Депресію, на відміну від нападів поганого настрою, треба лікувати

В Україні 1,2 мільйона чоловік (а це більш як 3% населення) мають психічні розлади, і цей показник із кожним роком зростає. А, за оцінкою фахівців, від різноманітних нервових розладів потерпає кожен третій українець.

-- За прогнозами ВООЗ, до 2020 року психічні розлади ввійдуть до першої п'ятірки хвороб за кількістю людських працевтрат, випереджаючи навіть серцево-судинні захворювання. Невже все так погано?

-- Насправді, з кожним роком кількість психічних розладів у світі зростає, -- каже Олена Головіна, практикуючий психолог, гештальт-терапевт. -- І це не обов'язково хвороби, лікування яких передбачає перебування у психіатричній лікарні. Скажімо, постійні стреси рано чи пізно можуть призвести до неврозів, а це вже є пограничним станом для виникнення серйозніших психічних розладів.

-- Чому депресія також належить до психічних розладів?

-- Депресія -- один з найбільш поширених психопатологічних станів. Він відзначається пригніченістю, відчуттям безвиході, людина почувається глибоко нещасною, такою, що втратила мету та зміст життя. Є різні форми та симптоми депресії, проте вона щодня псує життя мільйонам людей. За прогнозами ВООЗ, вже  до 2020 року депресія перетвориться на епідемію людства та посяде друге місце серед причин інвалідності й смертності. Уже нині 15% людей, які мають хронічну депресію, покінчують життя самогубством.

Депресія входить до переліку психічних захворювань, адже характеризується певними біохімічними змінами в організмі. Депресії бувають невротичні (розвиваються після певної психотравматичної події -- конфлікту, втрати близької людини, розлучення з коханою людиною тощо) або ендогенними (виникають ніби без причини, проте мають біохімічну природу). Є також так званi великi депресiї з досить вираженими симптомами та малi (субдепресiї) -- iз стертими.

-- Як не сплутати депресію із, скажімо, тривалим поганим настроєм?

-- Депресія проявляється не лише пригніченим настроєм, а й порушенням функцій багатьох органів і систем. У людини зникає апетит, є збої в системі травлення, може виникати біль у серці, спині, підвищується тиск тощо. Причому цей стан  утримується досить довго.

Найпоширенішими симптомами депресії є роздратованість, почуття провини чи безпорадності, занепокоєння, розгубленість, невпевненість у своїх діях, нездатність прийняти рішення, неохайність, втрата інтересу до улюблених справ, проблеми зі сном, зміна ваги. При важких депресіях людина не приховує суїцидальних думок.

Багато людей вважає, що депресія може минути сама собою, якщо зробити над собою зусилля. Проте це хвороба, яку потрібно спеціально лікувати. Причому не треба цього соромитися -- депресія може виникнути в кожного.

-- Тож самотужки депресії не позбутися?

-- Це залежить від ступеня її важкостi. Скажімо, люди, в яких важка депресiя, що супроводжуються суїцидальними тенденціями чи мареннями, вираженою тривогою або страхом, потребують спостереження лікаря і мусять вживати певні медикаменти. При легших станах буде достатньо консультації психолога, коли людина проговорює, чим саме незадоволена, та шукає вихід.

Часто людина, що переживає депресію, закривається від зовнішнього світу. Це помилка -- треба йти "в люди", зустрічатися з друзями, бути соціально активним. Можна і посидіти день-два вдома, загорнувшись у теплий коцик та попиваючи трав'яний чай, проте це не має стати звичкою. Намагайтеся прислухатися до себе і бути самими собою. А якщо бачите, що хтось поруч перебуває в депресивному стані, запропонуйте свою допомогу -- часом вистачить просто потримати за руку...

Реклама

Читайте також:

Тема дня

Відвари хвої корисно не тільки додавати у ванну, лікувати ними кашель, вони можуть подолати тягу до горілки.
Учені університету Тафтса (США) провели масштабне дослідження, щоб  визначити рівень споживання солі та наслідки такого  споживання. Вони нагадали, що

Новини

13:00
Чому захисний засіб провокує висипання на обличчі та як цьому зарадити?
12:00
Ця патологія доволі поширена навіть у підлітковому віці, кажуть фахівці.
13:00
Незрозумілий висип на шкірі - лише одна з причин, щоби пройти перевірку на наявність цього захворювання.
11:00
В Україні дедалі частіше роблять операції з трансплантації. А як довго чужі органи можуть функціонувати в новому організмі?
14:00
Дієтологи кажуть, що основний складник куті - дуже цінний для здоров'я. Утім вживати його можна не всім.
11:10
Це неприємне відчуття нерідко стає наслідком святкових частувань.
11:00
Приватні клініки записують у чергу на щеплення від коронавірусу китайським препаратом компанії Sinovac.
Орфографічна помилка в тексті:

Надіслати повідомлення про помилку автору?
Ваш браузер залишиться на тій же сторінці.