Цей небезпечний вірус провокує розвиток діабету, безпліддя, втрати слуху й ураження мозку

Українці страждають від хвороб, про які давно вже забули в інших країнах світу. Зокрема, мова про вірусний паротит, повідомили фахівці МОЗ України.  При тім фахівці наполягають, що випадків розвитку цього  важкого захворювання вже би не мало бути взагалі. То в чому  полягає небезпека розвитку "свинки"?

-- Розвиток цієї хвороби зумовлений вірусом епідемічного паротиту. Треба сказати, що в довакцинальний період цей вірус уражав практично всіх дітей від 5 до 9 років життя. Таку народну назву ("свинка") недуга набула через специфічні симптоми --
випирання залоз перед вухом, -- пояснює Федір Лапій, доцент кафедри дитячих інфекційних хвороб НМАПО імені П. Л. Шупика, головний позаштатний імунолог столиці.

Справа в тому, що вірус епідемічного паротиту уражає слинні  залози, їх є кілька пар (підщелепні, защелепні,  під"язикові, білявушні). Тоді різко підвищується температура  тіла, а ураження залоз супроводжується сильним болем. Але 
небезпкека цього вірусу полягає в тому, що чутливими до ньго є  не лише клітини слинних захоз, це не єдині залозисті органи. 

-- Що це означає?

-- Під загрозою опиняється підшлункова залоза, медики прозвали цей орган великою слинною залозою черева. Тож одним з основних факторів ризику зараження епідемічним паротитом є розвиток цукрового діабету. Якщо в людини є генетична схильність до цієї хвороби і вона зазнала ураження вірусом паротиту, імунна система буде атакувати клітини підшлункової залози в боротьбі з вірусом.
У результаті розвивається діабет.

Окрім того, цей вірус може уразити яєчка в хлопчиків (ці органи також мають залозисту тканину), розвивається запалення, наслідком чого в 50 % випадків є розвиток субатрофії яєчок (вони зменшуються в розмірах). А менш ніж в 1 % випадків розвивається безпліддя. При тім мушу зауважити, поширеною є думка, ніби паротит загрожує безпліддям лише тим чоловікам, які перенесли в дитистві "свинку". Однак яєчники дівчаток також під загрозою ураження, адже вірус через кров може дістатись і цих органів. Що може призвести до розвитку оофориту (запалення яєчників), це загрожує безпліддям.

Але й це не всі ризики, оскільки чутливою до вірусу епідемічного паротиту є нервова тканина. Відтак, ураження може призвести до розвитку серозного менінгіту, це одна з основних причин розвитку цієї хвороби. А при ураженні мозкової тканини розвивається енцефаліт (таке стається з одним з 5 тисяч хворих). Більше того,
один з 20 тисяч хворих, що перенесли "свинку", зазнає ураження слухового нерва, що призводить до втрати слуху.

Зважаючи на такі важкі наслідки, а особливо на той факт, що на епідемічний паротит раніше хворіли всі діти, в індустріально розвинутих країнах свого часу й було вирішено, що економічно вигідним є попередження зараження населення шляхом вакцинації. За даними ВООЗ, якщо рівень охоплення вакцинаццєю складає 
менше 80 % населення, не відбувається формування загального імунітету. Йдеться про те, що хвороба й надалі поширюватиметься. А оскільки ліків від епідемічного паротиту немає, препарат, який забезпечує імунітетом проти цього збудника, називають вакциною цивілізації. 

До слова, днями в Україхну надійшо 586 тисяч доз бельгійської вакцини проти вірусу епідемічного паротиту, сподівайсмся, що до кінця цього року вдасться охопити щепленням 85% -- 90 % дітей. А до 18-річного віку потрібно мати два щеплення. Лише так нам вдасться повністю позбутись цієї хвороби, якої насправді вже  не мало би бути.

Реклама

Читайте також:

Тема дня

6 грудня відомому кардіологу, батькові кардіохірургічної школи України виповнилося б 105 років
Ім’я Миколи Амосова стала практично називним. Це символ здорового духу і тіла -- практично до останніх днів Микола Амосов робив свою авторську гімнастику.
Модель, телеведуча і світська діва розповіла, як позбутись болю голови,  схуднути і не старіти
48-річна Світлана Вольнова не боїться зйомок у купальнику, носить відкриті сукні, короткі шорти і кардинально змінює не тільки імідж, але й професії.

Новини

18:32
Вчені склали карту озонового шару Землі та карту забруднення повітря на планеті, використовуючи дані з супутників, що рухаються навколо Землі.
15:35
Дієтологиня розробила раціони харчування для кожного учасника за схемою, якою можете скористатися і ви.
14:25
У Києві показник захворюваності на грип та ГРВІ є нижчим епідемічного порогу.
07:07
Куріння кальяну має прямий зв‘язок з онкологією легень, ротової порожнини, стравоходу, шлунка, з серцево-судинними захворюваннями, хронічним обструктивним захворюванням легень, чоловічим безпліддям.
21:54
"Зелені" райони знижують рівень стресу та рівень серцево-судинних хвороб.
16:17
6 грудня відомому кардіологу, батькові кардіохірургічної школи України виповнилося б 105 років
Орфографічна помилка в тексті:

Надіслати повідомлення про помилку автору?
Ваш браузер залишиться на тій же сторінці.