
Напевно, кожен з нас відчував, торкаючись предметів, не дуже приємний розряд струму. Та найчастіше це стається саме під час холодного сезону -- коли береш у руки гребінець, накидаєш на себе покривало чи зачиняєш дверцята автомобіля.
Звідки береться струм на нашому тілі?
-- Тертя між різними предметами -– основна причина накопичення у тілі людини статичної енергії, -- пояснює Роман Гандзій, викладач фізики Галицького коледжу імені В. Чорновола. -- Як відомо, усі ми складаємося більш аніж наполовину з води, а ще із шкільної навчальної програми знаємо, що саме вода -- чудовий електричний провідник. Отож при навіть незначному дотику до іншої людини чи поверхні, яка також є провідником, відбувається так званий перерозподіл електронів. Тобто в одному тілі накопичується надлишок негативно заряджених частинок, відповідно в іншому -- їх не вистачає. І в той момент, коли ми торкаємося предмета, який є хорошим провідником та збирає на собі заряди, відбувається розряд, що супроводжується виникненням короткочасного струму у вигляді іскри. У цей момент людина відчуває удар струму.
-- Які саме предмети є такими провідниками?
-- Перш за все електростатичні заряди можуть виникати на покритті меблів, підлоги, на ізольованих від землі корпусах побутових приладів, а також на людині під час ходіння по синтетичному покриттю, при носінні синтетичного одягу.
-- Як нейтралізувати щось чи когось, хто б'є струмом?
-- Слід носити одяг із натуральних матеріалів, а взуття -- на антистатичній підошві. Щоб “розрядити" обстановку в квартирі, треба зволожити повітря хоча б до 70 відсотків. Це можна зробити спеціальними приладами або біля батареї поставити
посудину з водою чи покласти на неї вологі речі. Вазони також можуть упоратися з цією роллю. Щоб зменшити вплив розряду при дотику, можна, наприклад, взяти металевий предмет: ключі чи монету та торкнутися ними заземленого предмету -- батареї чи водопровідних труб. Таким чином знімається розряд з тіла.
Виходячи з автомобіля, нерідко можна відчувати електророзряд. Тому сидіння та килимки в машині варто обробити антистатиком. А коли виходите із машини, спершу торкніться авта ключами, а вже потім -– рукою. Також зменшиться ймовірність розряду, якщо, виходячи, торкнетеся скла або візьметеся за кузов.
А волосся варто розчісувати не пластмасовими гребінцями чи щітками, а такими, які зроблені із натуральних матеріалів. Адже ж процес розчісування -- це тертя одного тіла до іншого, пластмасового гребінця об волосся. Унаслідок цього вони
електризуються. А кожна заряджена волосина відштовхується від такої ж.