Фахівці пояснили, чому під час холодного сезону вдома часто болить голова

У холодну пору ми намагаємося зберігати тепло у квартирах. Щоб дорогі кілокалорії не втікали надвір, навіть кватирки зачиняємо або тримаємо їх лише напіввідчиненими. А часом і грiємося за допомогою газової духовки.                 

Водночас, як досліджено, пiд час лише годинної роботи газової плити в помешканні зростає концентрація у повітрі хімічних речовин: вуглекислого газу в середньому до 15 мг/куб. м, оксиду азоту до 0,62 мг/куб. м, діоксиду азоту до 0,44 мг/куб. м, парів бензолу до 0,07  мг/куб. м тощо!

Про те, чим небезпечні ці речовини і як уникнути їх впливу на здоров'я, детально розпитуємо Андрiя Яригiна, фахiвця науково-дослiдної лабораторiї Iнституту гiгiєни та медичної екологiї iм. О.М. Марзєєва АМН України.

-- Нині чимало людей обiгрiваються з допомогою газової плити.
Нерідко вмикають одночасно чотири конфорки i духовку. Наскільки
це безпечно?

-- Проблема навіть не у тому, що такий обiгрiв неефективний. Тепло концентрується здебiльшого в кухнi, але шкiдливi продукти згорання газу (діоксид вуглецю, оксид азоту, а ще бензол й бензапірен, який може утворюватися під час смаження продуктів) розсiюються  по всій квартирі. Якщо притім зачинена кватирка, а
вiкна -- щільні, склопластикові, то мешканцi дуже ризикують здоров'ям. Так, діоксид вуглецю (вуглекислий газ) -- продукт згорання природного газу, стає токсичним, якщо його вміст в повітрі дорівнює 3 -- 4%. Людина відчуває біль голови, шум у вухах, нудоту, непритомніє. Цей газ не має кольору, запаху, тож
помітити його неможливо. Що більше людина вдихає діоксиду вуглецю, то більший ризик отруїтися. Оксид азоту навіть у невеликих концентраціях подразнює дихальні шляхи. Не забуваймо і про чадний газ, що виділяється при неповному згоранні
природного газу. Так буває, коли газова плита працює неправильно, порушено режим вентиляції. 

Від легких симптомів отруєння чадним газом (болю голови, відчуття пульсації у скронях, шуму у вухах) до втрати свідомості, паралічу дихального центру і смерті може минути мало часу. Бензол і бензапірен -- це канцерогени, при постійному
впливі на організм вони здатні провокувати онконедуги, захворювання крові тощо. Додатковий фактор забруднення повітря житлових приміщень -- пластикові меблі, вікна, з яких також можуть випаровуватися токсичні хімічні речовини. Тому, навiть
якщо ви просто варите обід на газовій плитці, обов'язково вiдчинiть кватирку. Це найпростіший спосіб зменшити концентрацію шкідливих компонентів у повітрі.

-- А хіба не забезпечує такий ефект вентиляція?

-- Вентиляція, якою обладнані приміщення, неефективна, якщо не має притоку свіжого повітря. Побутові витяжки, встановлені над плитою, втягують продукти горіння лише за умови, що фільтри чисті. Узагалі слiд узяти собi за правило: яка б погода не була за вiкном, обов'язково вiдчиняйте вiкна кожнi 2 години i впродовж щонайменше 5 хвилин інтенсивно провiтрюйте примiщення.

Реклама

Читайте також:

Тема дня

"Щодня з прогулянки моя дитина приносить каштани, які трохи рано цього року почали падати. Я думала викинути, а мама каже, що з них можна робити ліки -- десь читала про це.
"Розкажіть, яка різниця між грипом і парагрипом? Мені поставили саме такий діагноз -- парагрип, маю температуру 38 -- 39 градусів, болить горло, сухий кашель, відчуваю загальну слабкість".

Новини

22:47
Наявність рослин у будинку може зробити нас здоровими завдяки поліпшенню якості вдихуваного повітря та насичення його великою кількістю кисню.
21:47
В Україні за останні 20 років захворюваність на рак молочної залози зросла майже у 3 рази.
15:58
Мікробіологи та хіміки синтезували сироватку для боротьби з тютюновою залежністю.
14:23
Минулого року цей діагноз почули 14 170 українців, зокрема, 14 057 жінок та 113 чоловіків.
13:49
Для того, щоб не пересихало око, під час роботи за комп'ютером слід кліпати не менше 18 разів на хвилину.
13:43
Однією із найпоширеніших причин болю в животі є печія, заявила Уляна Супрун.
11:12
Псуватися погода розпочне із західних областей
Орфографічна помилка в тексті:

Надіслати повідомлення про помилку автору?
Ваш браузер залишиться на тій же сторінці.