Гастроентеролог розповіла, що буде, якщо оздоровлювати печінку таблетками на травах

Про це заявили науковцi Європейської молекулярно-генетичної лабораторiї. Тому медики наполегливо радять регулярно (бодай раз на рiк) перевiряти стан цього органа. Як же старiє печiнка?

Розповiла Звенислава Костур, лiкар-гастроентеролог обласної консультативної полiклiнiки.

-- Нагадаймо, де в органiзмi печiнка, якого вона розмiру? 

-- Почнiмо з того, що йдеться про орган у правому пiдребер'ї. У середньому печiнка дорослої людини важить 800 -- 900 грамiв, має в довжину 15 сантиметрiв, а 
завширшки -- до 10 сантиметрiв. Однак з розвитком хвороб  печiнка може стати бiльшою навiть у п'ять разiв, що, звiсно, впливає й на її вагу, яка може збiльшитися до п'яти кiлограмiв!

-- Якi функцiї виконує печiнка?

-- Печiнковi клiтини (гепатоцити) виробляють жовч, що потрапляє в жовчевi канальцi, якi зливаються й утворюють жовчевi протоки, а тi своєю чергою з'єднуються в основний жовчевий протiк. Однак жовч, вироблена печiнкою, малоконцентрована, вона не має великої травної сили. А коли жовч через протоки
потрапляє в жовчевий мiхур, вiдбувається процес її згущення, вона стає густою й концентрованою, багатою на травнi елементи. Тож є прямий зв'язок мiж печiнкою, жовчевим мiхуром та всiм травним каналом. Але в цьому злагодженому процесi можуть вiдбуватися збої.

-- З яких причин?

-- Серед найпоширенiших причин -- гепатити (вiруснi захворювання) та алкогольне ураження печiнки. Додайте отруєння (медикаментозне, алкогольне, грибами), жирове переродження, пухлини, кiсти, глистовi iнвазiї. 

Тодi вiдбувається пошкодження печiнкових клiтин, починається запальний процес, у результатi гепатоцити можуть гинути. Це призводить до перебоїв у процесi виробiтку жовчi. Якщо ж запальнi процеси зачiпають жовчевi ходи, вони не можуть виводити жовч. Тодi печiнка переповнюється жовчю, продукти якої всмоктуються в
кров, i розвивається жовтяниця. А коли жовч виробляється, але не може вийти, жовчевий мiхур збiльшується, виникає запальний процес в його стiнках чи утворюються камiнцi (холестериновi або бiлiрубiновi). Згодом камiння починає рухатись i провокує сильний бiль (жовчевi кольки). Тодi жовчевий видаляють. Притiм печiнка може й надалi виконувати свою функцiю.

Тож украй важливе регулярне обстеження. Навiть якщо залишилось до 10 -- 15% здорових клiтин цього органа, його функцiонування може бути задовiльним. А якщо не вiдбулося незворотних процесiв, печiнку можна привести до норми.

-- Пiд час огляду лiкар пальпує печiнку, щоб дiзнатися, чи вона  не збiльшена, чи не опустилась. А самостiйно в такий спосiб  можна зрозумiти, що з цим органом щось не те?

-- Звiсно, основне правило полягає в тому, що живiт має бути м'яким, тож якщо в правому пiдребер'ї вiдчуваєте твердiсть, варто звернутися до лiкаря. Загалом треба сказати, що сама печiнка не має больових рецепторiв, тому болiти вона не може. Однак такий симптом може провокувати капсула, у якiй є печiнка, -- коли вона 
розтягується (унаслiдок збiльшення печiнки), тодi й з'являється бiль, людина вiдчуває важкiсть у правому пiдребер'ї, виникають вiдчуття дискомфорту, тупий бiль.

-- Є думка, мовляв, для очищення печiнки корисно попити рекламованi "таблетки на травах". Чи це правильно?

-- Це неправильно, адже трави мають лiкувальну функцiю, а лiкуватися без обстеження й рекомендацiй фахiвця абсурдно. Нагадаю, будь-якi медикаменти впливають на печiнку, тож не потрiбно зайве її випробовувати. 
 

Реклама

Читайте також:

Тема дня

Відвари хвої корисно не тільки додавати у ванну, лікувати ними кашель, вони можуть подолати тягу до горілки.
Учені університету Тафтса (США) провели масштабне дослідження, щоб  визначити рівень споживання солі та наслідки такого  споживання. Вони нагадали, що

Новини

19:18
Якби такі таблетки були зроблені з природних речовин, то одна пігулка мала б розмір м'ячика для настільного тенісу.
18:02
Психологи радять, якщо ви погано почуваєтесь, підійдіть до дзеркала та спробуйте всмiхнутися собi.
09:10
Я вводила вказані медикаменти, ходила на обстеження, ретельно проводила самоконтроль, нотуючи все у щоденник.
12:40
За даними ВООЗ, 40% дітей у віці 14 - 18 років систематично вживають cпиртне.
15:52
Про використання ладану під час богослужіння йдеться ще у Старому Заповіті.
14:25
Чи справді малюкові потрібен такий ранній розвиток? Наскільки успішними стають у дорослому житті вундеркінди?
17:17
За останній рік новоутворення досягло такого розміру, що жінка не могла самостійно ходити.
19:50
Нестача цього продукту в раціоні призводить до багатьох проблем, кажуть медики.
18:12
"На 70 - 80% вони складаються зі солi", - каже експертка.
Орфографічна помилка в тексті:

Надіслати повідомлення про помилку автору?
Ваш браузер залишиться на тій же сторінці.