрозумів.
11:00
У медзакладах грубо порушують норми харчування, визначені МОЗ. Розслідування "Експресу".
14:55
4 жовтня у світі відзначають день усмішки.
Орфографічна помилка в тексті:

Надіслати повідомлення про помилку автору?
Ваш браузер залишиться на тій же сторінці.