
Про це заявили науковцi Європейської молекулярно-генетичної лабораторiї. Тому медики наполегливо радять регулярно (бодай раз на рiк) перевiряти стан цього органа. Як же старiє печiнка?
Розповiла Звенислава Костур, лiкар-гастроентеролог обласної консультативної полiклiнiки.
-- Нагадаймо, де в органiзмi печiнка, якого вона розмiру?
-- Почнiмо з того, що йдеться про орган у правому пiдребер'ї. У середньому печiнка дорослої людини важить 800 -- 900 грамiв, має в довжину 15 сантиметрiв, а
завширшки -- до 10 сантиметрiв. Однак з розвитком хвороб печiнка може стати бiльшою навiть у п'ять разiв, що, звiсно, впливає й на її вагу, яка може збiльшитися до п'яти кiлограмiв!
-- Якi функцiї виконує печiнка?
-- Печiнковi клiтини (гепатоцити) виробляють жовч, що потрапляє в жовчевi канальцi, якi зливаються й утворюють жовчевi протоки, а тi своєю чергою з'єднуються в основний жовчевий протiк. Однак жовч, вироблена печiнкою, малоконцентрована, вона не має великої травної сили. А коли жовч через протоки
потрапляє в жовчевий мiхур, вiдбувається процес її згущення, вона стає густою й концентрованою, багатою на травнi елементи. Тож є прямий зв'язок мiж печiнкою, жовчевим мiхуром та всiм травним каналом. Але в цьому злагодженому процесi можуть вiдбуватися збої.
-- З яких причин?
-- Серед найпоширенiших причин -- гепатити (вiруснi захворювання) та алкогольне ураження печiнки. Додайте отруєння (медикаментозне, алкогольне, грибами), жирове переродження, пухлини, кiсти, глистовi iнвазiї.
Тодi вiдбувається пошкодження печiнкових клiтин, починається запальний процес, у результатi гепатоцити можуть гинути. Це призводить до перебоїв у процесi виробiтку жовчi. Якщо ж запальнi процеси зачiпають жовчевi ходи, вони не можуть виводити жовч. Тодi печiнка переповнюється жовчю, продукти якої всмоктуються в
кров, i розвивається жовтяниця. А коли жовч виробляється, але не може вийти, жовчевий мiхур збiльшується, виникає запальний процес в його стiнках чи утворюються камiнцi (холестериновi або бiлiрубiновi). Згодом камiння починає рухатись i провокує сильний бiль (жовчевi кольки). Тодi жовчевий видаляють. Притiм печiнка може й надалi виконувати свою функцiю.
Тож украй важливе регулярне обстеження. Навiть якщо залишилось до 10 -- 15% здорових клiтин цього органа, його функцiонування може бути задовiльним. А якщо не вiдбулося незворотних процесiв, печiнку можна привести до норми.
-- Пiд час огляду лiкар пальпує печiнку, щоб дiзнатися, чи вона не збiльшена, чи не опустилась. А самостiйно в такий спосiб можна зрозумiти, що з цим органом щось не те?
-- Звiсно, основне правило полягає в тому, що живiт має бути м'яким, тож якщо в правому пiдребер'ї вiдчуваєте твердiсть, варто звернутися до лiкаря. Загалом треба сказати, що сама печiнка не має больових рецепторiв, тому болiти вона не може. Однак такий симптом може провокувати капсула, у якiй є печiнка, -- коли вона
розтягується (унаслiдок збiльшення печiнки), тодi й з'являється бiль, людина вiдчуває важкiсть у правому пiдребер'ї, виникають вiдчуття дискомфорту, тупий бiль.
-- Є думка, мовляв, для очищення печiнки корисно попити рекламованi "таблетки на травах". Чи це правильно?
-- Це неправильно, адже трави мають лiкувальну функцiю, а лiкуватися без обстеження й рекомендацiй фахiвця абсурдно. Нагадаю, будь-якi медикаменти впливають на печiнку, тож не потрiбно зайве її випробовувати.